Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Stegenato, Formicola nebo Indimenta. Společnosti s těmito italsky znějícími názvy – a také řadu dalších navzájem propojených firem – založil před lety v České republice muž žijící podle uvedené adresy v brněnském paneláku. Za správce části z nich se pak prohlásil švýcarský právník Fabio Delco, za nímž se však nejspíš skryli skuteční majitelé.
Tato pavučina firem a jejich představitelé následně naposílali více než 13 milionů korun Miloši Zemanovi či spřízněné Straně práv občanů, jak dříve reportéři zmapovali. Prostředky pak mohly posloužit na prezidentskou volební kampaň.
Na konci loňského roku proti Fabiu Delcovi zasáhla vláda Spojených států amerických. Na švýcarského právníka i jeho kancelář uvalila sankce s odůvodněním, že pomáhají prát Rusům peníze. „Je zásadním správcem ruských aktiv a je pro Rusy důležitým zprostředkovatelem obchodu a peněžních toků,“ uvedlo americké ministerstvo financí o Delcovi.
Zásadní správci ruského majetku
Ve Švýcarsku vyvolal zásah americké vlády proti právníku Delcovi pozdvižení. V jeho případě to bylo totiž vůbec poprvé, kdy se USA zaměřily na švýcarské experty, kteří se živí vytvářením složitých struktur pro skrývání majetku.
Američané zároveň ve speciálním prohlášení své ambasády ve Švýcarsku tepali mezery ve švýcarském právu, které Delcovu činnost umožnily. S tím, že Rusové s jejich pomocí mohou obcházet sankce, které na ně západní země uvalily poté, co vtrhli na Ukrajinu.
„Vláda Spojených států nasvítí osoby, které obcházejí sankce, bez ohledu na to, kdo jsou, jakou mají profesi nebo kde žijí. Nikdo nesmí využívat nelegální kanály pro napojení Kremlu na globální finanční trhy,“ uvedla mimo jiné americká ambasáda.
Fabio Delco označil obvinění ze strany USA za „zcela nepodložená“ a „zneužitá k politickým účelům“. „I když máme klienty i s ruskými pasy, vždy jsme jednali a stále jednáme v plném souladu se všemi platnými sankčními zákony,“ uvedla Delcova advokátní kancelář.
Krok USA může mít pro Delcův byznys drtivé dopady. Například banky totiž většinou odmítají mít se sankcionovanými subjekty cokoliv společného.
Správce majetku Putinových nejbližších
- Na Delca už v roce 2016 na základě práce mezinárodního konsorcia novinářů prasklo, že spravuje majetek nejbližším Vladimira Putina. A i když pak reportéři už před šesti lety rozkryli strukturu, díky níž i za pomoci Delca plynuly peníze tehdejšímu českému prezidentovi, české úřady ani Miloš Zeman původ prostředků neobjasnili dodnes. A nevěnovala se tomu ani policie.
- Některé z firem použitých k financování Zemanových kampaní přitom byly paralelně zapojeny do kauzy masivního krácení daní a bílí koně si v nich vzájemně vystavovali fiktivní faktury.
- V separátní kauze vyšlo najevo, že na účtu ve švýcarské bance, který byl vedený na Delca, skončilo 309 657 005 korun, které v roce 2009 polostátní společnost ČEZ zaplatila za solární parky. Policie ale po této lince opět nešla.
Sponzora ovládá Nejedlého zaměstnavatel
České firmy, za nimiž Delco stál, se ale nyní nemusejí dopadů amerických sankcí na svůj byznys bát. Dávno mají jiné oficiální majitele. Změny v listinách se odehrály poté, co reportéři strukturu popsali.
Například adamovská firma Adast Systems je dnes vedena na podnikatele Martina Svobodu, šéfa firmy. Toho v roce 2023 označil pro Deník N za svého zaměstnavatele Zemanův poradce Martin Nejedlý, kterého kontrarozvědka BIS považovala za bezpečnostní riziko kvůli jeho napojení na představitele režimu Vladimira Putina.
Nejedlého ruské vazby
- Martin Nejedlý v Rusku žil deset let. Co přesně tam dělal, není jasné dosud. V roce 2007 pak společně s ruským ropným gigantem Lukoil založil v Česku firmu, která dodávala letecké palivo na český trh.
