Článek
Když chtěli mluvit o zakázkách v dopravních podniku, pak zásadně na místě, které se jim zdálo bezpečné – v luxusním bytě v Dlážděné ulici v Praze.
Ale ani tady nenechávali nic náhodě – o částkách se nemluvilo, jak v policejních protokolech přiznávají i vyšetřovatelé.
A když měla stíhaná skupina strach, že je sleduje policie, obrátila se o informace na jejich člověka na kriminálce.
Detektivové déle než dva roky stopovali aktivity náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) a jeho stínového poradce Michala Redla. Ve středu je – a s nimi dalších devět lidí – obvinili z mnohamilionových úplatků a machinací se zakázkami pražského dopravního podniku.
Ale vedla k tomu cesta, která byla – jak ukazuje usnesení o zahájení trestního stíhání, jež Seznam Zprávy pročetly – hodně krkolomná. Mimo jiné právě proto, že Hlubuček, Redl a spol. se chovali víc než obezřetně.
Redl například členům skupiny, včetně politika Hlubučka, rozdal šifrovací telefony, které není možné odposlouchávat. Mimochodem, pocházely od společnosti, do níž před lety investoval Pavel Němec, bývalý ministr spravedlnosti.
V konspiracích – podle policejních protokolů – vynikal kromě Redla také jeho kamarád a další člen skupiny Pavel Kos.
„Je zřejmé, že oba mají zkušenosti s policejními postupy při odhalování trestné činnosti a její dokumentace, čemuž jednoznačně nasvědčují opatření, která organizovaná zločinecká skupina za účelem zamezení svého odhalení podniká,“ zapsali policisté do usnesení o zahájení trestního stíhání, které Seznam Zprávy podrobně prostudovaly.
Do skupiny patřil podle policie i Matej Augustín, ekonomický ředitel dopravního podniku (mezi obviněnými zatím není, protože nyní pobývá na rodném Slovensku). Augustín měl vymyslet trik s klasickými papírovými vizitkami, díky nimž si mohl rychle ověřit, jestli jedná s lidmi, jimž může důvěřovat – a mluvit s nimi na rovinu.
Jedna sada vizitek obsahovala číslo 508, to znamená označení ředitelovy kanceláře v sídle dopravního podniku. Policie tvrdí, že tuhle sadu skupina vypustila mezi vybrané lidi, od nichž by mohla korupcí získat peníze. Když pak člověk při jednání s Augustínem ukázal navštívenku s číslem 508, bylo vše jasné. „Augustín pozná, že jedná s osobou, se kterou organizovaná zločinecká skupina uzavřela dohodu,“ popsali kriminalisté.
Zároveň vznikla databáze preferovaných lidí se speciální vizitkou. „Aby bylo možné zareagovat, pokud by se tato vizitka dostala do nesprávných rukou, tedy pokud by s takovou vizitkou přišel slovy Augustína ‚nějaký estébák (…) otestovat, jestli funguje systém,“ popsala policie.
Ani v Redlově bytě v Dlážděné ulici se nemluvilo o všem. Částky se podle obvinění psaly na tablety, ukázaly se ostatním účastníkům schůzek a pak zase smazaly. „Ne, bylo to tak, protože já jsem to držel pro něho a to se rozhodilo dál tomu původnímu, ti si vzali takhle,“ říká Redl podle policistů na jedné nahrávce při ťukání do přístroje – detektivové vše viděli, podařilo se jim totiž Redlovi do bytu nainstalovat kamery.
Skupina se také bála fyzického sledování, u policie si vydržovala spojku, která jim ověřila majitele podle espézetky vozu, jenž jí přišel podezřelý. Tím kontaktem u policie byl bratr obviněného Zakaríy Nemraha, dalšího z obviněných.
„Prostřednictvím nadpraporčíka Karíma Nemraha, bratra Zakaríy Nemraha, služebně zařazeného na odboru hospodářské kriminality SKPV, Obvodní ředitelství Prahy 3, zjišťovali informace z centrální databáze registru vozidel, do něhož měl policista v souvislosti s plněním služebních úkolů přístup,“ popsali kriminalisté.
Kriminalisté zjistili, že šlo minimálně o dva požadavky na lustraci ze strany obviněného Kose. Žádost policistovi Nemrahovi předal jeho bratr Zakaría. „Po policistou neoprávněně provedené lustraci dne 3. 1. 2022 následně informoval (Zakaría Nemrah) Pavla Kose o jejích výsledcích,“ dodala policie.
V jednom případě skutečně bratr-policista narazil na automobil registrovaný na ministerstvo vnitra, tedy patrně se jednalo o policejní vůz.
Redakce se pokoušela policistu Nemraha zastihnout, avšak bez úspěchu. „Pan Nemrah tady bohužel dnes není,“ řekl jeho kolega z kanceláře.
I když detektivové protimafiánské centrály pochybné lustrace zaznamenali, generální inspekce, která má vyšetřovat zločiny v policejních řadách, o podezření ještě ve čtvrtek nevěděla. „V tuto chvíli se ničím v této kauze nezabýváme,“ uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.
A pak zde byl ještě Ivo Pitrman, Redlův osobní řidič a muž pro různé pochůzky a služby. Pitrman pomáhal skupině s kontrolou kanceláří, bytů či aut kvůli možným odposlechům – najímal odborné firmy, které prostory důkladně proskenovaly. Policisté to popsali slovy: „Zabraňoval odhalení jejich trestné činnosti orgány činnými v trestním řízení, a to nejméně opakovanými bezpečnostními prohlídkami proti přítomnosti technických zařízení pro prostorový odposlech.“