Hlavní obsah

Úřednice povolila stavbu domu. Její manžel v něm pak výhodně koupil byty

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Jan Bouček neúspěšně bojoval proti stavbě bytového domu v sousedství. Teď říká, že projekt provázela korupce.

Vzal jsem dva, platil hned a dostal slevu, vysvětluje prorektor VŠE nákup dvou bytů v developerském projektu, na který dala razítko jeho manželka - úřednice stavebního úřadu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Předloni v říjnu dostal bíločervený osmipodlažní dům v pražských Modřanech finální razítko. Tím byl zkolaudovaný a noví majitelé se mohli začít stěhovat.

O půl roku později se stal vlastníkem jednoho ze zdejších bytů i Milan Nidl.

Dvaašedesátiletý prorektor pro IT na Vysoké škole ekonomické (VŠE) koupil v dokončeném domě byt o rozloze 79 m2 za 7,2 milionu. Jde o byt se dvěma balkóny, k němuž patří ještě dvě garážová stání a jedna sklepní kóje.

Přitom srovnatelně velké byty se v tomto projektu prodávaly zhruba za devět a více milionů.

Advokát Jan Bouček, který žije v sousedství zmíněného bytového komplexu, je přesvědčen, že pozadí výhodné ceny zná: Projekt a povolení stavby bytového domu měla na stavebním úřadu Prahy 12 na starosti úřednice Ivana Nidlová - manželka Milana Nidla.

„Vychází mi z toho, že za tím musí být korupce,“ říká přesvědčeně Bouček, jenž se dlouho a neúspěšně snažil developerskému projektu zabránit. A podal trestní oznámení, v němž transakci manželů Nidlových s bytem podrobně popsal.

Prorektor VŠE Nidl roky pracoval ve vedení velkých firem a úplatek popírá.

„Já jsem si vydělal tolik, že si moje žena nepotřebuje říkat někde jinde. Dělá to 40 let a nikdy neměla problém,“ odmítá tvrzení advokáta Boučka.

Okna do zahrady

Při návštěvě u advokáta doma je hned jasné, proč pražský právník proti developerské výstavbě v sousedství bojoval. Hned u plotu kolem jeho domu se tyčí bytový komplex, jehož obyvatelé mají na Boučkovu velkou zahradu nerušený výhled.

„Úplně se ztratila intimita celého prostoru. Vyjdu na zahradu a frustrovaně stojím pod panelákem,“ ukazuje advokát Bouček.

Dle územního plánu měl být bytový dům tak vysoký, jak ho developer postavil. Jan Bouček marně argumentoval, že nezapadá do okolní vilové zástavby.

Při soustavném ostřelování projektu a hledání v katastru si však všiml, že si manžel úřednice Nidlové pořídil jeden z bytů s okny do jeho zahrady. Nidlová na stavebním úřadu vedla celé řízení o povolení budovy.

Soud: Úřad udělal chybu

Spor o výstavbu bytového domu ve Zlochově ulici v pražských Modřanech dospěl několikrát k soudu. V jednom případě lidé žijící v okolí napadli, že je stavební úřad řádně nepoučil, jak mají doplnit své odvolání proti stavebnímu povolení vydanému úřednicí Ivanou Nidlovou. Městský soud v Praze v roce 2022 pravomocně rozhodl, že to byla chyba. „Jedná se o vadu, jež je způsobilá vyvolat nezákonnost žalobou napadeného rozhodnutí, neboť v jejím důsledku mohlo být do právní sféry žalobců negativním způsobem definitivně zasaženo,“ napsala do rozsudku soudkyně Hana Bašná (na druhou stranu, další soudy odmítly návrhy na zastavení stavby, než bude spor definitivně vyřešený). Věc se tedy musela vrátit úřadům, které pak opětovně stížnosti lidí zamítly.

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Bytový dům ve Zlochově ulici v Modřanech.

Jan Bouček shromáždil srovnávací podklady - smlouvy uložené na katastru, že byt ležící o patro níž koupili majitelé za 9,4 milionu, tedy za 119 tisíc za metr čtvereční. Zatímco kupec Nidl zaplatil 7,2 milionu, zhruba 91 tisíc za m2. I dle loni vydané analýzy realitní společnosti RE/MAX dosáhla průměrná cena bytu v pražské novostavbě 139 tisíc korun za m2, v paneláku činila 111 tisíc.

