Hlavní obsah

Na policii se řítí průšvih, říká muž, který vyvolal protesty za vyšší platy

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Martin Červenka, zástupce vedoucího policejního obvodního oddělení v Písku, se stal loni neoficiálním mluvčím nespokojených policistů.

Půl roku poté, co vystoupil, naplánoval odchod do civilu. Chci odsloužit 20 let, pak už pochybuji, říká Martin Červenka z Písku. Před tím promluvil veřejně o bídných poměrech v policii, o nízkých platech a nesmyslném tlaku šéfů.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

V říjnu Seznam Zprávy v sérii textů popsaly, že řadoví policisté pociťují největší krizi za 15 let: kvůli nízkým platům, nedostatku lidí, úmornému papírování i soustředěnému tlaku nadřízených, ať vybírají pokuty.

Martin Červenka, zástupce vedoucího oddělení v jihočeském Písku, o tom tehdy veřejně promluvil. A strhnul další kolegy.

Pak se stal mluvčím nespokojených policistů, začal o platech vyjednávat s politiky a stal se i členem skupiny pro zlepšení podmínek v policii. Po půl roce však Martin Červenka říká: Mám pocit, že kromě malého zvýšení platů, se vlastně nic nezměnilo.

„Za tu dobu jsem jednal s představiteli všech stran. Ale bylo to pořád stejné: Ano, je to špatné, chtělo by to víc peněz – ale nevíme, kde je vzít,“ popisuje svoji zkušenost.

Pomohl jste pro policisty před koncem minulého roku vymoci 2500 korun k platu. A taky příslib politiků i vedení policie, že začnou problém už opravdu řešit. Co dalšího se od té doby změnilo?

Prakticky nic. Odseděl jsem desítky, možná stovky hodin na různých jednáních, kde jsem vysvětloval, v jak kritickém stavu je policie. A dozvěděl jsem se pokaždé, že to všichni vědí. Ale reálně se nic nestalo. To nás žene do obrovského průšvihu. Ale fakt obrovského.

Vy jste loni problém otevřel tvrzením, že sledujeme konec policie. Že se takhle policie už brzy rozpadne. Takže tahle vaše temná vize pořád platí?

Já se snažím objet celou republiku, abych si ověřil skutečný stav. Nejen v policii, ale třeba i ve Vězeňské službě, u hasičů, v celní správě. A moje myšlenky jsou pořád temnější. Protože vidíte situaci v různých koutech země a vidíte, že je to – hlavně co se týká počtu lidí a jejich odměňování – ještě horší, než jsem si dovedl představit.

Co vás na tom ještě překvapilo? Vždyť už loni jste říkal, že v tom žijete: že kvůli podstavu horko těžko lepíte na obvodním oddělení v Písku služby, že se zavírají oddělení, že vaši podřízení nemají šanci kvůli nízkému platu dostat hypotéku a že ideální policista je dnes ten, kdo bydlí u maminky a nemyslí na založení rodiny – protože na to zkrátka nemá a nebude mít.

No třeba že to policisté skutečně vzdávají a odcházejí. Nebo jsem zjistil, že jsou starostové, kteří píšou na všechny strany dopisy, že se to u nich policie v nízkých početních stavech nezvládá a oni se bojí o bezpečnost ve městě. Že se u nich lidé necítí bezpečně.

Přijdou další protesty

Takže od policistů slyšíte, že se chystají na nějakou větší vlnu odchodů?

