Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Až začne v úterý u pražského Městského soudu proces se čtveřicí mužů, kteří mají podle obžaloby na svědomí mimořádně otřesný čin, jeden z velmi důležitých aktérů případu u toho nebude.
Přesto není místní pejskař, který už deset let chodí se psem na pravidelné vycházky do lesoparku Vidoule, úplně bez obav.
Jeho výpověď sice zabrala v obžalobě jen něco kolem 15 řádků a u procesu bude jen přečtena, s odstupem času mu však došlo, že by se vzhledem k osobám obžalovaných a k důležitosti svého svědectví mohl ocitnout v nebezpečí.
Výpověď muže, jehož identita není zcela ukryta - jméno a příjmení v obžalobě figurují –, pomohla policistům objevit možná jeden z hlavních důkazů brutální vraždy arménského občana. Dovedla je k tělu oběti, kterou jeden z pachatelů na odlehlém místě v jihozápadní části hlavního města zakopal zaživa.
„Hodil ho do jámy, tělo zahrnul zeminou, přičemž došlo ke smrti poškozeného v důsledku udušení,“ popsala to v obžalobě státní zástupkyně Jana Murínová.
Tři sta metrů od hrobu
To se podle svědkovy výpovědi stalo někdy v dubnu nebo v květnu předminulého roku.
Na obvyklé pochůzce se psem tehdy viděl v lesoparku muže s rýčem v ruce. Šel za ním, ptal se, co tam dělá, a dostal podivnou odpověď. „Řekl mi, že si jde vykopat olivy. To mi utkvělo v paměti,“ uvedl pak svědek do protokolu. Že se ve skutečnosti stal patrně svědkem brutální vraždy, se pejskař dozvěděl až s odstupem několika měsíců.
Když loni zkraje roku viděl při další venčící procházce na Vidouli policisty při pátrací akci, zajímal se, oč jde, a někdejší příhodu s rýčem a olivami si vybavil.
Policisty upozornil, že zřejmě nejsou úplně správně, a namaloval jim plánek, kde neobvyklé setkání zažil. „Pátrali asi tak dvě stě nebo tři sta metrů od toho místa,“ řekl reportérovi, když letos Seznam Zprávy o případu vraždy na Vidouli informovaly.
Policistům také popsal, jak muž vypadal. „Byl zavalitější postavy, výšky cca 170 cm, muž hovořil špatnou češtinou. Měl vozidlo SUV tmavé lahvové barvy, buď zelená, nebo černá,“ řekl svědek.
Zatímco popisy muže a vozu ke zjištěním kriminalistů seděly, při rekognici svědek obviněného nepoznal. Vysvětlení může být v tom, jak svědek setkání s obviněným popsal. „Když tenkrát mluvil, nedíval se na mě, neudržoval oční kontakt, koukal se do křoví,“ řekl.
Zpráva o vraždě:
Částečně utajen
Svědkova identita je v obžalobě částečně skryta. Uvádí jeho jméno a příjmení, i když původně chtěl svědek vzhledem k okolnostem případu, v němž se podle obžaloby zabíjelo ze msty, skrýt celou totožnost.
Seznam Zprávám řekl, že mu to policie nejprve přislíbila, ale později mu vyšetřovatelé řekli, že to nelze. „Nakonec jsem souhlasil se skrytím alespoň části osobních údajů,“ řekl redakci muž.
Mluvčí pražské policie Jan Daněk redakci sdělil, že přístup k údajům o svědkově bydlišti nebo o jeho zaměstnání mají jen policisté a státní zástupce.
Utajený svědek
Nasvědčují-li zjištěné okolnosti tomu, že svědku nebo osobě jemu blízké v souvislosti s podáním svědectví zřejmě hrozí újma na zdraví nebo jiné vážné nebezpečí porušení jejich základních práv, a nelze-li ochranu svědka spolehlivě zajistit jiným způsobem, orgán činný v trestním řízení učiní opatření k utajení totožnosti i podoby svědka; jméno a příjmení a jeho další osobní údaje se do protokolu nezapisují, ale vedou se odděleně od trestního spisu a mohou se s nimi seznamovat jen orgány činné v trestním řízení v dané věci. Svědek se poučí o právu požádat o utajení své podoby a podepsat protokol smyšleným jménem a příjmením, pod kterým je pak veden.
Zdroj: web státního zastupitelství
„Jméno, příjmení a datum narození se podle pravidel neskrývá,“ tvrdí mluvčí Daněk. „Podstatné je také zmínit, že s tímto postupem svědek souhlasil,“ doplnil také.
Podobně se vyjádřili i žalobci. „Svědek byl o utajení totožnosti řádně poučen,“ uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
Přitom podle trestního řádu existuje i možnost identitu zcela utajit - jak naznačují informace z webu státního zastupitelství (v infoboxu). V případě okolností vraždy na Vidouli to však žalobci nevyužili.
17 let pro objednavatele
V obžalobě, kterou v úterý žalobkyně přečte, figurují čtyři jména obžalovaných. Kromě objednavatele vraždy (viz infobox se jmény obžalovaných) stojí před soudem ještě další tři lidi.
Dva z nich se podle žalobkyně podíleli přímo na vraždě, jejíž oběť objevili policisté na Vidouli, třetí byl pak zapojen do vykonání další vražedné objednávky - kdy se však podle policie pachatelům nepodařilo čin dokonat.
Jeden ze čtyř obžalovaných, muž s praxí u speciálních jednotek, je na útěku a souzen bude jako uprchlý.
Státní zástupkyně navrhuje v obžalobě objednavateli vražd 17 let vězení. Vysoké tresty chce pak i pro další obžalované.
Čtyři obžalovaní:
Richard Svoboda - podle obžaloby si objednal dvojnásobnou vraždu dvou mužů, kterým se mstil a měl s nimi spory. Žalobkyně mu navrhuje 17 let ve vězení.
Oleg Fedorov - obžaloba uvádí, že zabil Davida A. a na přípravě další vraždy se podílel. Státní zástupkyně mu navrhla 25 let ve vězení.
Roman Osypchuk - obžaloba uvádí, že se spolupodílel na přípravě vraždy. Je proti němu vedeno řízení proti uprchlému. Žalobkyně mu navrhuje 15 let ve vězení.
Jiří Seltenreich - obžaloba uvádí, že se spolupodílel na zabití Davida A., kterého svázal a poté z místa činu odjel jeho autem. Žalobkyně mu navrhuje 7 let ve vězení.