Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Politik SPD Jan Hrnčíř je rekordmanem v počtu titulů, kterými se poslanci prezentují na oficiálním webu Sněmovny - uvádí jich celkem pět. Před jménem si píše PhDr., Ing., Mgr., za jméno si pak přidává ještě profesní tituly MBA a LL.M.
Titul magistra ani doktora filozofie v oblasti etiky však nezískal v Česku. Podle zjištění Seznam Zpráv je Hrnčířovi udělila soukromá slovenská vysoká škola z Prešova ISM. Její „pobočku“ paralelně stejný politik provozoval v likusovém domku u fotbalového hřiště v jihomoravském Blansku.
Místopředseda sněmovního podvýboru pro vysoké školy Hrnčíř totiž dlouhodobě využívá kličku v českých zákonech. Ty sice pro udělování titulů vyžadují akreditaci od českých úřadů. Zároveň ale uznávají i akreditace zahraniční. Poslanec přitom ve svém blanenském zařízení, které pojmenoval Institut terciárního vzdělávání, obchodoval nejenom s tituly zmíněné prešovské školy akreditované na Slovensku.
Nejnověji se Hrnčíř pokoušel přeprodávat bakalářské a magisterské tituly udělované další soukromou vysokou školou - tentokrát Collegium Humanum z Polska. Podrobnosti z jeho webu ale před pár týdny zmizely. Collegium Humanum se totiž stalo středobodem skandálu. Před měsícem v centrále školy zasahovala polská protikorupční policie. Stalo se tak poté, co detektivové zadrželi přímo rektora školy kvůli podezření z kšeftování s falešnými diplomy. Získávali je prominenti spjatí s polskými vládnoucími politickými stranami.
Sídlo v likusovém domku u hřiště
Ale popořadě. První zmínky o Hrnčířově byznysu s vysokoškolským vzděláváním je možné dohledat už v roce 2009. Původně jeho Institut terciárního vzdělávání fungoval jako„konzultační a informační středisko“ slovenské Vysoké školy medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove. Frekventanti blanenského institutu tak ve skutečnosti získávali titul od vysoké školy, která má akreditaci na Slovensku.
Jana Hrnčíře se redaktorům podařilo zastihnout přímo v budově institutu. Když se chtěli sekretářky zeptat na detaily studia, žena okamžitě zavolala z vedlejší místnosti propojené vnitřními dveřmi právě Hrnčíře, který tam má poslaneckou kancelář.
Až po několika dotazech poslanec připustil, že dva ze svých titulů má právě od ISM z Prešova. „Ano, magistra mám z Prešova, stejně tak ten doktorát,“ potvrdil nakonec reportérům Hrnčíř s tím, že je získal „plus minus naráz“ s počátkem své byznysové spolupráce s prešovskou soukromou školou.
Dle Ministerstva školství přitom nikdy jeho firma nebyla jako zahraniční pobočka vysoké školy nahlášena, což je od roku 2016 pro provoz konzultačního střediska nezbytné. Hrnčíř to vyřešil jedinou větou na webu. „Institut terciárního vzdělávání není zahraniční pobočkou Vysoké školy medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešově,“ vyvěsil hned vedle nabídky titulů ze stejné školy.
Hrnčíř: Už to neděláme. Web: Přihlaste se
Jan Hrnčíř také reportérům tvrdil, že dnes už jeho firma nabízí vysokoškolské vzdělání jen minimálně. „Ta studia, co jsme měli, už nemíváme, to už je pryč. Měli jsme do covidu nějakou spolupráci, covid to zlikvidoval,“ řekl. A dodal, že nemá čas se tomu věnovat.
Na webu se však Hrnčířův Institut terciárního vzdělávání stále prezentuje nabídkou bakalářského a magisterského vzdělání v oborech sociální práce a pedagogika. Na ně však nemá akreditaci ani prešovská škola ISM na Slovensku ani - jak Seznam Zprávám potvrdilo Ministerstvo školství - samotná Hrnčířova firma v Česku.
„Absolventi studijního programu / oboru Pedagogika získají teoretické vědomosti, znalosti a praktické dovednosti, které jsou nezbytné pro práci ve státním i soukromém sektoru, v institucích formálního i neformálního vzdělávání v České republice i v zahraničí. Absolvent využije vědomosti, znalosti a dovednosti v oblasti školní i mimoškolní výchovy a vzdělávání,“ tvrdí přesto web Institutu terciárního vzdělávání.
