Článek
Když odbornice na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Petra Mlejnková na žádost Seznam Zpráv prozkoumala možnosti softwaru Futager, který používá náboženské hnutí AllatRa k šíření propagandy, zhodnotila ho jako něco unikátního.
„Od té doby, co jsem to viděla, mi pořád hlavou běží takzvaný Islámský stát, který měl neuvěřitelně promakané oddělení na propagandu. Ale ani oni neměli nic takového, jako je Futager,“ říká Petra Mlejnková. „Je to jednoznačně signál, že svoji propagandu chtějí šířit masivně,“ dodává.
Futager – zaheslovanou stránku se stovkami uložených fotografií, videí a grafik, které mohou členové hnutí používat pro obsah šířený na internetu – Seznam Zprávy podrobně popsaly v publicistickém pořadu Terén Kristiny Cirokové. Podle Petry Mlejnkové takový nástroj na šíření propagandy jiné náboženské hnutí nemá.
AllatRa je přitom podle ní jedním z nástrojů hybridního působení Ruské federace. Ať už to dělá vědomě nebo nevědomě. Vzniklo zhruba před dvaceti lety na Ukrajině a tamní policie s kontrarozvědkou jeho vedoucí představitele podezírají z několika trestných činů – například z ospravedlňování a popírání ruské agrese nebo z vlastizrady.
Co je Futager
Futager je zaheslovaná stránka, kde jsou uloženy stovky fotografií, videí a grafik, které mohou členové hnutí používat při vytváření videí a dalšího obsahu na internet. Jsou v něm též nejrůznější nástroje umělé inteligence, která jim například napíše i namluví scénář. Díky Futageru mají mnohem jednodušší i střih videí. Na stránce je k dispozici rovněž hudební banka nebo třeba už napsané scénáře například na téma válka na Ukrajině, za kterou podle hnutí AllatRa stojí takzvaní antikultisté.
Jaká byla vaše první reakce na to, jaký nástroj si hnutí AllatRa vytvořilo pro šíření obsahu na sociální sítě?
Byla jsem velmi překvapená, jak je sofistikovaný. To, že dostávají školení, jak třeba dělat deepfake videa, to se nějakou dobu ví, ale že mají možnost pracovat s takhle komplexním nástrojem, mě hodně překvapilo. Je to něco, za co by byla ráda velká marketingová oddělení obrovských firem.
A co je na tom unikátního?
To, co tam mají k dispozici. Integruje to různé nástroje jako jazykové moduly, nástroje, které umějí pracovat s textem, s obrazem, se zvukem. Propagandu AllatRa to velmi profesionalizuje, usnadňuje a urychluje šíření. Je to velmi efektivní a velmi přívětivé uživatelsky. Je zřejmé, že za tím stojí nějaký velký profesionál, který ví, co dělá.
Je takový nástroj drahý?
Tohle stojí peníze. Řada nástrojů, které tam jsou k dispozici, typicky GPT chat, jsou sice zdarma, ale aby se daly používat v maximální možné míře a zároveň, aby je mohlo používat velké množství uživatelů zároveň, musejí pořizovat placené verze. S ohledem na množství těch aplikací to asi nebudou úplně malé peníze.
A jak si vysvětlujete, že si náboženské hnutí pořídí takovýto nástroj na masivní šíření jejich obsahu na sociálních sítích? Je to běžné?
Není to obvyklé. Přemýšlela jsem marně, jestli si vzpomenu na nějakou organizaci nebo náboženské hnutí, které by si vytvořilo takhle zajímavý nástroj pro vytváření svojí propagandy. A nikdo mě nenapadl. Je to dané i tím, že až teď se rozvíjejí AI moduly a jsou snadno dostupné, což tady před několika lety ještě nebylo.
Linky k Putinovi
K čemu to používají a jaký obsah – vedle například konspirací o klimatu – šíří?
O AllatRa se ví, že je to proruská nebo prokremelská organizace, že to prostě není jen čistě nové náboženské hnutí. Existuje podezření, že tam jsou linky na lidi kolem Vladimira Putina. Já hnutí vnímám opravdu jako jeden z nástrojů hybridního působení současné Ruské federace, ať už je to záměrný nástroj, anebo nějak organicky vzniklý. Oni šíří narativy, které mají podkopat západní demokracie, důvěru v demokratický systém. A které přímo vybízejí k odstranění našeho politického systému a nastolení jakési nové společnosti.
Z toho, co jsem měla možnost zhlédnout v rámci předepsaných scénářů, které se objevují v tom nástroji, je vidět, že někdo jej krmí velmi aktuálním obsahem, který velmi flexibilně reaguje na to, co se v té které zemi, kde AllatRa působí, děje, a velmi rychle k tomu přizpůsobuje obsah. Aby členové mohli okamžitě sednout k počítači, rychle vyprodukovat nějaké video, nějaký obrázek a hodit si ho na svoje sociální sítě.
Lidé z AllatRa ale tvrdí, že Rusko ani Vladimira Putina nepropagují. V poslední době šíří, že za vším stojí takzvaný antikult, tedy jakési hnutí všech, kdo varují před sektami. Z čeho tedy usuzujete, že jsou proruští?
To je taková jejich pragmatická cesta, jak sejmout nálepku proruskosti nebo prokremelskosti. Je tam ale jeden zajímavý moment. Všimněte si, že oni nikdy nekritizují Vladimira Putina. Teď tvrdí, že je pod vlivem toho antikultu, a že naslouchá špatným lidem. Nedává to přitom smysl. Správně by ho měli zahrnout do stejného balíku všech politických elit nebo antikult elit tak, jak tam zahrnují kdekoho, ale on jediný zůstává nedotčený a on jediný z toho vychází jako zmanipulovaná oběť, která neví, co činí, protože naslouchá špatným lidem.
Zdá se mi, že v poslední době hnutí AllatRa navíc dost změnilo svou rétoriku. Je to tak?
Rétorika hnutí AllatRa nebo-li Tvořivé společnosti se za poslední rok proměnila dost zásadně. Dříve primárně generovali obsah a narativy, které byly spíš, řekněme, pozitivní – ve smyslu propagace jejich představy o tom, jak má vypadat společnost a svět, pokud se přidáte k Tvořivé společnosti. Když jste si pustili jejich video, štvavé kampaně a nenávistná rétorika se objevovaly až většinou v jeho druhé nebo třetí třetině.
Dnes AllatRa a Tvořivá společnost už od první minuty komunikují velmi radikálně a velmi agresivně, jednoznačně nálepkují, kdo je přítel a kdo je nepřítel. Podprahově vyzývají k odstraňování svých nepřátel a ta rétorika je skutečně od začátku do konce silně agresivní. Tam spatřuji velký radikalizační potenciál směrem k jejich podporovatelům. Většinou se pak stane, že se najdou jednotlivci, kteří se opravdu pod vlivem takovéto rétoriky radikalizují a rozhodnou se i třeba nějak konat. To jsou potom ti takzvaní osamělí vlci, případně osamělí střelci.
To, jak mluví AllatRa, dost nápadně připomíná způsob rétoriky různých extremistických subjektů. Za mě je tam tedy i toto bezpečnostní riziko.