Článek
Dva hlavní aktéři v kauze rozsáhlého tunelování Nemocnice Na Homolce – její tehdejší ředitel Vladimír Dbalý a lékař Michal Toběrný – chtějí po necelých třech letech z vězení na svobodu.
Minulý týden oba odeslali žádosti o podmíněné propuštění. Zabývat se jimi budou Obvodní soud pro Prahu 4 a Obvodní soud pro Prahu 6. Seznam Zprávám to potvrdili mluvčí obou soudů Michal Dvořák a Zuzana Barochová.
„Žádost (Vladimíra Dbalého) o podmíněné propuštění byla u zdejšího soudu podána dne 10. ledna. Veřejné zasedání dosud nebylo nařízeno,“ uvedla Barochová. O den později podal podle Dvořáka žádost i Toběrný. Ani v jeho případě zatím nebylo jednání soudu nařízeno.
Dbalý, který byl odsouzen k deseti letům a propadnutí majetku, si od června 2021 odpykává trest v ruzyňské věznici. Toběrný odešel od soudu se šestiletým trestem, v pražské pankrácké věznici je od prosince 2021.
Advokáti obou odsouzených se k žádostem svých klientů o podmíněné propuštění vyjadřovat nechtěli. „Žádnou z požadovaných informací vám poskytnout nemohu,“ odpověděla Dbalého advokátka Katarína Kožiaková Oboňová. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ řekl advokát Roman Lamka, který Toběrného zastupuje.
Seznam Zprávy však dále zjistily, že dalšího aktéra této kauzy – bývalého ředitele odboru Ministerstva zdravotnictví Pavla Kocourka – již soud z vězení před několik týdny podmíněně propustil.
Kocourek byl odsouzen k pěti rokům ve vězení a peněžitému trestu ve výši jednoho milionu korun, protože se podle soudu podílel na ovlivnění jedné veřejné zakázky ve prospěch nastrčené firmy.
Kauza Homolka
- Korupční kauzu týkající se Nemocnice Na Homolce rozdělili vyšetřovatelé na tři větve.
- První se týkala poradenských nebo právních služeb. Ve druhé šlo o zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Třetí se pak týkala třeba veřejné soutěže na pracoviště navigované neurochirurgie.
- Nemocnici měla podle rozhodnutí soudu vzniknout škoda přes 150 milionů korun.
- Vladimír Dbalý, který vedl tuto nemocnici v letech 2006 až 2012, skončil před soudem kvůli všem těmto případům. Nakonec byl odsouzen k deseti letům vězení. Společně s dalšími odsouzenými se měl podílet na zaplacení škody nemocnici ve výši 112 milionů korun.
„Ano, klient byl podmíněně propuštěn na svobodu,“ potvrdil Kocourkův advokát Vít Široký. O jeho propuštění rozhodoval nejprve Obvodní soud pro Prahu 4, který ale podle mluvčího Dvořáka jeho žádost zamítl. Jenže pražský městský soud toto rozhodnutí změnil a pustil ho loni na konci listopadu na svobodu.
Vladimír Dbalý skončil před soudem ve všech třech větví této kauzy. Podle rozsudků si přišel na úplatek přes 27 milionů korun za zmanipulované tendry, při kterých vznikla nemocnici škoda přes 150 milionů milionů korun. Klíčovým důkazem byly i jeho podrobné poznámky, do nichž si přijímají peněz podrobně zapisoval.
To, jak detailně si zápisky v této souvislosti dělal, vyzdvihla i soudkyně Silvie Slepičková. „S obdivem jsme sledovali, jak podrobně, pečlivě si Dbalý vedl záznamy v elektronickém deníku,“ prohlásila při zdůvodnění rozsudku.
Sám Dbalý označoval zápisky za pouhou uměleckou fikci, která měla sloužit jako materiál pro knihu.
Policie bývalému řediteli zajistila i majetek za zhruba padesát milionů korun. A to včetně kufru, v němž měl hotovost, zlato a známky za 34,5 milionu. Dbalý tvrdil, že peníze získal sběratelskou činností.