Článek
Pro vyšetřování korupční kauzy kolem chomutovského exprimátora za hnutí ANO Marka Hrabáče získala policie spolupracujícího obviněného.
Stíhaný předseda představenstva pražské společnosti CTB Tomáš Chmelař už přiznal, že byl součástí organizované skupiny a že fungoval jako „křoví“ při rozdělování veřejných zakázek, které policie vyšetřuje.
Seznam Zprávy to zjistily z policejního dokumentu, konkrétně z usnesení o vyloučení Chmelařova případu k samostatnému projednání. Redakce měla možnost do něj nahlédnout.
„K vytýkanému jednání se doznal a popsal další do té doby policejnímu orgánu neznámé skutkové okolnosti. Současně požádal státního zástupce, aby mu v dané věci byl přiznán status spolupracujícího obviněného,“ stojí v dokumentu. Píše se v něm i to, že s Chmelařem zahájil žalobce jednání o dohodě o vině a trestu.
To, že jeden z obviněných začal s policisty spolupracovat, potvrdila Seznam Zprávám také náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. „Jeden z obviněných se rozhodl s policejním orgánem spolupracovat. Má status spolupracujícího obviněného,“ uvedla Doušová s tím, že další postup ani jméno dotyčného nebude komentovat.
Reakci Tomáše Chmelaře redakce zatím nemá. Nezvedá svůj mobilní telefon a neodpověděl ani na zaslanou SMS zprávu.
Poslední vývoj v kauze:
V kauze jde o veřejné zakázky na Ústecku a Karlovarsku, především o ty, které zadávala Správa a údržba silnic Ústeckého kraje. Policie letos v srpnu obvinila 14 lidí a pět firem.
Podle podezření detektivů šlo o organizovanou skupinu, v níž byli hlavními postavami jirkovský podnikatel Ladislav Šmucr a někdejší primátor Chomutova a krajský radní za hnutí ANO Marek Hrabáč. Žalobce vznesl obvinění z trestných činů přijetí úplatku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, krácení daně a některé z nich také vinní z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.
Po policejním zátahu letos v létě skončili ve vazbě tři lidé. V ní nadále zůstává podnikatel Ladislav Šmucr, jehož policie považuje za lídra, který skupinu organizoval a řídil. Marek Hrabáč, který byl v době obvinění lídrem krajské kandidátky hnutí ANO, i obviněný někdejší ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libor Tačner byli propuštěni.
Právě spolupráci se Šmucrem policistům obviněný Tomáš Chmelař popsal. V policejním usnesení je uvedeno, že v rámci dohody se Šmucrem a na jeho opakované žádosti podával sám nebo prostřednictvím svých podřízených „simulované (záměrně vyšší) nabídky“ do předem vybraných zadávacích řízení na veřejné zakázky. Přičemž Chmelař uvedl, že k tomu připravené podklady mu dával sám Šmucr – nabídky právě jeho společností byly pak nejnižší a vyhrály.
V policejním dokumentu je takto popsáno celkem patnáct zakázek v celkové hodnotě téměř 40 milionů korun.
Chomutovský exprimátor a bývalý krajský radní Marek Hrabáč měl podle obvinění ve skupině roli toho, kdo tlačil například na šéfa silničářů Tačnera, aby zadával stavební zakázky právě Šmucrovým firmám Rocknet nebo Reo Group.
Hrabáčovi pak – podle policejního obvinění – spříznění podnikatelé pomohli k levnějšímu autu či k rodinnému domu. Policejní odposlechy uvedené v dokumentech k případu se pak zmiňují i o skrytém kontu.