Článek
Vrchní soud zrušil odsuzující rozsudek nad fotbalovým bossem Miroslavem Peltou a bývalou náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou v kauze sportovních dotací.
Pelta byl v tomto případě odsouzen k šesti rokům ve vězení a Kratochvílová dokonce k 6,5 roku za mřížemi.
A v současné době neplatí ani zprošťující rozsudky pro předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře České unie sportu Jana Boháče a exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu. Vrchní soud v Praze navíc zrušil také rozhodnutí o odblokovaní majetku některých aktérů této kauzy.
Vyplývá to z informací, které jsou uvedeny v justiční databázi infoSoud. Na rozhodnutí upozornila Česká televize.
Kratochvílová i její advokát Petr Toman pro Seznam Zprávy uvedli, že zatím nemají písemné znění rozhodnutí pražského vrchního soudu, a tak nebudou případ více komentovat.
„Vzhledem k tomu, že jde o čerstvou záležitost a doposud jsem neobdržela písemné rozhodnutí vrchního soudu s odůvodněním, nemohu se k rozhodnutí vyjádřit, neznám důvody zrušení k jednotlivým skutkům. Učiním tak ihned poté, co se s materiálem seznámím,“ napsala Kratochvílová.
„Dozvěděl jsem se to dnes ráno. Do doby doručení písemného vyhotovení rozhodnutí se ale nebudeme vyjadřovat,“ uvedl Toman.
Odvolání v této kauze však podali nejen odsouzení ale i žalobce Ondřej Trčka, který pro ně chtěl přísnější tresty.
Vrchní soud v Praze dnes vrátil k novému projednání věc obviněného Pelty a spol., jelikož ve věci byla i zprošťující rozhodnutí. VSZ takový postup v odvolání navrhovalo.
— VSZ_Praha (@VSZ_Praha) September 1, 2022
Pelta i Kratochvílová vinu odmítali
Jak je známo, Pelta a Kratochvílová skončili před soudem, protože podle závěru vyšetřovatelů spolu domlouvali, kdo dostane sportovní dotace z Ministerstva školství.
Pražská městská soudkyně Lenka Cihlářová, které odvolací soud případ vrátil, konkrétně napsala, že nejméně 18 z 50 dotací v celkovém objemu 454 milionů korun, bylo přiděleno v březnu 2017 právě díky zásahům Pelty s Kratochvílovou. Oba nezákonné ovlivňování dělení peněz do sportu od počátku odmítali.
Uvedli to také v odvolání, které pražský vrchní soud v této souvislosti řešil. Simona Kratochvílová v něm přitom poprvé uvedla, že jako náměstkyně jen dodržovala pokyny, jež dostala od tehdejší ministryně školství Kateřiny Valachové.
„(Simona Kratochvílová) nečinila nic ‚za zády‘ ministryně Kateřiny Valachové a veškerými postupy a způsoby komunikace následovala praxi uvnitř Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, která byla posvěcena ze strany ministryně,“ napsali advokáti v odvolání.
Kauza Pelta a Kratochvílová v kostce
Bývalého předsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Peltu obžaloba viní ze čtyř různých trestných činů včetně podplacení a navedení ke zneužití pravomoci. Prvoinstanční soud poslal Peltu do vězení na šest let, odvolací soud verdikt zrušil. Městský soud posléze rozhodl znovu se stejným trestem.
Státní zástupce Ondřej Trčka tvrdí, že Pelta se přes další obviněnou, tehdejší náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou, jinak také svou milenku, dostával k zákulisním informacím o rozdělování dotací. Společně pak údajně proces ovlivňovali ve prospěch nejen FAČR, ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy. Kratochvílová má podle nepravomocného rozsudku strávit za mřížemi šest a půl roku.
Vedle Pelty a Kratochvílové se případ dotýká ještě advokáta a předsedy České unie sportu Miroslava Jansty, sekretáře České unie sportu Jana Boháče a exředitele ministerského Odboru sportu Zdeňka Břízy. Všechny tři prvoinstanční soud zprostil obžaloby.
Bývalá náměstkyně ministryně pak další detaily popsala letos na jaře také v podcastové minisérii Služebná mocných, kterou publikovaly Seznam Zprávy. Mimo jiné reportérům předložila seznam dvaceti lidí, kteří měli podle ní s nimi skončit před soudem.
„Nespravedlnost cítím v tom, že já s panem Peltou jsme byli vzati jako oběť. Vypadla nám z toho najednou paní Valachová a dalších x desítek lidí, kteří chodili dělat to stejné, co pan Pelta,“ uvedla Kratochvílová.
Podcast pořad – Služebná mocných
Klíčová postava dotační kauzy promluvila. Reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa pátrá po nových souvislostech v kauze „Pelta“.
Vrchní soud se však zabýval také odvoláním, které podal žalobce. Mimo jiné s tvrzením, že prvoinstanční soud nevyhodnotil správně část důkazů, které Peltovi a Kratochvílové ještě v této kauze přitěžují.
Na rozdíl od soudkyně pražského městského soudu dospěl státní zástupce k závěru, že oba odsouzení ovlivňovali také přidělení dotací pro tři konkrétní projekty.
Žalobce Trčka v odvolání také napsal, že Pelta Kratochvílovou uplácel. Oběma podle paragrafů hrozí od pěti do dvanácti let vězení. Jak však žalobce uvedl, uložené tresty jsou podle něj nepřiměřeně mírné.
„Obžalovaní jednali sofistikovaně a ve vzájemné spolupráci. Jedinou polehčující okolností přitom byla dosavadní bezúhonnost obžalovaných (Pelty a Kratochvílové, pozn. red.), kdy obžalovaní se nedoznali a neprojevili jakoukoliv lítost nad svým jednáním,“ zdůvodnil Trčka v odvolání.