Článek
Bývalý advokát Jiří Teryngel před soudem přiznal, že uplatil 100 tisíci svého kamaráda, pražského vrchního soudce Jiřího Sováka. A také popsal, jak to udělal: peníze schoval do igelitové tašky, v níž soudci daroval zmrazenou zvěřinu.
Teryngel ve čtvrtek řekl, že od Sováka – s nímž se přátelí přes 40 let – potřeboval pomoci s neupřesněnou daňovou kauzou. Prvoinstanční rozsudek byl podle něj špatný, a tak doufal, že ho zvrátí právě odvolání u Vrchního soudu v Praze.
„Šlo jen o to, aby si to někdo pořádně přečetl. Zdeněk mě ubezpečil, že se soudcem, který to měl přidělené, mluvil. A že by to mělo dopadnout dobře,“ uvedl Teryngel.
Dodal, že na to není pyšný, ale že ze svého pohledu neudělal nic nezákonného. „Stav justice občas vyžaduje, aby byl občas dán úplatek, aby soudci dělali svou práci správně. Je to tristní, ale já si bohužel nedělám o soudcovském stavu žádné iluze,“ prohlásil Teryngel.
Mimochodem, jméno dotyčného soudce, na něhož se Sovák obrátil, odmítl sdělit.
Teryngel také uvedl, že Zdeněk Sovák by pro něj ze starého přátelství zmíněnou službu udělal i zadarmo. Takže by si býval mohl 100 tisíc od klienta nechat a nepředávat mu je. „Ale v rámci zločinného jednání jsem se snažil jednat poctivě. Stydím se za to, nejsem za to rád, co mám dělat?“ ptal se před soudem Teryngel.
Kauza ho stála živnost
Advokát přiznal úplatek už během vyšetřování v roce 2021, uzavřel se státním zástupcem dohodu o vině a zaplatil milionovou pokutu. Kvůli dřívější podmínce v jiné kauze mu totiž hrozilo vězení.
„Když jsem se seznámil s odposlechy, řekl jsem si, že to položím,“ vysvětlil ve čtvrtek Teryngel, jehož kvůli tomuto odsouzení vyškrtla ze seznamu členů Česká advokátní komora a od té doby nesmí jako advokát pracovat.
Teď je Teryngel svědkem v hlavním procesu se Sovákem, což je největší korupční kauza v české justici: pětasedmdesátiletý soudce a uznávaný trestní právník Sovák je souzený, že se pokusil získat na úplatcích až 150 milionů.
Obálka se 100 tisíci od advokáta Teryngela je tedy v případu spíš drobnou historkou. Ale Teryngelovo svědectví je pro obžalobu důležité: advokát totiž ve své čtvrteční výpovědi před soudem fakticky svědčil proti svému kamarádovi.
„Peníze jsem vrátil“
Zdeněk Sovák přesto před soudem ocenil, že Teryngel popsal události tak, jak se staly. Pouze podotknul, že o penězích v igelitce nevěděl. „Nevšiml jsem si jich,“ reagoval na Teryngelovu výpověď.
Také v dřívějším rozhovoru pro Seznam Zprávy prohlásil: „V tašce byla obálka, myslel jsem, že je to text odvolání. Protože předtím řekl: Je tam i něco pro tebe. Ale byly tam prachy… Už cestou od Teryngela jsem si to promíchal v hlavě a rozhodl se, že by bylo urážlivé jít za nějakým kolegou s žádostí: pořádně se na to podívejte. Takže jsem tu intervenci neprovedl a při nejbližší příležitosti Jiřímu ty peníze vrátil.“
Sovák je však obžalovaný především z toho, že si jako vrchní soudce chtěl říct firmě Metrostav o úplatek v rozmezí 50 až 150 milionů. Stavební gigant dostal v roce 2021 nepravomocný trest za korupci v kauze středočeského hejtmana Davida Ratha. Pokud by rozsudek potvrdil i Vrchní soud v Praze, nesměl by Metrostav příštích několik let získávat veřejné zakázky – což by znamenalo propad tržeb o desítky miliard.
Sovák proto podle policie uvažoval, že na vrchním soudu zařídí, aby Metrostav místo zákazu dostal jen vysokou pokutu.
Mozkem téhle operace pak měl podle obžaloby být Sovákův pobočník a několikrát trestaný podvodník Milan Bíba, který je dnes také mezi obžalovanými. Dalším obžalovaným je soukromý detektiv Robert Plevač, který podle žalobců nabídku na úplatek tlumočil advokátce Metrostavu.
Stavební firma není souzena, společnost i její manažeři vystupují v kauze jako svědci – nabídku, jak firma už dříve uvedla, si vedení Metrostavu tehdy vyhodnotilo jen jako nezajímavou provokaci. Policistům ji oznámilo teprve o několik měsíců později.
Ve čtvrtek měla před soudem vypovídat také advokátka Metrostavu a jeden z jeho manažerů. K soudu však bez omluvy nepřišli.