Článek
Vlivný podnikatel Jiří Vařil, který je podle policie hlavní postavou rozsáhlého případu, v němž detektivové zadokumentovali korupci mezi podnikateli a politiky na Liberecku, byl odsouzen v jedné ze svých dílčích kauz.
K pětileté podmínce, peněžitému trestu 135 tisíc a zaplacení podílu na uhrazení celkové škody 6,21 milionu korun byl odsouzen libereckým krajským soudem na základě dohody se žalobcem. Podle obžaloby se mezi roky 2013 až 2015 dopustil s dalšími lidmi krácení daní ve společnosti Dopravní podnik Česká Lípa. Tu Vařil v inkriminované době fakticky ovládal a policisté v jejím účetnictví objevili fiktivní faktury od firem zajišťujících servis.
„Věděl, že ve skutečnosti tyto služby poskytnuty nebyly a daňové doklady byly vyhotoveny jinými osobami pouze za účelem zkrácení daně z příjmu právnických osob a daně z přidané hodnoty, a to právě uplatněním fiktivních daňových dokladů v následně podaných nepravdivých přiznáních,“ popsal soudce Richard Skýpa.
V rozsudku soud také uvedl, že vedle Vařila se na trestné činnosti spolupodílely další tři osoby. „Jsem odsouzený v tom nepřímém úmyslu. Tedy, že jsem o tom měl vědět a měl jsem konat. Pode mnou ale byli tři pachatelé, kteří tu činnost spáchali,“ řekl Seznam Zprávám Jiří Vařil. „Já jsem tu odpovědnost uznal a dohodu jsem uzavřel,“ doplnil.
Jde přitom o souhrnný trest – zahrnuje i dřívější podmínku za to, když Jiří Vařil hrozil střelbou z brokovnice rodině, jež zastavila před výjezdem z jeho domu.
Hlavní kauza, kde je Jiří Vařil trestně stíhán, se však týká firmy BusLine, která podle obvinění s dalšími společnostmi dostávala stamilionové zakázky díky tomu, že si tento podnikatel zavazoval komunální a krajské politiky. Obvinění hovoří o politicích z hnutí ANO, z hnutí Starostové a nezávislí nebo z řad komunistů.
Někteří inkasovali podle obvinění od firem ze skupiny BusLine pravidelně peníze v řádu desítek tisíc korun nebo dostávali peníze na koupi osobních aut. Další se nechali získat k přízni „jenom“ VIP vstupenkami na hokejové utkání Bílých Tygrů Liberec nebo zaplacenou cestou na zahraniční utkání fotbalového klubu z Jablonce nad Nisou.
Na české poměry jde o mimořádně rozsáhlý případ. Celkově se podle policistů podařilo zadokumentovat úplatky převyšující částku 18,5 milionu korun.
Náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová uvedla, že v této kauze probíhá stále ještě vyšetřování.
„Trestní řízení je vedeno momentálně proti 14 fyzickým osobám a 19 právnickým osobám, z nichž je aktuálně osm obviněných vyloučeno do samostatného řízení z důvodu jednání o případném uzavření dohod o vině a trestu,“ doplnila Doušová.
Jiří Vařil uvedl, že i v tomto případě chce uzavřít dohodu o vině a trestu. „Na jaře 2022 jsem k tomu podrobně vypovídal, doznal jsem se, na státní zastupitelství jsem složil 56 milionů korun jako jistotu pro náhradu škody a určitě mám zájem se dohodnout,“ řekl Seznam Zprávám.
Vrchní soud potvrdil zprošťující rozsudek
Podnikatel Jiří Vařil čelil také obžalobě za podvod v souvislosti se směnkou na 50 milionů korun vystavenou na stavební firmu AZ Sanace. Státní zástupce Jan Svoboda uvedl, že Vařil chtěl touto směnkou, která podle závěru vyšetřovatelů byla antedatována, společnost poškodit. Nakonec se mu však podle žalobce finančně obohatit nepodařilo. Vařil kvůli tomu skončil před soudem. Jenže ústecký krajský soud ho zprostil obžaloby. Tento rozsudek nyní - na konci března 2025 - potvrdil také pražský vrchní soud.