Článek
Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z databáze soudu. Stížnost podala také další z odsouzených, bývalá hlavní nemocniční účetní Emilie Bialešová. Zda už soud rozhodl, a případně jak, zatím v databázi dohledat nelze.
Michal tvrdil, že justice rozhodla o jeho vině na základě jediného nepřímého důkazu, naopak důkazy svědčící v právníkův prospěch prý opomenula. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu.
„Ústavní stížností stěžovatel toliko prosazuje svůj pro sebe příznivý náhled na skutkový stav, který však neodpovídá skutkovému stavu tak, jak jej zjistily obecné soudy,“ stojí v usnesení.
Bialešovou vrchní soud potrestal třemi lety vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky. Právník Michal si vyslechl dvouletý trest podmínečně odložený na stejně dlouhou dobu a peněžitou sankci 2,4 milionu korun. Oba vinu popírali. Michal má jít po rozsudku v jiné kauze na šest let do vězení za krácení daní při prodeji pozemků v pražských Hodkovičkách.
Kauza kolem Homolky se týkala tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a dále právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal). Bývalý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky 12 milionů korun.
Klíčovým důkazem byly lékařovy podrobné poznámky, které policie objevila u něj doma. Dbalý si také před zadržením schoval u známého kufr s hotovostí a ceninami v hodnotě 34,5 milionu. Podle státního zástupce si takovou částku nemohl legálně vydělat, a to ani společně se svou manželkou.
O Dbalém zatím kvůli komplikované procesní situaci nerozhodoval ani Nejvyšší soud, není tedy mezi pisateli ústavních stížností z první větve kauzy. Poté, co si Dbalý vyslechl v druhé větvi souhrnný trest, vzal dovolání v první větvi zpět. Jeho druhé dovolání zatím čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu.