Článek
Velký požár na skládce odpadů u Litvínova by mohl uspíšit likvidaci velmi nebezpečného materiálu, který skládka skrývá a jehož uložení už několik let vyšetřují detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Sudy s vysoce hořlavými styreny, za jejichž řádnou ekologickou likvidaci zaplatil stát miliony korun, ale byly nakonec zakopány do odpadu, zůstávají ve skládce i skoro tři roky poté, co kvůli tomu policisté vznesli obvinění.
Požár na skládce Celio předminulý víkend likvidovalo bezmála 130 hasičů a mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf upřesnil, že hořelo zhruba sto metrů od místa, kde jsou sudy se styreny zakopány. Policisté přitom do obvinění napsali, že zplodiny z případného požáru uložených styrenů mohou poškodit zdraví obyvatel v okolí.
Podle Jaroslava Kříže, akcionáře společnosti Celio, byl požár ve větší vzdálenosti, než uvedli hasiči – asi tři sta metrů od lokality, kde nebezpečný odpad je. „Nedošlo k nepříznivým dopadům na životní prostředí a nebyla ohrožena ani jiná zařízení v areálu, a to včetně místa, kde se nacházejí styrenové smoly‚“ napsal Seznam Zprávám Kříž.
To, že se požár nerozšířil tam, kde sudy jsou, ověřili také pracovníci České inspekce životního prostředí, jak potvrdila její mluvčí Miriam Loužecká.
Z její odpovědi však také plyne, že požár by mohl likvidaci sudů s toxickým odpadem na skládce urychlit. „Projektová dokumentace obsahující plán likvidace sudů se styrenovými smolami byla schválena. Jako prioritu vnímáme, aby se s realizací tohoto plánu začalo co nejdříve,“ napsala redakci mluvčí Loužecká.
Jaroslav Kříž z Celia pak sdělil, že se snaží osobně úředníky přesvědčit, aby byly sudy co nejdříve odvezeny. „Děláme vše pro to, aby předmětné styreny byly z našeho zařízení co nejdříve vymístěny tak, abychom mohli obnovit provoz dočasně uzavřené části skládky,“ doplnil Kříž.
Situaci po zmíněném požáru navíc nesledují jen úředníci, ale i detektivové, kteří případ vyšetřují. „Policejní orgán nepochybně i nadále monitoruje tu část skládky, kde jsou umístěny sudy se styreny,“ napsal státní zástupce Zdeněk Matula. Doplnil, že v této kauze probíhá dál vyšetřování, které zatím nebylo ukončeno.
Kauza Celio v datech
- Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili v lednu 2022 devět lidí a dvě firmy. Šest lidí skončilo ve vazbě. Policie je vinila ze zločinu podvodu, ale také z obecného ohrožení či ohrožení a poškození životního prostředí.
- Jako první opustil vazbu bývalý ředitel skládky René Konečný. Stalo tak poté, co začal s policií spolupracovat. Nakonec v létě 2022 uzavřel se žalobcem dohodu o vině a trestu, kterou poté potvrdil i soud. Konečný dostal tři roky vězení s pětiletým odkladem a musel zaplatit jeden milion korun.
- Po více než čtvrt roce byl loni propuštěn z vazby hlavní obviněný kauzy Daniel Kraft. Musel před tím ale nejprve složit kauci ve výši 10 milionů korun.
- Na jaře 2023 uzavřela se žalobcem dohodu o vině také firma Aquatest. Nesmí podle dohody, kterou potvrdil soud, po dobu 20 let podnikat s nebezpečnými odpady a navíc se nesmí 10 let účastnit soutěží o veřejné zakázky.
- Vyšetřování se dál týká osmi lidí a jedné firmy.
Už předloni na začátku roku bylo v této souvislosti obviněno celkem devět lidí a dvě firmy. Detektivové je viní nejen ze zločinu podvodu, ale také z obecného ohrožení či ohrožení a poškození životního prostředí.
Podle zjištění inspekce životního prostředí a policejních vyšetřovatelů jsou na skládce – jak bylo zmíněno – zakopány sudy s vysoce hořlavými styreny, které sem byly převezeny z prostor Kaučuku Kralupy z Nelahozevsi.
Ministerstvo financí na likvidaci styrenu vypsalo zakázku, kterou získala firma Aquatest. Nabídla tehdy nejnižší cenu (něco málo přes 26,3 milionu korun bez DPH) a zavázala se, že 4692 tun odpadu odborně a ekologicky zlikviduje.
Sudy však byly podle zjištění úřadů odvezeny na skládku, aniž by se upravovaly a evidovaly. Navíc, jak se uvádí v obvinění, se zavezly jiným odpadem, aby je nebylo možné odhalit. A vše se krylo fiktivními doklady o řádné likvidaci.
Policie zadokumentovala, že takto bylo vystaveno sedm potvrzení o likvidaci zhruba 2170 tun nebezpečného odpadu. Ministerstvo, jak píše dále policie, vyplatilo firmě přes 3,7 milionu korun. Celkově však skupina chtěla podle vznesených podezření z ministerstva vylákat přes 10,2 milionu.