Hlavní obsah

Tak dlouho úředníci řešili pokutu pro Babišovu firmu, až skončila bez trestu

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Firma Precheza, patřící do holdingu bývalého premiéra Andreje Babiše, skončila bez trestu.

Ministerstvo životního prostředí sepsalo na deseti stranách, proč souhlasilo s firmou Precheza z holdingu Agrofert a rozhodlo, že správní řízení kvůli deset let starému ekologickému incidentu je již promlčené.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Deset let řešili úředníci pokutu pro chemičku Precheza za to, že v roce 2014 vypustila do ovzduší zdraví ohrožující látky. Firma trestu nakonec unikne.

Došlo k tomu poté, co se Česká inspekce životního prostředí s Ministerstvem životního prostředí nedokázaly shodnout na tom, jak dlouho měly tyto úřady na to, aby případ pravomocně uzavřely.

Zatímco inspekce tvrdí, že na to měli úředníci neomezený čas a pětiletou lhůtu pro toto rozhodnutí určil nový zákon až v roce 2017. Ministerstvo se přiklonilo na stranu společnosti spadající do holdingu bývalého premiéra a poslance hnutí ANO Andreje Babiše. Rozhodlo, že lhůta pro prosouzení tohoto ekologického incidentu je jen tříletá.

„Ministerstvo došlo k závěru, že tříletá prekluzivní lhůta uplynula dnem 19. 6. 2023, a to s ohledem na vedená správní řízení. Tento den byl současně posledním dnem, kdy bylo možné správním orgánem o přestupku pravomocně rozhodnout,“ napsal ředitel odboru výkonu státní správy ministerstva Tomislav Střelec do desetistránkového rozhodnutí z letošního srpna, které Seznam Zprávy získaly.

Česká inspekce životního prostředí přitom ještě 9. dubna 2024 dala firmě Precheza, která v Přerově vyrábí titanovou bělobu, pokutu za to, že o deset let dříve byly v ovzduší naměřeny mnohonásobně zvýšené koncentrace oxidu siřičitého. Pokuta od inspekce činila 500 tisíc korun.

Inspekce to zdůvodnila tím, že odpovědnost za tento přestupek nezanikla. Její úředníci tvrdili, že po zahájení řízení nebyl čas pro potrestání firmy omezen. Vycházeli přitom v této souvislosti z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z dubna 2015.

Jenže společnost Precheza se odvolala. Argumentovala i tím, že úředníci měli v tomto případě rozhodnout pravomocně jen do tří let. „Z toho důvodu by mělo být řízení jako nedůvodné zastaveno,“ uvedl právní zástupce Babišovy firmy v odvolání.

A ministerstvo s tím nakonec souhlasilo. „Nelze připustit výklad inspekce (vycházející z rozsudku Nejvyššího správního soudu), podle něhož časová možnost uložit správní trest je po zahájení řízení o přestupku dle zákona o integrované prevenci neomezena a je limitována pouze pozdější právní úpravou,“ napsal ředitel odboru Střelec.

Jak se měnila pokuta pro firmu Precheza

  • V únoru 2016 udělila Česká inspekce životního prostředí firmě Precheza pokutu ve výši sedmi milionů korun.
  • O rok později – v únoru 2017 – pak Ministerstvo životního prostředí v éře ministra Richarda Brabce (ANO) trest změnilo. Precheza podle rozhodnutí měla zaplatit 500 tisíc.
  • Firma z holdingu Agrofert však s pokutou nesouhlasila. Podala žalobu. Městský soud v Praze ji však v červnu 2020 zamítl.
  • Precheza následně podala kasační stížnost. Nejvyšší správní soud v prosinci 2022 zrušil nejen rozsudek soudu, ale i rozhodnutí ministerstva. Zdůvodnil to tím, že rozhodnutí ministerstva nebylo srozumitelné.

Úřady a následně i soudy se případem Prechezy zabývaly opakovaně. Nejprve v únoru 2016 dostala tato firma od České inspekce životního prostředí rekordní pokutu ve výši sedmi milionů korun. Ministerstvo ještě v éře ministra ANO Richarda Brabce ji poté snížilo na 500 tisíc korun.

Precheza ale podala žalobu a Nejvyšší správní soud řekl, že se ministerstvo musí zabývat případem znovu. Proto původní správní řízení pokračovalo. Skončilo až nyní s tím, že firma nakonec žádný trest nedostane. Ministerstvo rozhodnutí inspekce zrušilo a řízení zastavilo.

„S ohledem na skutečnost, že předmětné řízení je tímto rozhodnutím zastaveno, je ministerstvo toho názoru, že není třeba se nadále zabývat otázkou výše pokuty,“ dodal Střelec.

V případě Prechezy byly přitom podle inspekce v noci z 28. na 29. října 2014 ohroženy desítky tisíc obyvatel. Stanice Českého hydrometeorologického ústavu tehdy zjistila, že byl v centru Přerova v noci překročen hodinový limit oxidu siřičitého šestatřicetkrát, desetiminutový limit dokonce šestačtyřicetkrát.

Stalo se to v době, kdy Precheza obnovovala po předchozí technologické odstávce výrobu kyseliny sírové.

Incident se odehrál v noci, a většina obyvatel města tedy spala, avšak přesto se havárie neobešla zcela bez následků. Pomoc v nemocnici museli vyhledat dva policisté, kteří se při noční službě nadýchali vzduchu nasyceného SO2. Podle diagnózy uvedené v dokumentech jim uniklé látky způsobily popálení a poleptání hrtanu.

Doporučované