Článek
Poslechněte si první epizodu doprovodného podcastu Práskač.
Po více než jedenácti letech na útěku se přihlásil úřadům jeden z nejhledanějších českých zločinců Stanislav Seidl.
Recidivista, mnohokrát trestaný především za majetkovou trestnou činnost, figuroval od roku 2016 na seznamu Europolu. V pátek se dobrovolně vzdal na českém velvyslanectví v senegalském Dakaru.
„Jmenuju se Stanislav Seidl, jsem 11 let na útěku, od roku 2016 mě hledá Europol. Dnes je pátek pětadvacátého února, deset hodin dvacet minut. Jsem v Dakaru v Senegalu a jdu se přihlásit na českou ambasádu,“ říká ve videu, které najdete v úvodu článku.
Podle informací Seznam Zpráv je devětačtyřicetiletý Stanislav Seidl zadržen na policejní stanici v Plateau na předměstí Dakaru. Od Seidlova přítele, který ho v sobotu navštívil, je zpráva, že je na cele se čtyřmi lidmi, spí na podlaze, nemá přístup k čisté vodě, jídlu ani hygieně. V neděli musel být podle tohoto zdroje Stanislav Seidl převezen do nemocnice, protože močil krev.
Kontaktovat někoho z ambasády v Dakaru se redakci během víkendu nepodařilo, Ministerstvo zahraničí páteční událost potvrdilo. „Můžeme potvrdit, že na náš zastupitelský úřad v Dakaru se obrátil občan ČR se žádostí o konzulární pomoc. Případná extradice je plně v kompetenci Policejního prezídia ČR a Ministerstva spravedlnosti,“ sdělila Seznam Zprávám mluvčí Ministerstva zahraničí Lenka Do.
Poslechněte si první díl doprovodného podcastu Práskač
Ministerstvo spravedlnosti však do nedělního odpoledne o Stanislavu Seidlovi nedostalo od velvyslanectví žádné informace, takže zatím ani nepožádalo o recidivistovo vydání. „Pokud bude potvrzena lokalizace osoby v Senegalu oficiální cestou, bude požádáno o extradici. Nicméně v mezidobí může dojít například k deportaci osoby do ČR,“ napsal v neděli mluvčí Ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Snahu o vydání Stanislava Seidla do České republiky může zkomplikovat fakt, že mezi Českou republikou a Senegalem není uzavřena žádná extradiční smlouva a dosud nebylo realizované žádné vydání ze strany Senegalu.
Po Stanislavu Seidlovi bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání na podzim 2011 poté, co nenastoupil do výkonu trestu. Odsouzen byl na šest let za vyloupení optiky, hasičské zbrojnice a za pokus o vykradení bankomatu v Příbrami. V roce 2016 ho Národní jednotka cíleného pátrání, takzvaní lovci lebek, zařadila na list nejhledanějších zločinců Evropy, který vydává Evropský policejní úřad Europol a každá země na něj může vložit své dva top zločince.
U Seidlova profilu na seznamu The Most Wanted (nejhledanějších) osob Europolu je krom zmíněné majetkové trestné činnosti uveden také nedovolený obchod se zbraněmi, střelivem a výbušninami, legalizace výnosů z trestné činnosti nebo přečin napomáhání při nedovoleném překročení státní hranice. Za tyto skutky však v Česku pravomocně odsouzen nebyl.
Stanislav Seidl se skrýval v zahraničí. Žil na Kanárských ostrovech, v západoafrické Gambii a poslední rok se ukrýval v džungli v jižním Senegalu, v oblastech ozbrojených střetů mezi vládou a rebely.
Před tím, než se v Dakaru vydal úřadům, byly Seznam Zprávy se Stanislavem Seidlem v kontaktu.
„Jsem na tom psychicky špatně, nemám žádné peníze, žiju jako žebrák a už toho všeho mám dost,“ sdělil důvody, proč se rozhodl skrývání ukončit.
Několikrát trestaný muž také uvedl, že na útěku není kvůli obavám z vězení, ale proto, že má strach z odvety příbramského podsvětí. Tvrdí totiž, že poskytl policii důležité svědectví k vykradení zámku Orlík v roce 2010, ale jeho totožnost byla vyzrazena.
Ze zámku se tehdy ztratily cenné předměty v hodnotě 8,5 milionu korun, jejich historická hodnota však byla nevyčíslitelná. Několikrát trestaný Stanislav Seidl, v příbramském podsvětí známý jako „Sádlo“, tvrdí, že tehdy vypovídal jako utajený svědek a pomohl policii lupiče dopadnout.
Práskač. Příběh nejhledanějšího Čecha
Příběh Stanislava Seidla jsme zachytili v třídílné podcastové sérii Práskač – poslechněte si první epizodu.
Přihlaste už teď k odběru v podcastových aplikacích Podcasty.cz, Apple Podcasts, Spotify a neuteče vám ani jeden díl.
Co je to podcast? A jak je poslouchat? Přečtěte si návod.