K Adastu má Nejedlý blízko dlouhodobě. V minulosti tato společnost dodávala čerpací stojany jeho firmě ATM Energy, než ji Svoboda loni koupil a Nejedlého dle jeho slov zaměstnal.
Někdejší spoluzakladatel Strany práv občanů Nejedlý nyní svoje vztahy s Adastem komentovat nechtěl. Jméno Delco mu prý nic neříká a o tom, že by dnes sankcionovaný švýcarský právník financoval Zemana, neví.
„K tomu neumím vůbec nic říct. To jsou věci na mě složité a vysoce konspirační na to, abych se k tomu vyjadřoval,“ uvedl Nejedlý.
A na dotaz, zda ho stále zaměstnává podnikatel Svoboda, jak tvrdil předloni, Zemanův exporadce neodpověděl. „Kde pracuji, nebo nepracuji, to nevím, ani nechci odpovídat,“ řekl Martin Nejedlý s tím, že není osoba veřejně činná. „Já vím, kde pracujete vy. Vám může být úplně jedno, kde pracuji já.“
Svoboda reagoval na e-mailové dotazy jen krátce. Koho Delco v Adast Systems reprezentoval či zda přes něj do české firmy dotekly nějaké peníze, neřekl. „Pan Delco nemá s Adast Systems od roku 2018 nic společného,“ napsal pouze Svoboda.
Další Švýcar sankcionovaný za pomoc Rusům
Zemanovi a jeho straně darovala firma Adast a její představitelé či propojené společnosti za šest let přes 12 milionů korun. Sám Miloš Zeman pak jako prezident republiky Adast v roce 2016 navštívil a jako dárek dostal jeden z čerpacích stojanů, který firma vyrábí pro benzinky. Adast byl ve stejný rok i součástí prezidentovy delegace, kterou vzal navazovat byznysové vztahy do Vietnamu.
Adast je příkladem toho, jak Delcova síť na zakrývání skutečných majitelů fungovala. Z listin z českého obchodního rejstříku lze vyčíst, že ještě v roce 2017 byl skutečný vlastník Adastu skryt za curyšskou firmou Warren Partners zastupovanou právě Delcem.
Před Warren Partners pak Adast dle obchodního rejstříku ovládala lichtenštejnská firma Norwalk Holding. Za tu dle listin v obchodním rejstříku během let krom Delca vystupoval také Anton Daniel Wyss.
A to je další muž, který se ocitl na sankčním seznamu USA, a to už od léta 2024. Americké úřady ho tam zařadily s jeho firmou Audax Consulting Trust Establishment. Třeba proto, že kryjí ruské investice do zahraničních firem.
„Anton Daniel Wyss je významným prostředníkem ruských peněžních toků ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku a využívá Audax Consulting Trust Establishment k zastírání ruského skutečného vlastnictví a investic do zahraničních podniků,“ napsalo o něm mimo jiné americké ministerstvo financí s tím, že Wyssovy služby Rusům slouží k obcházení sankcí.
Podle výpisu z lichtenštejnského obchodního rejstříku z roku 2015, který Seznam Zprávy získaly, sankcionovaný Audax reprezentoval i akcionáře Norwalk Holdingu, a tím i Adastu.
Pojítko na muže, kterému Mynář za Zemana pronajal Hrad
Lichtenštejnský Norwalk Holding je pojítkem s dalšími sponzory Zemana.
Zastíral reálného spolumajitele české firmy Stegenato, kde byl jako druhý vlastník podnikatel Michal Pechan. Zaměstnanci jiných Pechanových firem pak naposílali SPO více než 800 tisíc. Byli mezi nimi například trenér z jeho fitcentra nebo manažerka jeho klubu.
Klíčová Pechanova firma Astacus zároveň v Zemanově éře opakovaně získávala lukrativní pronájmy na Hradě. Jak už Seznam Zprávy popsaly, Hrad Pechanovi například pronajímal třetí a posléze i druhé nádvoří k pořádání svátečních trhů v jedné z nejnavštěvovanějších památek v Česku.
Pechan reportérům napsal, že s Delcem nemá nic společného. „Vámi dotazovanou osobu neznám a ani jsem nikdy nespolupracoval. Firmu Stegenato sice vlastním, ale nikdy nic neprovozovala a od začátku má nulové daňové přiznání,“ uvedl podnikatel.
Proč podíl v jeho firmě Stegenato švýcarský právník držel a kdo za ním případně stál, nevysvětlil.