„Je možné studovat online,“ ujišťuje zájemce dále noticka. Web také dodává, že studijní program je realizován blíže neupřesněnou zahraniční univerzitou.
Když s tím poslance reportéři konfrontovali, začal Jan Hrnčíř tvrdit, že dělá jen prostředníka. „My jenom dohazujeme studenty spíš,“ řekl bez dalších podrobností.
Na webu má přitom tlačítka „zahájit přijímací řízení“, která vedou na formulář s online přihláškou na stránkách jeho vlastního institutu. Ten vybízí i k tomu, aby na web lidé nahrávali třeba i doklady o svém předchozím vzdělání.
V Polsku zatkli rektora
Seznam Zprávy následně zjistily, že ještě loni v prosinci byly stránky Hrnčířova Institutu terciárního vzdělávání podstatně obšírnější.
Než přišla policejní razie na polské soukromé univerzitě Collegium Humanum, stránky blanenského institutu uváděly, že právě Collegium Humanum ve Varšavě je onou univerzitou, jejíž diplomy Hrnčířova soukromá firma zprostředkovává. A doplňovaly to i fotografií rektora Pawla Czarneckiho zadrženého při razii nebo bannerem lákajícím na přijímací řízení.
Jan Hrnčíř také na webu publikoval tabulku, z níž plyne, že získat například bakalářský titul v oboru Etika v managementu vzdělávacích organizací přijde zájemce v součtu zhruba na sto tisíc korun. Magisterský titul pak zhruba na dalších 70 tisíc. Doplňoval i informaci, že zájemci získají status studenta, tedy že za ně zdravotní a sociální pojištění bude platit český stát.
Dokladů o Hrnčířově spolupráci s policií vyšetřovanou vysokou školou ve Varšavě je ale více.
Jak dokládají fotografie, Jan Hrnčíř se například v září 2021 účastnil slavnostní promoce studentů Collegium Humanum - v ceremoniálním hábitu akademického hodnostáře a titulovaný jako „poslanec Parlamentu ČR“. Akce se konala ve Frýdku-Místku, kde polská škola uvádí svou českou pobočku. Ceremoniál vedl dnes zadržený rektor Czarnecki a Jan Hrnčíř před absolventy přistoupil společně s ním.
Že s podezřelou polskou školou spolupracuje, připustil Jan Hrnčíř až na přímý dotaz. Tvrdí, že vše dělá přes pobočku ve Frýdku-Místku, která je na rozdíl od Hrnčířova institutu nahlášena u českého Ministerstva školství, jak vyžadují paragrafy. „Spolupracujeme s řádně registrovanou zahraniční pobočkou Collegium Humanum jako pedagogové a vedoucí závěrečných prací. Z tohoto důvodu jsme se logicky zúčastnili i promocí absolventů a pomáhali jsme okrajově i s náborem studentů,“ uvedl Hrnčíř.
Pobočka Collegium Humanum opět v Česku funguje výhradně díky polské akreditaci. Přičemž polská policie podezřívá někdejšího šéfa polské akreditační komise z toho, že některé potřebné akreditace, na které škola existující od roku 2018 neměla nárok, zajišťoval výměnou za úplatky.
Polská média nazývají Collegium Humanum továrnou na diplomy. Sám její rektor se rozhodl výměnou za nižší trest s policií spolupracovat. „O kvalitě studia ve Frýdku-Místku nemám žádné pochybnosti,“ říká přesto poslanec Hrnčíř. „Ani nemám pochybnosti o kvalitě vedení této pobočky,“ dodává s tvrzením, že ve škole ve Varšavě nikdy nebyl a o tamním studiu nemá žádné informace.
Tituly pro SPD
Zadržený varšavský rektor Czarnecki je podle polských médií mimo jiné podezřelý, že výměnou za miliony korun udělil tisíce diplomů MBA, aniž by jejich nositelé školu studovali. Titul byl v Polsku nezbytný pro všechny, kteří chtěli zasednout ve vysokých pozicích ve státní správě.