Advokát Bouček také dohledal, že během výstavby v roce 2023 se byt o ploše 83 metrů čtverečních (tedy o něco větší) nabízel za 11,6 milionu. Dnes, jak Seznam Zprávy ověřily, je v prodeji další, rozlohou srovnatelný za 12,6 milionu.

Úřednice: Nebyl to úplatek

Když úřednice Nidlová uslyšela, že jí volá reportér, hned položila mobil. Na zprávu se žádostí o rozhovor nereagovala, nebrala ani pevnou linku v kanceláři. Nakonec e-mailem napsala, že advokát Bouček se jí mstí za to, že stavbu domu povolila.

„Žádný úplatek jsem nepřijala, ani mi jej nikdo nenabídl,“ odpověděla Nidlová. K tomu, že její manžel získal v projektu byt se stejně jako k jeho ceně nevyjádřila. A to ani po urgenci.

Její muž Milan Nidl řekl, že mu předloni skončila finanční investice a měl volné peníze. „Já jsem oslovil tři realitky ve třech lokalitách, které mě zajímaly. Když jsem řekl, že platím dva byty hotově po podpisu smlouvy, dostal jsem nabídku,“ popsal Nidl. Příznivá cena vzešla dle něj právě z toho, že kupoval dva byty a mohl složit okamžitě celou částku.

Milan Nidl totiž kromě už zmíněného 79metrového bytu koupil v roce 2024 ještě byt v sousedním domě od stejného developera. Šlo o byt o ploše necelých padesát metrů čtverečních a zaplatil za něj 7,4 milionu. Tedy víc než za ten 79metrový.

Advokát Bouček tak výraznou slevu rozporuje. Loni požádal jednoho známého, ať se zeptá v realitní kanceláři, jež exkluzivně prodej těchto bytů zajišťovala, jakou by dostal slevu při koupi dvou bytů. Realitní kancelář (jak ukazuje e-mailová komunikace, kterou Jan Bouček poskytl Seznam Zprávám) odpověděla, že sleva by činila 400 tisíc na oba byty. S tím, že podmínky by bylo ještě možné projednat přímo s developerem.

„Takže rozhodně by sleva nedosáhla několika milionů - ani při koupi dvou bytů,“ spočítal Bouček.

Útočná otázka, neodpovím

Nidl nechtěl říct, jestli věděl, že si kupuje byt v domě, který povolila jeho manželka v roli stavební úřednice Prahy 12. „Na to odpovídat nebudu. Protože ta otázka je návodná až útočná. Pardon, neberte to osobně,“ reagoval Nidl v rozhovoru s reportérem Seznam Zpráv. Pak dodal, že se s manželkou doma o práci nebaví.

Tvrdil, že se nezajímal o to, jaká byla běžná ceníková cena bytů. Ani jak velkou slevu mu realitka poskytla. Uvedl také, že nemůže Seznam Zprávám ukázat nabídky ostatních dvou kanceláří, protože s nimi podepsal dohodu o mlčenlivosti.

Zatímco dvě jiné nemovitosti, pořízené už dříve, mají manželé Nidlovi ve společném jmění, modřanské byty koupil Nidl pouze na sebe. Ve smlouvě uložené na katastru stojí, že s tím jeho žena souhlasí.Dle advokáta Boučka to mohlo být opatření, aby při pohledu do katastru hned „nesvítilo“ jméno úřednice jako spolumajitelky bytů.

Nidl to vysvětlit nechtěl. „Mám k tomu osobní důvod a ten nebudu sdělovat,“ prohlásil.

Prorektorovi věříme, říká VŠE

Kromě policie upozornil advokát Jan Bouček na koupi bytů i vedení radnice Prahy 12 nebo Vysokou školu ekonomickou. Tedy zaměstnavatele Ivany a Milana Nidlových. Proto také Nidl jinými slovy mluví o tom, že je advokát skoro až šikanuje. Bouček otevřeně přiznává, že jeho metody jsou tvrdé - protože cítí nespravedlnost za to, že na svém pozemku nemá kvůli developerské výstavbě soukromí, protože výškové bytové domy dle něj nezapadají do celkového charakteru okolních ulic s rodinnými domy. A také kvůli tomu, že měl se stavebním úřadem tahanice, když se zjistilo, že jedna část jeho domu je o málo větší než měla být. „Uznávám, byla to chyba projektanta,“ říká Bouček.

