Článek
Bývalý advokát David Michal, který dlouhodobě spolupracoval například s lobbistou Ivo Rittigem, nastoupil v úterý odpoledne do vězení.
V něm si má odpykat šestiletý trest, který dostal za krácení daní při prodeji pozemků. Pražský vrchní soud letos v únoru rozhodl, že Michal má v této souvislosti také zaplatit peněžitý trest 3,65 milionu a deset let nesmí působit v advokacii.
Do vězení nastoupil poté, co mu soudkyně v pondělí zamítla žádost o prodloužení lhůty k nástupu o dvacet dní. Michal pak nastoupil podle informací Seznam Zpráv do věznice v pražské Ruzyni.
„Jmenovaný se dostavil včera odpoledne dobrovolně do jedné z pražských věznic,“ potvrdila mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig uvedl, že peněžitý trest byl již zaplacen.
Michalova obhájkyně Karolína Babáková se odmítla k případu svého klienta vyjadřovat. „Nebudu se s vámi bavit o tom, kam nastoupí, a ani o jeho zdravotním stavu,“ řekla v úterý Babáková.
Reagovala tím také na dotaz Seznam Zpráv, zda má Michal nějaké zdravotní komplikace, když sám avizoval Městskému soudu v Praze, že do vězení nastoupí až poté, co si vyzvedne lékařskou zprávu.
Podle rozsudku Michal a s ním i druhý odsouzený podnikatel Ferdinand Überall úmyslně nepodali v roce 2016 u českých finančních úřadů daňové přiznání a nezaplatili daň z příjmů právnických osob, a to konkrétně „nastrčených“ kyperských společností Varvadi Limited a Certonia Trading Limited.
Podle státního zástupce Adama Borguly i soudu byl vlastníkem a jednatelem těchto firem Überall, fakticky je ale řídil Michal. Zkrácení daní obžaloba vyčíslila na 29,8 milionu korun, odvolací soud ale tuto částku snížil o necelé dva miliony.
Jak Michal, tak i Überall připustili, že skutečně daňové přiznání nepodali – podle nich ale proto, že k tomu neměli povinnost. Michal navíc popřel, že by některou z firem fakticky řídil.
Jak připomněl Deník N, vyšetřovatelé případ rozpletli díky prostorovým odposlechům v jedné z kanceláří MSB Legal, jež sídlí v pražském věžáku, kterému i sám Michal přezdívá Mordor.
O kauze Homolka si poslechněte podcast 5:59:
David Michal skončil před soudem i v dalších případech. Byl již pravomocně odsouzen v souvislosti se zmanipulovanými zakázkami Nemocnice Na Homolce, a to ke dvouletému podmíněnému trestu a peněžitému trestu 2,4 milionu korun. Tento trest mu však vrchní soud zrušil a uložil mu zmíněný šestiletý trest ve vězení.
V ostatních kauzách, v nichž figuroval, byl ale vždy osvobozen. A to nejen v případu známém jako Oleo, bývalého advokáta justice pravomocně osvobodila. Soudy ho společně s Rittigem definitivně zprostily viny i v kauze údajného vyzrazení utajované zprávy BIS v aféře Jany Nagyové a spolu s Überallem i v případu dopravního podniku.