Článek
Český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický přijal před čtrnácti dny na ambasádě devítičlennou delegaci, jejímž členem byl i Žarko Jovanovič. Ten provozuje v Česku internetovou televizi Raptor, kterou odborníci označují za dezinformační médium. V minulosti také spolupracoval s ruskou státní televizí Rossija 1 na reportáži o odstranění sochy maršála Koněva v Praze 6 i s TV Zvezda provozovanou ruským ministerstvem obrany.
Za to, že se bývalý ministr obrany za hnutí ANO Stropnický v roli diplomata setkal s Jovanovičem, si vysloužil kritiku. Ministr zahraničí tehdy uvedl, že si vyžádal „detailní zápis ze schůzky“ a podle toho rozhodne o dalším postupu. A jaký je verdikt?
„Po důkladném zhodnocení všech podkladů jsem rozhodl o tom, že pan velvyslanec Stropnický pochybil, když si nevyžádal dostatek informací o poslanecké delegaci, ve které byl i čelný představitel české dezinformační scény,“ uvedl ministr Lipavský pro Seznam Zprávy s tím, že Martin Stropnický chybu uznal.
„Za touto záležitostí nebyl zlý úmysl a chyba se už nebude opakovat. Tímto věc považuji věc za vyřešenou,“ uzavřel ministr.
Stropnického kvůli schůzce přitom kritizoval například i místopředseda Poslanecké sněmovny a člen vládní KDU-ČSL Jan Bartošek. Na svůj twitter tehdy napsal: „Martin Stropnický není žádný neználek, dle mě je jedinou možností neprodlená rezignace.“
Fotka s dezinformátorem
O tom, že se při návštěvě Izraele potkal s českým velvyslancem, Žarko Jovanovič informoval na svém facebookovém profilu. Zveřejnil tam několik fotografií ze schůzky na ambasádě. Na jedné z nich stojí on sám s Martinem Stropnickým a společně se usmívají do objektivu fotoaparátu.
„To byla čistě diplomatická, zdvořilostní návštěva. Seznámil nás s oficiální politikou České republiky a také s tím, jak on hodnotí i z toho oficiálního pohledu situaci v Izraeli - politicky i obchodně,“ uvedl druhý den po schůzce pro Seznam Zprávy Žarko Jovanovič.
Členem delegace byl i poslanec SPD Jan Hrnčíř, který tvrdí, že šlo o jeho soukromou cestu. Pro Seznam Zprávy uvedl, že schůzku s českým diplomatem domlouval on.
Bývalý ministr obrany za hnutí ANO Martin Stropnický později pro Deník N řekl, že mu „přijde absurdní, aby se ospravedlňoval, že dělá svoji standardní práci“. Podle něj nešlo o oficiální delegaci. Přesto prý velvyslanectví pomáhalo domlouvat dvě schůzky s Izraelci.
O tom, kdo je Žarko Jovanovič a jaké jsou jeho aktivity, údajně nevěděl. Složení delegace velvyslanectví neřešilo. Garantem, že je vše v pořádku, byl pro Stropnického prý právě poslanec SPD Hrnčíř.
Proruská delegace
Žarko Jovanovič ovšem nebyl jedinou problematickou postavou ve skupině, se kterou se český velvyslanec setkal. V delegaci byl i další proruský aktivista Radim Litterbach. Litterbach je bývalý sponzor KSČM, které v minulých letech poslal dohromady čtyři sta tisíc korun. S cestováním s politiky má už své zkušenosti. V roce 2018 se zúčastnil spolu s tehdejším europoslancem za KSČM Jaromírem Kohlíčkem, v té době místopředsedou téže strany Josefem Skálou a tehdejším senátorem Jaroslavem Doubravou cesty na Ruskem okupovaný Krym. Velvyslanectví Ukrajiny v Česku tuto cestu tehdy důrazně odsoudilo a označilo ji za „nezákonnou“.
Co přesně bylo cílem delegace v Izraeli, není jasné. Zatímco poslanec Hrnčíř tvrdí, že pro něj to byla jen dovolená, jiný účastník zájezdu - Izraelec s českým občanstvím, který je členem Trikolory, David Bohbot mluvil o navazování partnerství mezi městy Ústí nad Labem a Haifou.
„To byl ten cíl - zlepšit vztahy s Izraelem,“ řekl Seznam Zprávám Bohbot.