Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kauzu Čapí hnízdo, v níž čelí obžalobě bývalý premiér a poslanec ANO Andrej Babiš a europoslankyně za jeho hnutí Jana Nagyová, budou letos soudy projednávat už čtvrtým rokem.
Nejenže dosud nepadl pravomocný rozsudek, ale zatím není ani jasné, kdy by se pražský vrchní soud mohl zabývat odvoláním. Státní zástupce Jaroslav Šaroch ho podal poté, co soudce Jan Šott oba - Babiše i Nagyovou - podruhé zprostil obžaloby za případ spojený s padesátimilionovou dotací pro Farmu Čapí hnízdo.
Už více než půl roku se totiž čeká, zda Evropský parlament zbaví Nagyovou imunity, aby bylo možné ji před soud dostat. Hlasovat se o tom bude nejspíše až v únoru nebo v březnu 2025. Teprve pak se bude moci vrchní soud odvoláním žalobce Šarocha zabývat.
„V tuto chvíli nelze předjímat další postup v řízení,“ napsal Seznam Zprávám mluvčí pražského vrchního soudu Vít Tomáš Vatra. Také Babišův advokát Michael Bartončík napsal, že predikce dalšího vývoje této kauzy je nejistá.
Případ Čapí hnízdo tak může Andreji Babišovi znepříjemnit další kampaň před podzimními volbami do Sněmovny. Přitom během doby, kdy je obžalován, se uskutečnily již patery volby. A na podzim 2025 se budou konat další. To se bude volit do Poslanecké sněmovny, kde chce Babišovo ANO výrazně zvítězit.
Mynářův Clever M.
Jasný termín, kdy bude vyhlášen - byť nepravomocný - rozsudek, zná už bývalý kancléř Vratislav Mynář.
Verdikt v jeho případě, kdy je obžalován z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie v souvislosti s přidělením dotace ve výši šesti milionů korun pro jeho společnost Clever Management, oznámí v polovině ledna brněnský krajský soud.
Státní zástupce Martin Malůš navrhl Mynářovi tříletou až čtyřletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun. Podle žalobce pochybil, když v žádosti o dotaci pro svoji firmu neuvedl, že stavbu, která měla původně sloužit jako ubytovna pro sportovce, již předtím dotovalo Ministerstvo školství.
Bývalý kancléř vinu odmítá a společně se svým advokátem navrhl soudu, aby byl zproštěn obžaloby. „Jsem přesvědčen, že v žádosti bylo vše uvedeno tak, jak mělo být,“ prohlásil Mynář u soudu.
Případ Redl
Už v lednu se dozví důležitý verdikt ve svém případě také Michal Redl, hlavní obžalovaný v případu nazvaném Dozimetr.
Toto rozhodnutí však nesouvisí přímo s obžalobou za korupci kolem zakázek pražského dopravního podniku, může však výrazně ovlivnit, jak to s ní dopadne. Jde totiž o to, zda bude mít Redl soudně omezenou svéprávnost a do jaké míry to jeho případné odsouzení zkomplikuje.
Na to, že už v minulosti svéprávnost omezenu měl, se u Redla přišlo před dvěma a půl lety, co byl právě v Dozimetru obviněn. Soud ji však zrušil, protože se objevily nové informace o Redlově zdraví.
Věci kolem procesu v Dozimetru se přitom komplikují i bez toho. Státní zástupce Adam Borgula sice v kauze podal obžalobu už loni v červnu, ale dosud se nerozhodlo, který soud bude případ řešit. Soudce Jakub Kriebel, kterému byl přidělen, se už dvakrát vyloučil.
Vrchní soud tak musí nyní říct, zda bude obžalobu na Redla a dalších osm lidí řešit právě Kriebel nebo ji předá pražskému Městskému soudu.
Volá Pelta
Na pravomocný verdikt čeká také fotbalový boss Miroslava Pelta a bývalá náměstkyně na Ministerstvu školství Simona Kratochvílová. Jak známo, oba čelí obžalobě kvůli podezření, že se podíleli na manipulacích při rozdělování sportovních dotací.
Peltu i Kratochvílovou sice soud poslal už třikrát nepravomocně do vězení (Peltovi loni v září vyměřil 5,5 roku za mřížemi, Kratochvílové pak ještě o půl roku více), vrchní soud v jejich případě nyní rozhoduje znovu.
V další dvou známých případech pak nyní žalobci řeší, zda podají obžalobu k soudu: v jedné kauze na bývalého poslance ODS Marka Šnajdra a ve druhé pak na bývalého ředitele Institutu pro klinickou a experimentální medicínu Michala Stiborka, jeho tehdejšího náměstka a lékaře Jiřího Malého a šéfa nemocničního IT Petra Rašku.
Šnajdr čelí obvinění v souvislosti s jednou ze zakázek Fakultní nemocnice Bulovka. V kauze jde o dodání lineárních urychlovačů za 160 milionů. „Policejní orgán mi předložil spis s návrhem na podání obžaloby, o kterém jsem dosud nerozhodl,“ uvedl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.
V případě Stiborka, Malého a Rašky pak policisté staví obvinění na tom, že se podíleli na vyhrožování kardiochirurgům Janu Pirkovi a Ivanu Netukovi.