Hlavní obsah

Uplácel jsem, naznačoval politik SPD. Tajně si ho nahráli na schůzi

Foto: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia', Profimedia.cz

Pavel Sekula, zlínský zastupitel za SPD.

Zlínský zastupitel za SPD Pavel Sekula na schůzi členů bytového družstva vyprávěl, že vyplácel peníze „v rozporu s trestním zákoníkem“. A žádal, aby za to dostal půlmilionovou odměnu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Není obvyklé, aby se politik, byť regionální, na veřejnosti přiznal, že vyplácel peníze „v rozporu s trestním zákonem“. Městský zastupitel ve Zlíně za SPD Pavel Sekula to na schůzi jako předseda bytového družstva učinil. Své konání zdůvodnil tím, že díky tomu družstvo získalo stovky milionů.

Pavel Sekula šéfuje zlínskému Bytovému družstvu Podlesí. A na únorové schůzi jednoho z domů vysvětloval, proč mu vedení družstva navrhuje přiznat půlmilionovou odměnu. Uvedl, že během posledních deseti let vydal jako předseda ze svého dva miliony korun.

„Je poněkud problematické prokazovat, na co ty prostředky byly využity, protože jistě chápete, že to nebylo použito na činnosti, které by byly v souladu s trestním právem. Ale jsme v ringu bez rukavic, doslova a do písmene. A dokonce do budoucna, pokud si chceme zajistit tento majetek, zřejmě budeme muset opět vynaložit nějaké prostředky i mimo naše účetnictví,“ prohlásil Sekula.

Takhle zlínského zastupitele doslova zachytila nahrávka, kterou pořídili obyvatelé domu – účastníci únorové schůze. Seznam Zprávy měly možnost si záznam poslechnout. Že je pravá, navíc potvrdil i přímý účastník.

Díky penězům „mimo účetnictví“, jak zaznívá na nahrávce, se podle Sekuly družstvu rozrostl majetek. Sekula například zmiňuje, že se vyřešil majetkový spor s městem nebo že Sněmovnou prošel zákon, který družstvům ušetřil výdaje na daních.

„Na to, abychom mohli tento zákon prosadit, jsme museli nashromáždit finanční prostředky. Bez toho to prostě nejde,“ říká Sekula na záznamu.

Když pak chtěl jeden z členů družstva vysvětlení jeho vět e-mailem, Sekula mu napsal: „Prosazení takové úpravy přes Parlament a Senát v tak krátké době jednoho roku (od naší návštěvy u pana premiéra Babiše v Hrzánském paláci) ,něco stálo'. A nebylo to na fakturu.“ I s tímto e-mailem se Seznam Zprávy seznámily.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy Pavel Sekula popřel, že by někoho uplácel. „Svoje vlastní prostředky jsem nepoužil v rozporu s trestním řádem,“ odmítl Sekula v rozporu s tím, co říká na nahrávce.

Jestli to, co na záznamu zaznívá, na schůzi skutečně pronesl, nechtěl potvrdit. Přiznal, že čtrnáctiminutový záznam dostal anonymně v neděli. Ale prý si ho neposlechl.

„Protože řekněme si otevřeně, upravit lze dneska všechno,“ dodal Pavel Sekula.

Na domovní schůzi v únoru také řekl, že další peníze bude družstvo v budoucnu potřebovat na soudní spor, jehož základ leží v roce 2002. Jmenoval konkrétní svědkyně, které by měly před soudem vypovídat.

„Určitě nebudou dobrovolně svědčit v náš prospěch bez toho, aniž bychom jim neposkytli určitou finanční kompenzaci. Těžko jim budeme moct platit přes fakturu. A je třeba si rozmyslet, jestli tohle máme dělat, nebo ne,“ popsal Sekula družstevníkům.

Tahle slova dnes přiznává.

Tvrdí však, že mluvil o zaplacení nákladů, které svědkyním vzniknou kvůli účasti u soudu. „Budou sem muset odněkud přijet. Budou se tady muset třeba ubytovat. Budou muset jít k soudu. A budou muset svědčit pravdivě v náš prospěch,“ řekl Sekula reportérovi.

Předseda družstva Podlesí nakonec půlmilionovou odměnu nedostal.

Vedení družstva návrh stáhlo poté, co – jak říká Sekula – se objevily „signály, že to lidi naštvalo“.

Vypočítal zároveň, že jeho kroky přinesly družstvu do budoucna 200 až 300 milionů – to je podle něj důkaz, že se o družstvo jako manažer dobře stará.

Doporučované