Hlavní obsah

Vyšetřování zločinu s toxickým odpadem se protahuje, sudy zůstávají v zemi

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

O skládku Celio se zajímá nejen policie ale i státní úřady.

Policisté prodloužili znalcům do konce července 2024 lhůtu pro vypracování dvou posudků. Dokud nebudou dokončeny, nemohou podle žalobce případ kolem litvínovské skládky nebezpečného odpadu uzavřít.

Článek

Detektivům z Národní centrály proti organizovanému zločinu se komplikuje prověřování závažných deliktů v případu kolem skládky firmy Celio v Litvínově.

Důvod? Stále nejsou zpracovány dva znalecké posudky. Původně měly být dokončeny během letošního srpna.

Jenže policisté znalcům lhůtu prodloužili o téměř jeden rok. Mají je nově, jak zjistily Seznam Zprávy, dokončit až do konce července 2024. Přitom dozorující státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že bez těchto posudků nemůže být vyšetřování dokončeno.

V této kauze přitom bylo už loni na začátku roku obviněno celkem devět lidí a dvě firmy. Detektivové je viní nejen ze zločinu podvodu, ale také z obecného ohrožení či ohrožení a poškození životního prostředí.

V prvním posudku, na němž se vyšetřování nyní zaseklo, se má posoudit požární ochrana. Vyšetřovatelé jej zadali znalci Václavu Kratochvílovi. Druhý je z oboru chemie a ochrany přírody. Má ho vypracovat Tomáš Ondrůšek.

Oba shodně uvedli, že se nemohou k případu blíže vyjadřovat.

„To by mě taky zajímalo, proč se to zaseklo, ale bude lepší se obrátit na úřady. Já k tomu říkat nic víc nemohu,“ prohlásil Ondrůšek. „Určitě se o svém znaleckém posudku bavit nebudu. Neberte to špatně, ale mám jako znalec nějaké povinnosti,“ řekl zase Kratochvíl.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej pouze uvedl, že trestní řízení je ve stadiu vyšetřování. „Více informací k věci nebudeme poskytovat,“ doplnil.

Jeden ze zmíněných znaleckých posudků by přitom měl odpovědět na důležitou otázku, co bylo na skládce Celio v minulosti uloženo. K tomu je nutné podle žalobce vyjmout ze země sudy se styreny.

Firma Celio, které skládka patří, po policejní razii předložila plán, jak s nebezpečnými sudy naložit. Chce je odstranit na vlastní náklady. Likvidaci podle žalobce Matuly, který případ dozoruje, schválily i dva úřady: Česká inspekce životního prostředí a Krajský úřad Ústeckého kraje. „Nyní se čeká na rozhodnutí stavebního úřadu v Litvínově,“ uvedl Matula.

Až v Litvínově rozhodnou, tak podle žalobce Matuly dojde i k odběru vzorků ze zmíněných sudů. „V rámci vyjímání provede policejní orgán odběr vzorků nezbytných pro dokončení zadaných znaleckých posudků,“ doplnil.

Kauza Celio v datech

  • Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili v lednu 2022 devět lidí a dvě firmy. Šest lidí skončilo ve vazbě. Policie je vinila ze zločinu podvodu, ale také z obecného ohrožení či ohrožení a poškození životního prostředí.
  • Jako první opustil vazbu bývalý ředitel skládky René Konečný. Stalo tak poté, co začal s policií spolupracovat. Nakonec v létě 2022 uzavřel se žalobcem dohodu o vině a trestu, kterou poté potvrdil i soud. Konečný dostal tři roky vězení s pětiletým odkladem a musel zaplatit jeden milion korun.
  • Po více než čtvrt roce byl loni propuštěn z vazby hlavní obviněný kauzy Daniel Kraft. Musel před tím ale nejprve složit kauci ve výši 10 milionů korun.
  • Na jaře 2023 uzavřela se žalobcem dohodu o vině také firma Aquatest. Nesmí podle dohody, kterou potvrdil soud, po dobu 20 let podnikat s nebezpečnými odpady a navíc se nesmí 10 let účastnit soutěží o veřejné zakázky.
  • Vyšetřování se dál týká osmi lidí a jedné firmy.

Kdy ale litvínovský úřad přesně rozhodne, není zatím jasné. Jeho mluvčí Petr Lenc uvedl, že také Litvínov chce, aby sudy s tímto nebezpečným materiálem byly co nejrychleji odvezeny a ekologicky zlikvidovány.

„Aktivně spolupracujeme s Českou inspekcí životního prostředí a snažíme se společně najít optimální cesty, jak sudy obsahující styren zlikvidovat s minimálním dopadem na životní prostředí,“ tvrdí Lenc.

+7

V této kauze jde o uložení vysoce nebezpečného odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. Podle zjištění inspekce životního prostředí a policejních vyšetřovatelů jsou zde – jak bylo zmíněno – zakopány sudy s vysoce hořlavými styreny, které sem byly převezeny z prostor Kaučuku Kralupy z Nelahozevsi.

Ministerstvo financí na likvidaci styrenu vypsalo zakázku, kterou získala firma Aquatest. Nabídla tehdy nejnižší cenu (něco málo přes 26,3 milionu korun bez DPH) a zavázala se, že 4692 tun odpadu odborně a ekologicky zlikviduje.

Sudy však byly podle zjištění úřadů odvezeny na skládku, aniž by se upravovaly a evidovaly. Navíc, jak se uvádí v obvinění, se zavezly jiným odpadem, aby je nebylo možné odhalit. A vše se krylo fiktivními doklady o řádné likvidaci.

Policie zadokumentovala, že takto bylo vystaveno sedm potvrzení o likvidaci zhruba 2170 tun nebezpečného odpadu. Ministerstvo, jak píše dále policie, vyplatilo firmě přes 3,7 milionu korun. Celkově však skupina chtěla z ministerstva vylákat přes 10,2 milionu.

Podle dosavadních závěrů policie popsaných v obvinění je autorem toho plánu Daniel Kraft, který je proto hlavním obviněným. V době, kdy byly činy podle policie spáchány, byl členem představenstva v Aquatestu a také členem představenstva ve firmě Celio. Po obvinění byl z orgánů obou společností odvolán – stejně jako z vedení dalších asi 10 firem, kde figuroval.

Doporučované