Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pražský vrchní soud poslal oficiální žádost o zbavení imunity v případě nově zvolené a obžalované europoslankyně Jany Nagyové (za hnutí ANO). Ta čelí obžalobě za dotační podvod spojený s dotací pro Farmu Čapí hnízdo, ve stejné kauze je za napomáhání podvodu obžalován i předseda ANO Andrej Babiš.
Oba obžalované soudce Jan Šott sice letos v únoru podruhé zprostil obžaloby, avšak státní zástupce se odvolal, verdikt je nepravomocný a případ řeší právě vrchní soud. Aby mohl vynést verdikt v odvolacím procesu, musí být bývalá manažerka Agrofertu a nyní europoslankyně zbavena Evropským parlamentem imunity.
„Žádost byla předána ministerstvu zahraničí k doručení předsedovi nebo předsedkyni (v průběhu prvního plenárního zasedání bude Evropský parlament volit nové předsednictvo) Evropského parlamentu,“ potvrdila Seznam Zprávám Pavlína Vážanová z tiskového oddělení pražského vrchního soudu.
Nyní se tak bude čekat na další kroky, Evropský parlament v novém složení poprvé zasedne v polovině července. O žádosti soudu bude následně jednat jeden z jeho výborů. Nakonec musí o zbavení imunity rozhodnout většina přítomných europoslanců.
Jak se bude řešit zbavení imunity Jany Nagyové?
Poté, co žádost dostane Evropský parlament, tak ji jeho předseda předá výboru pro právní záležitosti. Ten může požádat o další informace, Nagyová se navíc bude moci k žádosti vrchního soudu vyjádřit nebo předložit další dokumenty. Výbor dá poté doporučení, zda má být žádost schválena, nebo ne. Poté se jí zabývá Evropský parlament. K tomu, aby bylo žádosti vyhověno, stačí, aby rozhodnutí podpořila více než polovina přítomných europoslanců.
V kauze Čapí hnízdo podal žalobce Jaroslav Šaroch odvolání proti osvobozujícímu verdiktu už podruhé. Trvá na tom, že Farma Čapí hnízdo byla účelově vyvedena z holdingu Agrofert, a to proto, aby získala dotaci ve výši téměř padesáti milionů korun na stavbu multifunkčního areálu. Státní zástupce navíc v odvolání uvádí, že se dosud nevyřešilo ani to, zda Farma Čapí hnízdo nepůsobila na stejném trhu jako další firmy patřící Agrofertu.
Soudce Jan Šott v písemném rozsudku vysvětlil, proč se nepodařilo vinu Babišovi a Nagyové prokázat. A to přesto, že vznesl k postupu při vzniku firmy Farma Čapí hnízdo, při získávání dotace a kolem napojení na Agrofert řadu pochybností.
Proces s Andrejem Babišem 2022-23
První týden
- Pondělí 12. 9.: Proces roku začal
- Úterý 13. 9.: Farma byla na krach, řekl znalec
- Středa 14. 9.: Faltýnek u soudu: Babiš nic nevěděl
- Čtvrtek 15. 9.: Babiš poprvé chyběl u soudu
- Pátek 16. 9.: Na Čapím hnízdě jsem nosil ručníky, uvedl Babiš junior
Druhý týden
- Pondělí 26. 9.: Úvěr pro Čapí hnízdo řešila Babišova financiérka, řekli bankéři
- Úterý 27. 9.: Projekt Čapího hnízda nesplňoval náležitosti, řekl expert
- Čtvrtek 29. 9.: Svědek popsal práci na Čapím hnízdě: Babiše se všichni báli
- Pátek 30. 9.: Klíčový svědek: Babiš byl majitelem Čapího hnízda, řídil mne
Třetí týden:
- Pondělí 17. 10.: Babiš u soudu pomlouval nepohodlné svědky
- Úterý 18. 10.: Soud četl důkazy, Babiš mluvil o „megalži“
Čtvrtý týden:
- Pondělí 19. 12.: „Vaše chování je krajně nevhodné,“ napomenul soudce Babiše
Pátý týden:
Čtvrtek 5. 1.: Žalobce rozcupoval Babišovu obhajobu a navrhl trest