Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V případu, kde policie vyšetřuje podezření z podvodů kolem povinných odvodů z hazardu na charitu, padlo další obvinění. Poněkud překvapivě začali policisté stíhat vlastního klíčového svědka, díky němuž případ rozjeli. Podezírají ho z křivého obvinění.
Svědek Jiří Klanica s detektivy spolupracoval tři roky. Několikrát vypovídal proti už dříve obviněnému majiteli loterijní společnosti Auto Games Pavlu Buráňovi, kdysi jednomu z nejúspěšnějších výrobců a provozovatelů výherních automatů.
Při výsleších Klanica popisoval, jak před 15 lety podnikateli Buráňovi pomáhal obcházet zákon, podle něhož má hazardní byznys stanoveny povinné odvody na dobročinné účely. Buráň si podle policistů peníze vykázané na charitu přihrával ve skutečnosti přes nastrčené firmy zpět.
Jenže stejní policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu Klanicu obvinili, že křivě obvinil jejich kolegu – jednoho z hlavních vyšetřovatelů kauzy. A to tím, že sepsal oficiální dokument, v němž uvedl, že ho policisté k výpovědím donutili.
„Uvedený Jiří Klanica obeznámil několik osob se svým notářským zápisem, ve kterém lživě tvrdí, že jej měl jmenovaný policista nutit ke svědecké výpovědi proti osobě Pavla Buráně pod pohrůžkou smrti a podobně,“ stojí v policejním dokumentu, který Seznam Zprávy měly možnost pročíst.
Jiří Klanica o svém obvinění nechtěl mluvit. Nejprve si vzal několik dní na rozmyšlenou a pak esemeskou reportérovi vzkázal: „Po zralé úvaze jsem se rozhodl, že k daným věcem se nebudu jakkoli vyjadřovat.“
Oficiálně nechce stíhání komentovat ani policie. „Omlouvám se, ale vzhledem k citlivosti kauzy k vašim dotazům nebudeme poskytovat žádné informace,“ uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Citlivé. Policie nekomentuje
Citlivost případu, kterou zmiňuje mluvčí policejní centrály, má dvě roviny.
Za prvé mezi lety 2006 a 2010 upozorňovali novináři na desítky případů, kdy hazardní firmy obdarovávaly desítkami dobročinných milionů spolky budící podezření – většinou totiž šlo o občanská sdružení bez historie a s nedohledatelnou činností, nebo také závodníky rallye či soukromé osoby.
Poslanci tuhle praxi zarazili změnou zákona až v roce 2012, policie ale nikdy žádného majitele hazardní společnosti neobvinila. Až v roce 2021 Pavla Buráně - skoro deset let poté, co se machinace s odvody podle policie odehrávaly. Pavel Buráň tak může být prvním a jediným potrestaným, pokud policisté dostanou kauzu až k soudu.
A za druhé: policisté teď vedou Klanicu ve dvou nesourodých „kolonkách“. Jako člověka, jenž jim má pomoci usvědčit Buráně z více než stomilionového podvodu, a zároveň jako toho, kdo se snažil zdiskreditovat vyšetřovatele smyšleným obviněním.
Stíhaný podnikatel Buráň teď Klanicova případu využívá a označuje ho za nedůvěryhodného člověka. „Je to lhář a darebák, co pro peníze nebo jinou protislužbu udělá cokoli,“ řekl Buráň.
Při jednom z výslechů, jak ukazují policejní záznamy, vzal navíc Klanica loni na podzim svůj výpad vůči detektivům zpět. „Nikdy mě neovlivňovali a nikdy na mě nevytvářeli žádný nátlak,“ nadiktoval Klanica do protokolu.
Hazard a odvody na dobročinnost
Hazardní firmy nemusely do roku 2012 platit daně, ale podle zákona měly povinnost odvádět šest až dvacet procent z výtěžku na veřejně prospěšné účely. Co tenhle termín znamená, ale nebylo nikde pořádně vysvětlené. Ministerstvo financí pouze stanovilo, že má jít o podporu kulturních, sportovních, vzdělávacích nebo ekologických projektů či organizací.