Tituly MBA nabízí zájemcům i Jan Hrnčíř, avšak tentokrát přímo pod hlavičkou svého Institutu terciárního vzdělávání. A společně s dalšími profesními tituly DBA, LL.M. a MSc. Ceny za ně jsou stanoveny od 45 do 69 tisíc korun za dvousemestrální kurzy.
Na rozdíl od akademických titulů jako Mgr. či PhDr. Hrnčířův institut k profesním titulům žádnou třetí stranu nepotřebuje. Podle českých zákonů k tomu není třeba akreditace - domácí ani zahraniční. „Profesní vzdělávání není regulováno, což znamená, že tyto tituly může nabízet v podstatě kdokoliv,“ uvedla mluvčí Ministerstva školství Tereza Fojtová.
Jan Hrčíř se na webu institutu chlubí, že „naše vzdělávací instituce i všechny nabízené vzdělávací programy jsou validovány ve Velké Británii certifikační autoritou International Education Society“. Z pátrání Seznam Zpráv ale plyne něco jiného.
„Certifikační autorita“, na kterou se Hrnčířův institut odvolává, je ve skutečnosti schránková firma registrovaná ve Velké Británii a podle údajů z britského obchodního rejstříku jde o spící subjekt. Stojí za ním Čech Milan Seifert z půltisícové obce Lubenice na Olomoucku. Podle webu „certifikaci“ nabízí školám za zhruba 80 tisíc korun. „Tam se platí nějaké poplatky,“ řekl k tomu Hrnčíř.
Zároveň popřel, že by své profesní tituly MBA a LL.M., jimiž se prezentuje, získal od vlastní školy. „To mám historicky z Británie,“ uvedl poslanec. „Studoval jsem to online,“ doplnil.
Tituly poslance Hrnčíře
- PhDr. - Soukromá Vysoká škola ISM Slovakia v Prešově
- Ing. - Soukromá Paneurópska vysoká škola v Bratislavě (PEVŠ). Zakladatelem školy byl slovenský politik Ján Čarnogurský se dvěma ruskými podnikateli Alexandrem Somovem a Vasilijem Lipitskym.
- Mgr. - Soukromá Vysoká škola ISM Slovakia v Prešově
- MBA. - Blíže neupřesněné studium na internetu
- LL.M. - Blíže neupřesněné studium na internetu
U jeho poslaneckých asistentů - jihomoravského krajského zastupitele za SPD Libora Bláhy a u místostarostky Znojma za SPD Petry Svedíkové Vávrové - je to jinak, jak na přímý dotaz Hrnčíř připustil.
Zároveň však popřel, že by aktivně nabízel služby svého institutu v SPD. „Já jsem ani moc nechtěl, aby to nevypadalo, že jsme tady škola pro politickou stranu. Snažil jsem se tomu vyhnout,“ tvrdí Hrnčíř.
Seznam Zprávám se ale podařilo dohledat, že titul MBA z Blanska mají i další někdejší spolustraníci z hnutí Tomio Okamury. Hrnčířovi pomáhali s propagací školy a zřídili k tomu i speciální web.
„Nic se nestalo“
„Jestli hledáte kauzu z mé strany, mohu říct s čistým svědomím, že se nic nestalo,“ řekl reportérům nynější brněnský zastupitel a uvolněný šéf kontrolního výboru radnice Brno-střed za SPD Leoš Prokeš a poté přiznal, že má svůj titul MBA z Blanska a že jej vyučoval mimo jiné i sám Jan Hrnčíř.
Byznys nynějšího poslance Prokeš propagoval s dalším držitelem MBA a někdejším politikem Úsvitu Tomio Okamury Františkem Novákem. „To jsou nevhodné otázky. Mně se nechce vám odpovídat,“ řekl Novák na dotaz, kde získal své MBA.
Jak se Hrnčířově byznysu s tituly dařilo, není možné zjistit. Firma za deset let svého založení v roce 2014 zveřejnila pouze jedinou účetní závěrku - tu loňskou. V té uvádí tržby zhruba půl milionu.
„To má na starost účetní, já nevím,“ odvětil Hrnčíř k tomu, že zveřejňovat závěrky je zákonná povinnost každé společnosti. Kolik na byznysu s tituly vydělal, říci odmítl. „Pedagogické činnosti se věnuji ve volném čase především proto, že mě to baví,“ uzavřel.