VŠE říká, že si vedení školy od prorektora Nidla vyžádalo o pořízení bytů informace. „Pan rektor s panem prorektorem Nidlem mluvil a celou situaci probrali, a právě z toho rozhovoru vyplynulo, že se jedná o soukromou záležitost a že se nedopustil ničeho, co by mělo poškodit dobré jméno VŠE. Pan rektor také nemá žádný jasný důkaz, který by vypovídal o opaku,“ řekla mluvčí Kateřina Macháčková.

Dle Vojtěcha Kose (ODS), starosty Prahy 12, nechá úřad informace o bytech přezkoumat - ve vztahu k úřednici Nidlové. „Mně osobně byt za sedm milionů nepřijde úplně levný. Ale to neznamená, že bychom tu celou věci neměli prověřit,“ řekl Kos. Dodal, že s advokátem Boučkem nemají na úřadu dobré zkušenosti - mimo jiné kvůli nesrovnalostem při stavbě jeho domu. „Když slyším jméno pana magistra, jsem lehce ostražitý,“ uvedl starosta.

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Advokát Jan Bouček přiznává, že s úředníky bojuje tvrdě.

Když advokát Bouček hovoří o možném úplatku, vychází ještě z jedné části příběhu - té, jež se odehrála před soudem.

Lidé ze sousedství podali v roce 2019 proti vydání stavebního povolení odvolání. Udělali to takzvaně blanketně, to znamená, že pouze napsali, že nesouhlasí - bez rozvedení důvodů. Odvolací magistrát hlavního města proto odvolání zamítl.

Jenže Městský soud v Praze o tři roky později rozhodnutí magistrátu zrušil. Řekl, že stavební úřad Prahy 12 v čele s úřednicí Nidlovou měl tehdy vyzvat lidi k doplnění odvolání. Protože by bylo bývalo možné, že jejich argumenty by mohly celé řízení výrazně ovlivnit.

„Jedná se vadu, jež je způsobilá vyvolat nezákonnost žalobou napadeného rozhodnutí, neboť v jejím důsledku mohlo být do právní sféry žalobců negativním způsobem definitivně zasaženo,“ zdůvodnila v rozsudku soudkyně Hana Bašná.

Odvolací magistrát tedy musel vydat nové rozhodnutí a v srpnu námitky lidí definitivně zamítl. Než se tak však stalo, celých osm měsíců stavba bytového domu běžela. Dle advokáta Boučka přitom měla úřednice Nidlová stavbu do magistrátního verdiktu zastavit. Protože by se teoreticky mohlo stát, že lidé s odvoláním uspějí a že se bude znovu zkoumat, jestli bylo stavební povolení v pořádku. S tímto výkladem souhlasili i další právníci, s nimiž Seznam Zprávy případ konzultovaly.

„Paní Nidlová neudělala vůbec nic, a developer tak mohl v klidu dům dostavět,“ řekl Bouček.

Od vynesení rozsudku koncem roku 2022 až do srpna 2023 adresovali sousedé stavebnímu úřadu několik výzev, ať s tím úřad něco udělá. Odpovědí bylo, jak dokládají dokumenty, které Seznam Zprávy pročetly, že stavební povolení platí. A že úřad ani nemá k dispozici celý spis: takže počká, jak o odvolání rozhodne magistrát.

Bytový komplex vybudovala společnost podnikatele Hristo Nikolova. Rozhovor o Nidlových investicích odmítl - po neúspěšných pokusech ho kontaktovat nakonec odpověděl e-mailem. „Všechny doklady jsme předali policii a počkáme na uzavření jejich vyšetřování,“ vzkázal Nikolov.

Trestním oznámením advokáta Boučka se policie zabývá zhruba od poloviny minulého roku. Dle pražské policejní mluvčí Evy Kropáčové zahájila oficiální prošetřování kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. „Do současné chvíle nebyla obviněna žádná konkrétní osoba,“ řekla Kropáčová.

Související témata:
Manželé Nidlovi
Jan Bouček (advokát)
Hristo Nikolov (podnikatel)

Doporučované