Článek
U soudu se definitivně uzavřela kauza poradců, kteří měli na úřadu Středočeského kraje smlouvy na poloviční úvazek a brali za to desítky tisíc měsíčně.
Bývalá vysoko postavená úřednice kraje Hana Mastrini dostala v pondělí roční podmínku a pokutu 140 tisíc. Musí také krajskému úřadu zaplatit škodu. Rozsudek je pravomocný.
„Nemáme žádné pochybnosti o její trestní odpovědnosti,“ prohlásila soudkyně Kateřina Radkovská.
Smlouvy s externisty, jimž úřad jen v roce 2017 vyplatil celkem pět milionů, uzavřel kraj za hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Seznam Zprávy však před dvěma lety zjistily, že není jasné, co vlastně poradci dělali. A úřad se všemi způsoby snažil jména externistů a jejich výkony utajit.
Hana Mastrini byla v éře Pokorné Jermanové šéfkou hejtmančiny kanceláře, tedy části úřadu, která oficiálně externisty najala a platila.
Policisté začali původně vyšetřovat podezření, že poradci ve skutečnosti nepracují a jen berou od 20 do 70 tisíc měsíčně – za 20 hodin týdně. Kvůli tomu na úřadu v roce 2019 zabavili stohy dokumentů a zkopírovali data z počítačů. Domovní prohlídku udělali dokonce i v domě Pokorné Jermanové v Benešově.
Nakonec se však případ během vyšetřování dostal do jiné roviny. Detektivové nezjistili, že smlouvy na takzvanou dohodu o pracovní činnosti byly fiktivní, ale že úřednice Mastrini – která byla za externisty zodpovědná – podle nich zanedbala své povinnosti: někteří poradci dostávali až o několik tisíc měsíčně víc, než kolik hodin podle oficiálních dokumentů odpracovali.
Rozdíl činil právě 1,5 milionu.
Mastrini se snažila soud přesvědčit, že kontrolovat počty hodin měli zaměstnanci personálního oddělení, a ne ona. Podle jejího advokáta Tomáše Mařatky se sice mohlo stát, že někteří lidé dostali vyplaceno víc peněz, ale protože tihle „dohodáři“ většinou – po výzvě kraje – už dříve peníze vrátili, nedošlo tak k žádné škodě.
Podle soudu je ale věc jasná: Mastrini z titulu své funkce každý měsíc podepisovala souhlasy s vyplacením peněz jednotlivý externistům, tudíž byla také zodpovědná za to, aby seděly odpracované hodiny. Podle soudkyně Radkovské se však Mastrini nemůže vymlouvat na ostatní zaměstnance. „Nikdo jiný už tam za to zodpovědný nebyl,“ řekla soudkyně.
Externisty si úřad hejtmanky Pokorné Jermanové najímal na sepisování různých analýz, PR strategií či komunikačních materiálů pro správu sociálních sítí nebo na neurčité poradenství v rámci činnosti úřadu či různé administrativní práce.
Kompletní soupis poradců se však Seznam Zprávám podařilo dát dohromady až před dvěma lety s pomocí informačního zákona a zdrojů z úřadu.
Byl mezi nimi například Michal Odarčenko, který podle výkazů práce psal hejtmančiny projevy a připravoval knihu o historických událostech ve Středočeském kraji – za 60 tisíc měsíčně na půl úvazku.
Jiřina Hančarová, mimochodem bývalá partnerka předního politika ČSSD Robina Povšíka, dostávala měsíčně 20 tisíc za monitoring okrajových časopisů.
Dana Pavlousková, známá hejtmanky Pokorné Jermanové, zase měla 35 tisíc měsíčně mimo jiné za „sledování aktuálních témat a poskytování zpětné vazby“.
Kromě úřednice Mastrini stíhali policisté kvůli podezřelému najímání externistů také bývalého zástupce ředitele krajského úřadu Romana Šuberta, který byl zodpovědný za další smlouvy.
Například to byla Kristýna Medvedníková, Šubertova švagrová. Její smlouva se stala asi nejznámější: oficiálně totiž vykazovala práci s pojmenováním „analýza hudebních festivalů“ nebo „monitoring vánočních zvyků ve Středočeském kraji“. Brala za to 45 tisíc měsíčně, opět na půl úvazku.
Šubert k soudu nakonec nešel, přiznal se, slíbil zaplatit škodu 400 tisíc (splácí ji krajskému úřadu po 22 tisících měsíčně) a navrch poukázal 50 tisíc na konto obětem trestných činů. A tím splnil podmínky, aby státní zástupce jeho stíhání podmíněně zastavil.