Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Žalobci ze dvou pražských obvodů se brzy začnou zabývat případy tří svědků, kteří vystupovali v procesu s bývalým premiérem Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo.
Podněty k prověření dal v rozsudku soudce Jan Šott a dozorující žalobce kauzy Jaroslav Šaroch je minulý týden poslal kolegům z Prahy 2 a Prahy 4.
Úřady tak začnou prověřovat, jak v kauze a u soudu vystupovali finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, člen představenstva firmy Imoba František Šlingr a také bývalý šéf Čapího hnízda Tomáš Rak.
U prvních dvou jmen se prověřuje podezření z křivé výpovědi, u třetího jde o podezření z vydírání.
Přehled svědků u procesu:
Žalobci z pražských obvodů už pokyn od Jaroslava Šarocha potvrdili.
„Minulý týden v úterý ráno nám přišel z Městského státního zastupitelství v Praze podnět týkající se dvou osob pro přečin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku,“ potvrdil obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Svoboda. „Další informace k věci podávat nebudu, prověřování ještě ani nezačalo,“ doplnil.
Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 se pak bude zabývat rolí manažera Tomáše Raka.
„Ano, mohu potvrdit, že jsme zmíněný podnět obdrželi. Více bych se k tomu ale nechtěl vyjadřovat,“ řekl Seznam Zprávám obvodní státní zástupce pro Prahu 4 Jan Vychyta.
Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala uvedl, že případ předali zmíněným úřadům kvůli místní příslušnosti.
František Šlingr a Petra Procházková vypovídali u Městského soudu v Praze, který sídlí v Praze 2. A Tomáš Rak je podezřelý kvůli schůzce, která se uskutečnila na pražském Chodově. Tedy v obvodu Prahy 4.
Tomáše Raka přitom už policie prověřovala kvůli tomu, zda se nedopustil křivé výpovědi. Nakonec policisté případ odložili, ale do rozsudku v kauze Čapí hnízdo dal soudce Jan Šott další podnět. „Podle soudu by bylo více než namístě zabývat se i tím, zda se svědek nemohl dopustit trestného činu vydírání,“ uvedl Šott v rozsudku, který vynesl letos v lednu.
Tomáš Rak už po jeho vyhlášení odmítl, že by někoho vydíral. „Z mé strany k žádnému trestnému činu vydírání nedošlo. Je to absurdní,“ prohlásil tehdy pro Seznam Zprávy Rak.
Kvůli podnětům mířícím na Petru Procházkovou a Františka Šlingra se budou úřady zabývat obsahem jejich výpovědí u soudu.
V případě Šlingra jde o to, že v soudní síni jako svědek popisoval, že mezi lety 2010 až 2013 jezdil Andrej Babiš na Čapí hnízdo jen jako host. A jen jako prostředník pak podle Šlingra řešil Babiš problematiku marketingu tohoto multifunkčního areálu.
Jenže jiní svědci – konkrétně marketingoví specialisté Tereza Svěráková s Jakubem Antošem – u soudu ale vypověděli, že Babiš nebyl žádný prostředník, že marketing řešili přímo s ním.
Jako úmyslně nepravdivou pak vyhodnotil soudce Šott výpověď finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. Ta u soudu mimo jiné řekla, že nikdy neslyšela nic o vztahu Farmy Čapí hnízdo s Babišovou rodinou.
Pak také uvedla, že působila jen jako zprostředkovatel pro obžalovanou Janu Nagyovou.
„Jsem přesvědčen, že klientka vypovídala pravdu a více k tomu v tuto chvíli nelze říci,“ uvedl už dříve advokát Procházkové Petr Kočí. František Šlingr na dotazy nereagoval.