Hlavní obsah

Vybízel ke znásilňování novinářek, přišel trest

Foto: Mapy.cz

Krajský soud v Ostravě, pobočka v Olomouci se ztotožnil s rozsudkem, který Jiřímu Jeřábkovi za útoky na sociální síti vyměřil prvoinstanční soud.

Muž z Olomouce chtěl prý „novináře přinutit dodržovat zákon“. Soud k tomu uvedl, že musí používat legální prostředky. Výroky obžalovaného Jiřího Jeřábka jsou podle soudu v rozporu nejen s dobrými mravy, ale i trestním zákoníkem.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jiří Jeřábek z Olomouce, který opakovaně útočil na novinářky včetně redaktorek Seznam Zpráv, byl pravomocně odsouzen.

Krajský soud v Ostravě se dle písemného rozsudku, jehož kopii má redakce k dispozici, zcela ztotožnil se závěrem prvoinstančního soudu. Odmítl Jeřábkovo odvolání a potvrdil trest. Jde o osm měsíců vězení s podmínečným odkladem na osmnáct měsíců za „podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod“.

Jak už po červnovém výroku okresního soudu Seznam Zprávy informovaly, Jeřábek na sociální síti Twitter (nyní X) v letech 2020 a 2021 slovně útočil především na ženy, včetně redaktorek Seznam Zpráv Kristinu Cirokovou a Lucii Stuchlíkovou. Dále na moderátorky České televize Noru Fridrichovou a Barboru Kroužkovou.

„Imigranti, jestli chcete sex s mladými děvčaty, tak v ČR máme islamofilní novinářky, které jsou vám i se svými dcerami k dispozici,“ napsal například Jeřábek jako výzvu na sociální síť v srpnu 2020 a přidal i informaci o bydlišti redaktorek.

V podobném duchu se vyjádřil vícekrát. Svěřil se také, jak moc touží po pomstě. Veřejně kvitoval názor bývalého prezidenta Miloše Zemana, že novináři by se měli likvidovat.

Je třeba volit jiné metody

Jeden z Jeřábkových komentářů se týkal i norského masového vraha Anderse Breivika, v době desátého výročí masakru na ostrově Utøya. Prý za jeho čin mohou „multikulturalisté“. Kdyby Breivik žil v ČR, tak „vystřílí“ Českou televizi, Seznam i některé konkrétní novináře.

Odvolacího soudu se podobně jako v červnu Jeřábek opět osobně nezúčastnil, znovu ze zdravotních důvodů. Z jeho odvolání ale vyplynulo, že chtěl novináře „přinutit dodržovat zákon, když tristní situaci s tím, že novináři šíří nenávist, nikdo neřeší.“

Krajský soud k tomu podotkl, že to může činit legální cestou, nikoliv metodami, jaké zvolil on. „Nejedná se o kritické komentáře k novinářům a k jejich článkům, ale přímo o útoky na osobní integritu,“ píše se v rozsudku z letošního srpna.

Foto: Sociální síť X (dříve Twitter)

Jeden z příspěvků Jiřího Jeřábka.

V odvolání se Jeřábek hájil tím, že neměl na mysli, aby například ke znásilnění novinářek opravdu došlo. S tím se ale Krajský soud neztotožnil: „Naopak, přímá výzva ke znásilňování nejenom dotčených novinářek, ale dokonce i jejich dětí je jednoznačně v rozporu s principy nejen dobrého chování a obyčejných společenských mravů, ale i trestního zákoníku.“

Jeřábek se již dříve k napadeným skutkům doznal. Uvedl, že mu nikdo nepomáhal ani neradil, vše sepsal na svém notebooku.

„Něco jsem napsal z podrážděnosti a něco z legrace. Reagoval jsem na tehdy aktuální politický stav a vyjadřoval jsme se ke konkrétním příspěvkům,“ přečetla v červnu soudkyně olomouckého prvoinstančního soudu Kristýna Hradilová, jak se Jeřábek snažil své jednání ospravedlnit. „Mé chování bylo neetické a trest si zasloužím,“ uvedl také.

Mstít se prý už nehodlá a nechystá se páchat nic nelegálního. Uvedl také, že sociální sítě si s ohledem na své nedobré psychické zdraví už „sám zakázal“ a zrušil své účty.

Foto: Krajský soud v Ostravě, Seznam Zprávy

Výňatek z rozsudku krajského soudu.

Nicméně na sociální síti X je od července založen úplně nový účet znějící na jméno Jiří Jeřábek. Jeho neautorizovaný majitel uvádí, že jde o reakci na „veřejný soud a následný článek“ a má přitom v úmyslu „postupně zveřejňovat rozbory lží ČT, Seznamu, RRTV, dvojí metr žalobců, odvolání, odpor“.

Mezi těmi, které na stejné síti sleduje, jsou i zmíněné redaktorky Barbora Kroužková, Lucie Stuchlíková a Kristina Ciroková. A v publikovaných příspěvcích se znovu vymezuje vůči médiím a stejnému okruhu novinářů.

Doporučované