Hlavní obsah

Úředník obývá chatu podnikatele v Krkonoších, teď mu pomohl ke směně pozemků

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy

Ředitel majetkového odboru magistrátu Jan Rak. Říká, že možný střet zájmů nahlásil. Udělal to ale jen ústně, což se k zastupitelům, kteří transakci schválili, vůbec nedostalo.

Po podezřeních, na něž upozornily Seznam Zprávy, oznámil loni šéf majetku na pražském magistrátu Jan Rak rezignaci. Nadřízení ho však podrželi. Rak tak mohl převést městské pozemky podnikateli, který mu poskytl luxusní bydlení.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na ředitele majetkového odboru pražského magistrátu Jana Raka už loni v březnu prasklo, že v Harrachově užívá dům patřící rodině podnikatele Michala Erbena. Problém byl v tom, že ve svém postavení jednoho z nejvlivnějších úředníků zároveň Erbenovým firmám bez soutěže dává zakázky za desítky milionů. Erbenovi jsou dlouholetí známí Rakovy ženy.

Ačkoli Jan Rak reagoval na toto zjištění Seznam Zpráv slovy, že se „definitivně rozhodl rezignovat“, dosud se to nestalo. Jan Rak místo toho loni v říjnu za Prahu podepsal směnu pozemků přímo s firmou, přes niž rodina Erbenů onu horskou chatu v Harrachově ovládá.

Díky takto získaným městským parcelám, které magistrát ohodnotil na zhruba 24 milionů, mohou Erbenovi vybudovat v pražské Michli novou administrativní budovu.

Foto: pražský magistrát

Vizualizace administrativní budovy, která v Michli může vzniknout díky tomu, že město kývlo na směnu pozemků.

Kdo komu pomohl?

Podnikatel Michal Erben na dotazy Seznam Zpráv reagoval jen krátkým písemným prohlášením. Tvrdí, že vyšel vstříc Praze. „Magistrát nutně potřeboval námi vlastněný pozemek k výstavbě městské infrastruktury. Po několika letech jednání, u kterých jsem osobně nebyl, se dohodla vámi zmiňovaná směna,“ uvedl Erben. Později ještě doplnil: „Osobně jsem nesouhlasil s výší ceny, kterou jsme Magistrátu doplatili a která je i dle znaleckých posudků přemrštěná. Ve firmě jsem však byl přehlasován.“

Magistrátní listiny, které mají reportéři k dispozici, ale naopak uvádějí, že směnu iniciovala firma rodiny Erbenových Michelangelo Property, a to dopisem Janu Rakovi z roku 2022. V té době už měli Erbenovi vypracovaný „investiční záměr Michle-Baarova“, který narýsovali z části na tehdejších pozemcích města.

Ředitel pražského majetku Rak tehdy rozběhl proces, aby půdu získali, a zadal také posudky, na základě kterých později Erbenovi za městský pozemek doplatili 18,3 milionu korun.

Foto: Seznam Zprávy

Dopis, kterým firma Erbenových požádala magistrát o směnu pozemku.

Za zhruba 700 metrů městských parcel v Michli, částečně stavebních, nabídla Michelangelo Property dva tisíce metrů nestavební půdy. Leží u vlakové trati ve Strašnicích a firma Erbenových je koupila rok předtím, než zahájila jednání s Rakem.

Magistrát nakonec transakci odkýval. Se zdůvodněním, že pozemek, který Erbenovi nabízejí, může město v budoucnu potřebovat.

„Pozemek ve vlastnictví žadatele, který je předmětem směny, se jeví dle stanoviska Institutu plánování a rozvoje (IPR) jako potřebný v rámci plánovaného budoucího širšího koridoru městského okruhu, kde lze do budoucna předpokládat veřejný záměr,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman, proč Praha na směnu přistoupila.

