Článek
Ženy obžalované z vraždy vůdce kutnohorské sekty Richarda Šiffera dosud před soudem mlčely. Až teď, když už se jednání chýlí ke konci, jedna z nich – bývalá učitelka v důchodu Irena Stejskalová, předložila svůj vlastní pohled na věc.
„Přicházím vypovědět o tom, co jsem zažívala vedle pana Šiffera. Dřív jsem mu říkala Ríša,“ začala svoje vyprávění před soudem Irena Stejskalová. Zároveň prohlásila, že to, co se stalo, bylo „neštěstí“ a pro ni „velké životní trauma“.
S kutnohorským léčitelem se stýkala patnáct let. Poprvé se jí k němu podařilo díky doporučení objednat v roce 2007. V tu dobu to vnímala jako „velké štěstí“. „Byla jsem šťastná, že jsem se k němu mohla dostat, protože ta možnost nebyla veliká. Nebral lidi z ulice,“ vzpomínala žena, kterou obžaloba viní z toho, že spolu se zubařkou Magdalenou Šifferovou v říjnu 2022 zavraždila vůdce sekty Richarda.
Ženy tvrdí, že tak učinily na jeho příkaz, a že mu nešlo odporovat. Zubařka Šifferová, která byla zároveň Richardovou partnerkou, obstarala potřebné léky, bývalá vysokoškolská pedagožka poskytla svůj byt.
Léčitel, který prý už delší dobu mluvil o tom, že přejde do jiné dimenze, protože na Zemi už nechce být, podle svědectví obžalovaných, nejprve sám spolkl lék, který měl uklidňující a hypnotické účinky. Následně jej jeho partnerka skalpelem řízla do třísla a zápěstí a vpíchla mu celkové anestetikum. Právě na otravu touto látkou muž zemřel, tvrdí obžaloba.
Ženy pak u jeho lůžka čekaly, až jeho tělo zmizí, jak jim namluvil.
„Richard říkal, že to jednoznačně bude tak, že uvidíme, jak ho odnášejí jeho kolegové a mluvil o tom, že to tělo tady pak už nebude. A potom, že tady nebude ani Magda a ani já,“ vysvětlovala, čemu tehdy obě bezmezně věřily. Když se tak nestalo, šly společně na policii, kde podle Stejskalové oznámily, že „se v bytě zasebevraždil člověk“. Pak se ale k činu obě doznaly.
Jako pod sledovacím zařízením
Náboženské hnutí kolem kutnohorského léčitele Richarda vzniklo v roce 2003. Obžalovaná žena u soudu vyprávěla o tom, jak mu hned na první schůzce uvěřila, když jí řekl, že ona sama má rakovinu slinivky s metastázemi na mozku, očích a plicích. Neověřovala si to u lékařů a byla připravená poslechnout vše, co jí Šiffer nařídil.
„Řekl mi, že mě bude léčit, když budu chtít, ale budu muset vynechat alkohol, nepodléhat únavě a přestat se pohybovat,“ vysvětlovala Stejskalová, která v té době učila na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu a pohyb byl pro ni zásadní součástí života. Přesto prý léčitele poslechla a nakonec odešla do předčasného důchodu.
Když teď na roky strávené v intenzivní blízkosti Richarda Šiffera vzpomíná, mluví o ohromném každodenním stresu. Ten způsobovalo především to, že všichni členové společenství, včetně jí, věřili, že je Richard neustále sleduje, a že tedy ví o všem, co dělají, i o všem, na co myslí.
„Ve výsledku ten můj život vedle něj vypadal tak, že jste 24 hodin pod sledovacím zařízením,“ popsala tuto životní etapu bývalá členka sekty.
Proto si prý nikdy nedovolila jeho příkazy neuposlechnout. I když byly bizarní. Například, když jí řekl, že má prodat svůj vůz a místo něho si koupit sportovní auto, o kterém tvrdil, že ho zkonstruoval v podstatě on, protože ovlivnil vývojáře, kteří na něm pracovali. Pak jí učil rychlý vůz řídit. Jezdili v něm i s ostatními členy společenství na vyjížďky. Poslechla ho i v případě, kdy jí nařídil, že si má vyřídit SPZ s nápisem Samuraj 7.
