Hlavní obsah

Z Babišovy chemičky znovu unikl jedovatý dráždivý plyn

Foto: Seznam Zprávy

Inspekce začala prověřovat chemičku z holdingu Agrofert bývalého premiéra a poslance ANO Andreje Babiše.

Z chemičky Precheza patřící do holdingu Agrofert unikl v pátek oxid siřičitý. Případem se začala zabývat Česká inspekce životního prostředí. V minulosti už únik stejné toxické dráždivé látky ze stejné firmy řešila.

Článek

Česká inspekce životního prostředí začala prověřovat přerovskou chemičku Precheza, z níž unikl v pátek do ovzduší oxid siřičitý.

„V tuto chvíli mohu pouze potvrdit, že se tímto případem zabýváme a okolnosti úniku oxidu siřičitého do ovzduší zjišťujeme,“ potvrdila Seznam Zprávám mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká.

Není tak zatím jasné, jaké množství zdraví ohrožující látky uniklo, případně zda to překročilo stanovené limity. Precheza, která vyrábí titanovou bělobu a patří do holdingu Agrofert expremiéra Babiše, pouze únik přiznala a uvedla, že nastal při poruše na zařízení tlakové membrány parního kotle. Oxid siřičitý je toxický plyn, který dráždí sliznice dýchacích cest.

Mluvčí Agrofertu pak ČTK v sobotu řekl, že si firma není vědoma negativního vlivu na kvalitu ovzduší v Přerově.

Město má však už jednu zkušenost s Prechezou z konce října 2014, kdy z chemičky také unikl oxid siřičitý a zdraví občanů města bylo podle měření i závěru úřadů ohroženo.

Stanice Českého hydrometeorologického ústavu tehdy zjistila, že byl v centru Přerova překročen hodinový limit oxidu siřičitého šestatřicetkrát, desetiminutový limit dokonce šestačtyřicetkrát.

Incident se odehrál v noci, kdy většina obyvatel města spala, avšak přesto se tehdy havárie neobešla zcela bez následků. Pomoc v nemocnici museli vyhledat dva policisté. Podle diagnózy uvedené v dokumentech jim uniklé látky způsobily popálení a poleptání hrtanu.

Úřady a následně i soudy se tímto případem poté opakovaně zabývaly. Precheza nejprve dostala nepravomocně rekordní pokutu ve výši sedmi milionů korun. Ale nakonec nic platit nemusela, protože byl případ promlčen. Úřady ho nestihly dořešit včas.

Jak se měnila pokuta pro firmu Precheza

  • V únoru 2016 udělila Česká inspekce životního prostředí firmě Precheza pokutu ve výši sedmi milionů korun.
  • O rok později – v únoru 2017 – pak Ministerstvo životního prostředí v éře ministra Richarda Brabce (ANO) trest změnilo. Precheza podle rozhodnutí měla zaplatit 500 tisíc.
  • Firma z holdingu Agrofert však s pokutou nesouhlasila. Podala žalobu. Městský soud v Praze ji však v červnu 2020 zamítl.
  • Precheza následně podala kasační stížnost. Nejvyšší správní soud v prosinci 2022 zrušil nejen rozsudek soudu, ale i rozhodnutí ministerstva. Zdůvodnil to tím, že rozhodnutí ministerstva nebylo srozumitelné.

Doporučované