Erbenovi a Rakovi

  • Fakt, že manželka Jana Raka je dlouholetá rodinná známá Erbenových, přiznali po dotazech reportérů už loni, když vysvětlovali, proč majetkový šéf magistrátu Jan Rak přebývá v jejich chaletu (horské chatě). Raková zároveň v minulosti seděla hned v několika firmách Erbenových.
  • „Karolínu Hurychovou, dnes Rakovou, znám od jejích přibližně dvanácti let, a to přes jejího otce Jiřího,“ zdůvodňoval tehdy Jakub Erben, další z příbuzných, proč Jan Rak může chatu využívat. Se zakázkami, které magistrát Erbenovým zároveň dává, to podle jeho tvrzení nemá nic společného.
  • Magistrát vedený ředitelem Martinem Kubelkou následně přišel s analýzou, která tuto konstrukci přejala. Magistrátní právnici tak konstatovali, že Rak ve střetu zájmů není a vše je v pořádku.

„Střet zájmů? Učinil jsem vše potřebné.“

Ředitel majetkového odboru magistrátu Rak připouští, že jeho roli v této transakci lze vzhledem k osobním vztahům s Erbenovými považovat za problematickou.

„Pochopitelně jsem vnímal možný střet zájmů, včetně toho, že z něj mohu být veřejně obviňován, a proto jsem učinil vše potřebné,“ reagoval na dotaz reportérů, avšak bez dalších podrobností odkázal na mluvčího magistrátu.

Foto: Seznam Zprávy

Půdorys developerského projektu, který má částečně vzniknout na nyní už bývalých pozemcích Prahy. Ty jsou označeny červeně.

„Pan ředitel Rak možnost střetu zájmů nahlásil vedení města. Z toho důvodu se na přípravě materiálu více nepodílel a věcná a obsahová správnost materiálu byla řešena v zastoupení,“ doplnil pak po několika hodinách - také bez dalších podrobností - mluvčí Vít Hofman.

Po dalším dni čekání nakonec přiznal, že Rak nahlásil střet zájmů pouze „ústní formou“, a to řediteli magistrátu. Sám Kubelka, Rakův nadřízený, má však na podnikatele Erbena vazby. Vozu Erbenovy firmy zajistil VIP parkování zdarma v celé Praze, ač Erben popírá, že by o tom věděl. Martin Kubelka také bydlí v uzavřené vilové čtvrti, kde má - s několika dalšími rodinami - dům i rodina Erbenových.

Radní Prahy, kteří ze zákona směnu připravenou úředníkem Rakem museli schválit, se už o možném Rakově střetu zájmů neměli jak dozvědět. Podklady o něm totiž žádnou zmínku neobsahují. Ani to, že z transakce bude profitovat Rakovi blízká rodina, ani to, že on sám se v možném střetu zájmů cítí. Informace o tom chybí i v navazujícím materiálu, na jehož základě pak schválili směnu pozemků loni v září pražští zastupitelé.

Hlasování ve tři ráno

Že by o Rakově střetu zájmů věděl, si nevybavuje ani radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti), který úředníky vypracované materiály ke směně zastupitelům předložil a na jehož návrh se na zastupitelstvu hlasovalo.

„Já si nevzpomínám, že by něco nahlašoval. A pokud ano, mělo to být v zápisu z majetkového výboru,“ řekl Zábranský.

Ani v tomto zápise - ze zasedání z května 2023, který jako tajemník pořídil Jan Rak a reportéři ho mají k dispozici - ale není u bodu o směně žádná poznámka, že by Jan Rak střet zájmů nahlásil. Výbor směnu bez zádrhelu odhlasoval.

Podle zápisu ze samotného jednání zastupitelstva se nic takového jako možný střet zájmů odpovědného úředníka neřešilo ani při hlasování slovně. Zastupitelé o směně na návrh Zábranského hlasovali v takzvané sloučené rozpravě - v balíku dalších 55 bodů, o nichž se nediskutuje samostatně.