Ve skutečnosti ale ministerstvo nikdy nekontrolovalo, jestli peníze doputovaly na skutečnou dobročinnost. Stačilo, když hazardní společnosti doručily dokumenty, že peníze tímto směrem věnovaly – a uvedly jméno obdarovaného.
Ministerstvo tvrdilo, že k hloubkovým prověrkám nemá důvod. Peníze totiž fakticky nebyly státu, jako když jde o daně. Ale patřily hazardním firmám a ministerstvo jen evidovalo, že hazard formálně tuto povinnost plní.
Jiří Klanica letos v létě vyšel z vězení, kde seděl právě v souvislosti s loterijními odvody. Jak už Seznam Zprávy dříve zjistily, založil občanské sdružení, jež od Buráňova Auto Gamesu dostalo v roce 2009 v rámci povinných dobročinných odvodů přibližně sedm milionů. Jenže u Klanici peníze zmizely, deklarovaným příjemcům, například Jedličkovu ústavu, nedoputovaly.
Buráň ani jeho Auto Games tehdy obviněni nebyli, podle obžaloby neměli s Klanicovým podvodem nic společného.
Když ale začali v roce 2021 detektivové stíhat Buráně a několik dalších lidí v aktuální kauze, Klanica z vězení otočil a při výsleších popisoval, jak Buráňovi nosil dobročinné peníze zpět v igelitce. A že jeho občanské sdružení fungovalo jen jako jejich pračka: 90 procent peněz směřovalo místo na veřejně prospěné účely zpět Buráňovi, 10 procent si prý směl Klanica nechat.
Buráň to jednoznačně popírá. Říká, že jeho firma měla – i když to zákon nepřikazoval – na všechny odvody patřičná potvrzení od příjemců. To znamená papíry, že obdarovaná občanská sdružení, nadace nebo spolky peníze využily tak, jak slíbily. A tyto dokumenty pak firma Auto Games posílala na Ministerstvo financí.
„Nad rámec povinnosti jsme vždy vyžadovali po příjemcích doložení užití finančních prostředků kopiemi dokladů, které jsme za dané období předkládali státnímu dozoru,“ prohlásil Buráň.
Další svědek: závodník v problémech
Nutno dodat, že Klanica není jediným, kdo vypovídá proti Buráňovi. Podobně už dříve podle zjištění Seznam Zpráv popsali údajný podvodný mechanismus i další stíhaní: bratři Roman a Pavel Odložilíkové, dříve úspěšní jezdci rallye.
Do protokolu vypověděli, že přes spřízněné firmy dostávali od Auto Games povinné příspěvky na veřejné blaho. A 80 procent obratem vraceli hazardní společnosti.
„Byli jsme opravdu takoví nadšenci a blázni, že jsme chtěli závodit, a proto jsme byli ochotni i k tomuto systému přistoupit,“ vysvětlil policistům Roman Odložilík při výslechu.
„Nemůžu se teď o tom vůbec bavit, nezlobte se. A bratrovi ani nemusíte volat, řekne vám totéž ,“ odmítl Pavel Odložilík rozhovor s reportérem Seznam Zpráv.
Také o Odložilíkových podnikatel Buráň říká, že se jim nedá věřit, protože Roman Odložilík je stíhaný za velký mezinárodní daňový podvod - podle České televize byl členem skupiny, která způsobila škodu 165 milionů.
„Nevím, co k oběma dodat, nejsou to lidé, s nimiž bych se přátelil nebo scházel. Naopak se podobným typům lidí vyhýbám,“ řekl Buráň.
Kromě Buráně je v případu stíhaných několik dalších lidí. Například zakladatel nadace, která od firmy Auto Games dostávala pravidelné příspěvky. Stejná nadace podle policejního pátrání podporovala některé firmy spojené s Buráněm. Detektivové v tom vidí záměr.