Článek
Po téměř šesti letech uzavírají detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu kauzu, v níž se zabývají závažným podezřením na systematické korumpování libereckých politiků.
Podezřelí podle závěru policistů za statisíce korun nebo za VIP karty na zápasy libereckých hokejistů plnili pokyny zdejšího podnikatele v dopravě Jiřího Vařila. Díky tomu – jak také uvedla policie – měl Vařil vliv nejen na fungování libereckého dopravního podniku, ale i na rozdělování veřejných zakázek.
Mezi obviněnými je tehdejší liberecký zastupitel za hnutí ANO a bývalý šéf představenstva dopravního podniku Pavel Šulc, jehož případ bude za několik týdnů projednávat ústecký krajský soud. K němu před Vánocemi poslal státní zástupce dohodu o vině a trestu, kterou se Šulcem a jeho společností Smartkonstrukt uzavřel.
„Návrh na schválení dohody o vině a trestu náš soud obdržel,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem - pobočky v Liberci Karolina Francová.
Šulcův advokát Jiří Schüller uvedl, že případ jeho klienta byl vyloučen do samotného řízení a následně došlo k uzavření dohody se státním zástupcem.
„Zdůrazňuji, že se nejedná o institut úplného doznání, se kterým je dohoda často zaměňována. Formálně bude dohoda ještě schvalována soudem,“ doplnil Schüller.
Uzavření dohody o vině a trestu se Šulcem a jeho firmou potvrdila také náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Ani Francová a ani Doušová ale neuvedly konkrétní znění dohody.
„Obsah dohody v tuto chvíli není možné nijak komentovat, její obsah se zveřejňuje až v rámci veřejného zasedání soudu,“ doplnila Francová.
Podle obvinění, které zformulovali policisté, Šulc získal v tomto případě na úplatcích více než 1,3 milionu korun. Navíc podle policistů využíval také dvě vozidla značky Škoda, která měla dlouhodobě v pronájmu firma zmíněného Jiřího Vařila.
Policisté pak také ve spisu popisují pět případů, kdy podle nich Pavel Šulc plnil Vařilovy pokyny. Ten nejvážnější se týká zjištění, že společně připravovali ekonomický zánik libereckého dopravního podniku.
„Jednal zcela pod vlivem Jiřího Vařila a na základě jeho pokynů,“ popsali policisté v obvinění Šulcovu roli.
Kauza kolem libereckého dopravního podniku
- Případ, v němž je hlavní postavou podnikatel v dopravě Jiří Vařil, je na české poměry mimořádně rozsáhlý. Podle policistů se podařilo zadokumentovat úplatky převyšující částku 18,5 milionu korun.
- Obviněny byly v této souvislosti více než dvě desítky lidí a firem.
- Policisté v jednotlivých dokumentech uvádějí, že firma BusLine a další společnosti dostávaly stamilionové zakázky mimo jiné díky tomu, že si Jiří Vařil zavazoval komunální a krajské politiky z hnutí ANO, z hnutí Starostové a nezávislí nebo z řad komunistů.
- Vyšetřovatelé také popisují, že kromě nich Jiří Vařil podobně ovládal i zaměstnance libereckého dopravního podniku, advokáty nebo auditory.
- Někteří inkasovali od firem ze skupiny BusLine pravidelně peníze v řádu desítek tisíc korun nebo dostávali peníze na koupi osobních aut. Další se nechali získat k přízni „jenom“ VIP vstupenkami na hokejové utkání Bílých Tygrů Liberec nebo zaplacenou cestou na zahraniční utkání fotbalového klubu z Jablonce nad Nisou.
Vedle Šulce by však mohli v tomto případě uzavřít dohodu i někteří další obvinění. „Zájem o uzavření dohody o vině a trestu projevilo více obviněných. Ta jednání jsou nyní v různých fázích,“ uvedla Doušová.
Jedním z těch, kdo však dohodu se žalobci nejspíše neuzavře, je hlavní postava celého případu, zmíněný podnikatel Jiří Vařil. Seznam Zprávám řekl, že se částečně doznal a také již uhradil škodu, která mu je kladena za vinu.
„Nemůžu ale souhlasit se vším, co je uvedeno v obvinění, proto není možné, abych tuto dohodu uzavřel,“ vysvětlil Vařil.