Navíc se o směně pozemků mezi městem a Erbenovými hlasovalo kolem třetí hodiny ráno, po asi 18 hodinách jednání. „Část zastupitelů tou dobou v lavicích už spala,“ popsala reportérům opoziční zastupitelka Kristýna Drápalová (Praha sobě).

„Považuji za problematické, že jsme se střetem zájmů nebyli seznámeni,“ napsal reportérům radní Zábranský s tím, že nechá prověřit, zda a případně kde Rak střet zájmů nahlásil.

Radní pro majetek ale zároveň dodal, že samotná transakce, kterou zastupitele nechal odhlasovat, mu přijde v pořádku. „Zbavili jsme se pozemků, které pro Prahu byly zbytné, za velmi dobrou cenu, a získali jsme pozemky pro budoucí rozšíření městského okruhu za běžnou cenu. Směna prošla standardním procesem,“ dodal Zábranský.

Za výhodnou pro Prahu směnu označil i mluvčí magistrátu Hofman.

Erbenovy magistrátní úspěchy

Jak už reportéři popsali, rodina Erbenových u ředitele Raka bodovala i v jiných případech.

Erbenovi ovládají kromě firmy Michelangelo Property také společnost JE Group, která je úspěšná v získávání zakázek od jeho majetkového odboru. Rak s ní od roku 2018 podepsal objednávky na práce za zhruba 20 milionů korun. Největší objem zakázek pak Rak se společností uzavřeli mezi lety 2020 až 2023.

JE Group pro Prahu dělala technický dozor, dohlížela na bezpečnost práce nebo poskytovala poradenství. Mnohé zakázky se vešly pod dva miliony, takže je odbor vedený Janem Rakem nemusel soutěžit dle pravidel zákona o veřejných zakázkách.

I ve vyhlášených tendrech však byla firma ovládaná rodinou Erbenů úspěšná. Se sdružením tří firem, jehož je JE Group součástí, uzavřela předloni v srpnu smlouvu Pražská developerská společnost - příspěvková organizace Prahy.

Za téměř 900 milionů sdružení dělá projektový management Vltavské filharmonie, tedy jednoho z největších projektů na městských pozemcích za v součtu desítky miliard korun. JE Group a její společníci se do soutěže o zakázku přihlásili jako jediní.

Foto: Seznam Zprávy

Jak firma Erbenových oznamovala vstup do klíčového projektu Prahy.

Jak je to s rezignací

Od magistrátu se nelze dozvědět, zda ředitel majetku Jan Rak skutečně ve funkci zůstane i nadále. V minulosti ještě sám tvrdil, že rezignaci dále zvažuje, ale od té doby, co o ní před tři čtvrtě rokem promluvil, spíše v této věci mlží.

Mluvčí magistrátu se k tomu minulý týden ani po pěti navazujících dotazech konkrétně nevyjádřil. „Pan ředitel Rak nerezignoval, ale pouze uvedl, že dává svou rezignaci k dispozici,“ řekl například mluvčí Hofman, aniž by upřesnil, zda to tedy znamená, že Rak v křesle úředníka, který má na starosti majetek za stamiliardy, zůstává na neurčito.

Etický kodex magistrátu

Zaměstnanec svým jednáním předchází situacím, ve kterých by byl vystaven možnému střetu svého soukromého zájmu s výkonem své pracovní činnosti. Soukromým zájmem je jakákoliv výhoda pro něj, jeho rodinu, blízké či příbuzné osoby a fyzické nebo právnické osoby, se kterými měl nebo má obchodní vztahy.

Zaměstnanec nesmí zneužít svého úředního postavení k osobnímu prospěchu a je povinen vyhnout se konfliktu zájmů.

Zdroj: MHMP

Aktualizace: Do textu jsme doplnili stanovisko Michala Erbena, který údajně se směnou nesouhlasil.

Doporučované