Na jednu stranu posloucháme od politiků, že bezpečnost je prioritou. Hlavně tedy co se týká armády. Ale zároveň říkají: Bezpečnost je jedna, nejde ji dělit na tu, kterou zajišťuje armáda, a na tu policejní. Jenže aktuální chování politiků zavání až pohrdáním. Lidé v bezpečnostních sborech už padají na hubu. Takže se rýsuje několik skupin policistů. První část chce pravděpodobně dát hromadné výpovědi k 1. červenci letošního roku. Strašně mě to mrzí a štve, ale naprosto je chápu. Další uvažují, že by šli na protest takzvaně řešit své zdravotní neduhy. Takhle to před lety udělali v Polsku (v roce 2018 tam šlo na nemocenskou až 30 tisíc policistů. Říkali, že chytili „psí chřipku“ –⁠⁠⁠ s odkazem na to, že se s nimi zachází jako se psy). Já jsem vždy byl zcela proti takovým krokům, protože by se pohrdání vlády bezpečnostními sbory přenášelo na občany, ale nyní už tak striktní nejsem. A třetí skupina asi zopakuje někdy začátkem září to, co už tady bylo na podzim: demonstrace a týden bez pokut.

Policie, hasiči i vězeňská služba jsou ale v takovém stavu, že i každý jeden odchod je hrozně znát.
Martin Červenka

Takže v citlivém čase před volbami.

Jasně. Byla by to reakce na to, jak se k nám celou dobu chovají.

Odhadnete – jak tak s policisty mluvíte – kolik jich odejde k červenci? Stovky?

Projel jsem zatím šest krajů a mluvil s vyššími desítkami lidí, kteří jsou rozhodnuti jít do civilu. Policie, hasiči i vězeňská služba jsou ale v takovém stavu, že i každý jeden odchod je hrozně znát.

Z policie do armády

Když jste říkal: „jak se k nám chovají“…  To narážíte na nedávné rozhodnutí Senátu, který zvýšil náborový příspěvek v armádě na milion? Zatímco u policie je to nanejvýš 150 tisíc. A k tomu vojáci mají další, mnohem větší benefity než policisté.

Předně: mně je proti srsti se nějak otírat o armádu, protože je to důležitá složka státu. Ale hasiči, policisté a vězeňská služba takové podmínky nemají – to je holý fakt. Takže jsme v situaci, že jedna bezpečnostní složka státu konkuruje těm dalším.

Tedy že policisté – nebo noví zájemci o službu o policie – prostě půjdou za lepšími penězi do armády, kde je například garantovaná mzda praporčíka 58 400 korun?

Mně loni odešli dva kolegové od policie k armádě. Hned dostali o 10 tisíc víc. Takže věřím, že mnoho příslušníků bezpečnostních sborů přejde k armádě. A to je celé špatně: tohle nemá být souboj o lidi mezi armádou a policií. Musí to zarazit vláda a dát všem stejné podmínky. Ale opakuju – tohle fakt není nic proti armádě.

Vláda svým přístupem za jedno volební období dostala situaci v bezpečnostních sborech z velmi vážného stavu do stavu téměř kritického.
Martin Červenka

Ministryně obrany Jana Černochová teď navrhuje zvýšit platy vojáků minimálně o 8300 korun. Váš ministr vnitra Vít Rakušan přišel s požadavkem na čtyři tisíc pro policisty a hasiče. Takže ty podmínky by – i kdyby vláda peníze přihodila – dál nebyly stejné.

Vláda svým přístupem za jedno volební období dostala situaci v bezpečnostních sborech z velmi vážného stavu do stavu téměř kritického. I kdyby se konečně našel někdo, kdo by to chtěl řešit, bude trvat mnoho let, než se to alespoň stabilizuje. Rozevírání nůžek mezi armádou a ostatními bezpečnostními sbory prostě nepovede k ničemu dobrému a jen nastane další odliv policistů, hasičů a dozorců vězeňské služby.

Ministr vnitra dostal za úkol, aby analyzoval rozdíl mezi odměňováním v armádě a u policie a hasičů. Vyšlo z toho, že je rozdíl v rozmezí 3,5 až sedm tisíc korun, záleží na služebním zařazení. Proto přišel ministr s návrhem přidat čtyři tisíce, ale ministryně obrany přišla s návrhem osmi tisíc pro vojáky… To se na vládě neumějí domluvit?

