Hlavní obsah

Vrchní žalobci: Bylo v pořádku vyslýchat novinářku kvůli obvinění, že kóduje lidi

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Reportérka Seznam Zpráv Kristina Ciroková čelila v závěru loňského roku vyšetřování slovenské prokuratury.

Podle pražského vrchního státního zastupitelství nebylo chybou přijmout žádost slovenské prokuratury, která požadovala výslech reportérky Seznam Zpráv. A to přesto, že se opírala o konspirační teorie.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pražské vrchní státní zastupitelství má za to, že jejich kolegové z městského zastupitelství nepochybili, když přijali Evropský vyšetřovací příkaz, ve kterém žilinská prokuratura žádala o vyslechnutí reportérky Kristiny Cirokové. Redaktorku Seznam Zpráv slovenská prokuratura vyšetřovala kvůli jejím reportážím a podcastech o sektách.

Podle právního zástupce novinářky Sebastiana Macha ale nemělo k výslechu vůbec dojít. Jak jménem Cirokové napsal do podnětu vrchnímu zastupitelství, mohlo dojít ke zneužití pravomoci úřední osoby a k nezákonnému zneužití vyšetřovacího příkazu k zastrašení reportérky. To vše podpořené navíc pozdějším zjištěním, že slovenská prokurátorka Lucia Pavlaninová v minulosti propagovala akce sekty AllatRa.

„Do okamžiku výkonu Evropského vyšetřovacího příkazu (EVP) v České republice a do odeslání výsledků jeho výkonu do Slovenské republiky státní zástupkyně MSZ (Městské státní zastupitelství) v Praze nedisponovala informacemi, které by mohly vést k závěru o důvodech pro nevykonání EVP, proto při jeho výkonu nepochybila,“ napsal k tomu Radek Bělor z pražského vrchního zastupitelství.

V odpovědi se ovšem žalobce vůbec nevypořádal s námitkou, že přijetím slovenské žádosti o výslech byla porušena základní lidská práva, jako je svoboda projevu a svoboda tisku, když prokuratura vedla stíhání proti reportérce „ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod“. A to kvůli jejím článkům o sektách.

Jak se později ukázal trestní spis vedený žilinskou prokuraturou, Evropský vyšetřovací příkaz navíc obsahuje konspirační teorie. Velká část dokumentu se vedle problematiky sekt zabývá i podezřením, že je reportérka Ciroková zodpovědná za násilnosti na školách. A to na základě konspirační teorie o takzvaném „puzzle codingu“, což má být „sofistikovaná metoda skryté psychologické manipulace“, díky které se z lidí mají stávat masoví vrazi a atentátníci. Tuto konspiraci šíří především příznivci náboženského hnutí AllatRa.

Foto: Seznam Zprávy

Část Evropského vyšetřovacího příkazu, kterým Slovensko žádalo o výslech novinářky Kristiny Cirokové.

„Kdy rezignují?“

Postup Městského státní zastupitelství v Praze kritizuje ve svém komentáři vydaném na webu epravo.cz i bývalý žalobce Jan Vučka. A rovnou pokládá otázku: Kdo z městských žalobců rezignuje?

„Domnívám se, že role českého státního zastupitelství je neprávem upozaděna, ač se na celém skandálu aktivně podílelo. Stačí letmé nahlédnutí do příslušné směrnice nebo do zákona, aby bylo jasné, že nebylo v žádném případě povinností českých orgánů popsané frašce vyhovět,“ píše Vučka, který je v současnosti advokátem. Na státním zastupitelství pracoval více než pět let.

I podle něj mělo zastupitelství vyšetřovací příkaz odmítnout. Zákon o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních to podle něj umožňuje v případech, kdy hrozí, že budou porušena základní lidská práva.

„Potom je na místě se ptát, kdy také české orgány ponesou svou odpovědnost. Komu u nás to prošlo přes stůl a kdo tento bizár odsouhlasil?“ ptá se Vučka.

Doporučované