Guru Richard lidem tvrdil, že jeho úkolem na Zemi je, aby celé lidstvo posunul dál. Podle Ireny Stejskalové vysvětloval, že hledá někoho, kdo dokáže změnit svou duši. Ovšem nedaří se mu to. Svým věrným namlouval, že když je léčí, převádí jejich duše na chvíli „na druhý břeh“, kde provede léčebný proces a pak se s nimi zase vrátí.
„Přebírala jsem všechny jeho myšlenky, dnes řeknu nekriticky, ale tehdy to pro mě bylo přínosné. Konečně mám vedle sebe bytost, která mi řekne, co mám dělat,“ vzpomínala obžalovaná žena.
Rodina ji vzala zpátky
A když Richard řekl, že má takzvaně odstřihnout své děti, protože ji jen využívají, udělala to. S dcerou a se synem se přestala stýkat a majetky, které jim dříve dala, přepsala na vnoučata. Její našeptávač ji totiž přesvědčil, že by děti vše prohospodařily a na vnoučata by už nic nezbylo.
„K dnešku jsme moc ráda, že mě rodina vzala zpátky. Nebýt dcery a syna, tak já nevím, kde bych teď terapeuticky byla. Je pro mě důležité, že mi odpustili to, co jsem jim provedla,“ prohlásila žena před soudem. Vzpomněla i to, jak jí guru mnohokrát vynadal, že některý z jím zadaných úkolů nesplnila dobře a jak jeho telefonáty často trvaly i několik hodin, přičemž ho nezajímalo, jestli na to má čas, nebo ne.
Bývalá pedagožka před soudem přiznala, že Šifferovi dala dost peněz. Například zálohu na stavbu domů pro jejich náboženskou skupinu. Na jeho účet rovněž dobrovolně ukládala větší částky peněz, protože jí tvrdil, že se budou lépe zhodnocovat. „Jsou to miliony,“ řekla na dotaz soudního senátu bez většího upřesnění s tím, že o vrácení peněz požádali její advokáti v rámci dědického řízení.
Po úmrtí Richarda Šiffera policie zjistila, že měl na účtu 134 milionů korun. Lidé, kteří se k němu chodili léčit, svorně tvrdí, že si za jedno sezení bral po celou dobu svého léčitelského působení 500 korun. Obžalovaná žena dnes u soudu mluvila i o tom, jak si od svých stoupenců nechával nakupovat nejkvalitnější potraviny a jak se o něj museli starat.
Výpovědí Ireny Stejskalové skončilo dokazování před soudem. V polovině února jsou naplánované termíny, kdy by měly zaznít závěrečné řeči. Zatímco žalobkyně trvá na tom, že šlo o vraždu a ženám navrhla trest od 12 do 16 let vězení, obhajoba se snaží dokázat, že obžalované nebyly příčetné.
Soud má k dispozici několik znaleckých posudků z oboru psychologie a psychiatrie. Ty vypracované na návrh policie či soudu, tvrdí, že ženy nepříčetné v době skutku nebyly. Naopak znalecké posudku vypracované na popud obhajoby přišly s diagnózou „indukovaného bludu“. Tedy zjednodušeně s teorií, že Richard trpěl bludy a ty přenesl na svoje nejbližší. Tato porucha ale u postižených lidí postupně mizí, což se stalo i obžalovaným ženám.
Názorově tak proti sobě stojí především dva ústavní posudky. Posudek odborníků z Fakultní nemocnice Hradec Králové, který tvrdí, že ženy byly příčetné a práce lékařů a psychologa z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která říká opak.
Případ kutnohorské sekty soud už rozplétá rok a tři čtvrtě. Podle plánů předsedkyně soudního senátu by měl rozsudek padnout 27. února.
Mezitím se ovšem policie zabývá ještě další kauzou spojenou s touto náboženskou skupinou. Jde o úmrtí jednoho z členů při lesním rituálu v okolí hradu Český Šternberk. Šest bývalých Richardových obdivovatelů čelí obvinění ze zločinu vydírání a přečinu neposkytnutí pomoci.
Irena Stejskalová před soudem uvedla, že vystřízlivění z toho, co ty roky prožívala, začalo přicházet po Richardově smrti postupně a pomalu. A jak svého gurua, ke kterému kdysi vzhlížela, vidí dnes?
„Byl to zoufalý člověk, který nevěděl kudy kam. Jeho vize posunout celé lidstvo se mu nedařila. Už neviděl motiv, jak pokračovat,“ myslí si obžalovaná žena.