Necítí tu naléhavost

Říkal jste, že se ohledně zlepšení podmínek pro práci policistů nestalo skoro nic. Co jste vlastně na začátku čekal?

Že se reálně začne řešit především podfinancování bezpečnostních sborů. Nechápu, jak mohou politici neustále říkat, že bezpečnost je priorita, a přitom snižovat rozpočty bezpečnostních sborů. Za tu dobu jsem jednal s představiteli všech stran. Ale bylo to pořád stejné: Ano, je to špatné, chtělo by to víc peněz – ale nevíme, kde je vzít.

Aby policie mohla normálně fungovat, musí dostávat 0,85 procenta HDP. To říká i policejní prezident. V posledních letech to však klesalo a dnes jsme na 0,64 procenta. Tak sakra netvrďme, že máme bezpečnost jako prioritu. Nemáme – kašleme na ni.

Měl jste tedy pocit, že to politici necítí tak žhavé jako policisté, kterým v ulicích chybí hlídky, protože musí zaskakovat tam, kde kvůli nedostatku lidí se zavřely služebny?

Přesně tak. Necítí tu naléhavost.

Jak to teď vypadá třeba u vás v Písku?

Jsem na 25 lidech, tabulkově bych jich měl mít 41. To je počet na okresní město se 35 tisíci obyvateli. Teď mi dal další kolega výpověď, protože mu nabídli místo v bance. Jen nástupní plat bude mít o pět tisíc vyšší. Plus volné víkendy, kancelářská práce, jeden den home office. Co já mu proti tomu můžu nabídnout?

Ještě tento rok…

Nepůjdete taky brzy do civilu?

Ano, můj konec se blíží. Velmi pravděpodobně dosloužím ještě tento rok, abych mohl říct, že jsem odsloužil 20 let, ale o tom dalším aktuálně už docela pochybuji. Protože policie, hasiči i vězeňská služba jsou ale v takovém stavu, že i každý jeden odchod je hrozně znát.

Když jsem s touhle iniciativou začal, všichni krajští ředitelé se modlili, aby ten blbec, který začal veřejně o poměrech u policie mluvit, nebyl jejich podřízený. Vyšlo to na našeho krajského jihočeského. Teď se všichni modlí, aby ten průšvih – že policie k nějakému zásahu přijede pozdě nebo nepřijede vůbec, a nastane velké neštěstí – se neodehrál u nich v kraji. Protože všichni vědí, že to přijde.

Dříve, nebo později přijde průšvih. Všichni se modlí, aby to nebylo nich. Protože všichni vědí, že to přijde.
Martin Červenka

Zavírají se oddělení, policisté nejsou, zhoršují se dojezdové časy k událostem, a nikdo to neřeší. A já skončím právě kvůli tomu, že nechci být ten, komu se takový velký průšvih stane a bude ho muset vysvětlovat. Také se nějak nemůžu smířit s tím, že nevidím to pověstné světlo na konci tunelu. To, že skončím, ještě neznamená, že do těchto věcí nebudu dál tepat. Protože i vám už jsem říkal – já to neřeším jen jako odborář nebo policista, já to řeším i jako občan, který chce mít funkční bezpečnostní sbory.

Zmapovali jsme také, jak řadoví policisté často pracují pod soustavným tlakem, aby vybírali pokuty. Doslova říkali, aby „lovili řidiče“ za cokoli. Jen aby naplnili tabulky, které po nich chtěli šéfové. Kdo neplnil plán, skončil v červeném okénku hanby. Změnilo se to?

Jsem vděčný, že jste do toho tehdy píchli. Hodně pak tahle praxe polevila. Někteří šéfové si uvědomili, že tohle není správná cesta. Jiným trvalo asi tak měsíc, než se zase k těm tabulkám vrátili.

Nedostal jste během toho posledního půlroku, kdy jste byl hodně vidět, nabídku jít do politiky?

Dostal –⁠⁠⁠ a s díky jsem ji odmítl.

Od koho?

To asi nechci uvádět.

Doporučované