Hlavní obsah

Střelba ostrými v budově. Případ s českými vojáky v Keni má řešit Parlament

Foto: Armáda ČR

Výcvik speciálních sil české armády. Ilustrační foto.

Mise české armády v Keni míří na půdu Sněmovny, opozice žádá detailní informaci. Podle zdroje obeznámeného s incidentem se při výcviku střílelo uvnitř budovy –⁠⁠⁠ ostrými.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Incident, při němž byl při výcviku v Keni za účasti příslušníků českých speciálních sil zraněn keňský voják, bude zřejmě projednán na parlamentní půdě.

Na program jednání výboru pro obranu tento bod chce prosadit poslanec Pavel Růžička. Informování výboru dle svého vyjádření „očekává“ i předseda výboru Lubomír Metnar (oba hnutí ANO).

„Jelikož není z mediálního vyjádření ministryně obrany úplně jasné, o jaké nasazení vojáků v Keni vlastně jde, je nutné, aby byl výbor s tímto obeznámen. Včetně toho, proč o incidentu nebyla ihned vyrozuměna Vojenská policie a Ministerstvo obrany. Stalo se to údajně až po 14 dnech,“ uvedl na dotaz Seznam Zpráv Růžička.

Tento politik tak ve výhradách vůči postupu armády podpořil ministryni obrany Janou Černochovou (ODS), která –⁠⁠⁠ jak Seznam Zprávy popsaly –⁠⁠⁠ vyslala do Keni vojenské policisty.

Vyšetřování má dvě roviny. Jednak jde o samotný incident a zároveň o to, zda bylo vyslání českých elitních vojáků do Keni v souladu s Ústavou. Ministryně podobně jako opozice vyjadřuje pochybnosti a už si vyžádala posudek od resortních právníků.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka, na něhož se Seznam Zprávy opakovaně obrátily, se k případu z Keni zatím nevyjádřil.

Ani vojenští policisté doposud nic konkrétního nesdělili. „Vojenská policie prováděla na místě šetření z důvodu řádného vyšetření věci. Do ukončení vyšetřování nebudeme k případu sdělovat další podrobnosti,“ uvedla ohledně případu mluvčí policie Kateřina Mlýnková.

Šetřili to i Keňané

Málo známou „misi“ v Keni, kdy specialisté z prostějovské 601. skupiny speciálních sil už 12 let školí keňské kolegy, popisuje zdroj blízký vedení české armády jako „normální zahraniční pracoviště“ s poradenstvím, výcvikem a podporou. Podle něj jde o svého druhu nejúspěšnější český výcvikový projekt v Africe, který by teď ale mohl být ale narušen.

„Stalo se to během výcviku s ostrými v budovách. Keňského vojáka mohla zranit odražená střela,“ uvedl zdroj. Keňané podle něj uzavřeli své vlastní šetření se závěrem, že šlo o nešťastnou náhodu. Zraněný místní voják se ale později prý vyjádřil v tom duchu, že na celém incidentu měl podíl i český voják –⁠⁠⁠ instruktor.

České speciální síly podle zdroje poté sestavily komisi, aby se událost prošetřila pro případ, že by chtěl někdo uplatnit odškodné. A někdy krátce poté náčelník generálního štábu Řehka vše oznámil zmíněné ministryni obrany Černochové, která do Keni obratem vyslala vojenské policisty.

Seznam Zprávy se už v pátek ptaly ministryně Černochové, zda ona už ví, jak k incidentu došlo. „Bez komentáře. Probíhá vyšetřování,“ reagovala.

Přestože opozice výcvik v Keni líčí jako polotajnou akci české armády, základní informace o tom, že dlouhodobá spolupráce se Keňou v této oblasti probíhá, vyplývá i z vyjádření premiéra Petra Fialy po jeho loňské oficiální návštěvě Keni.

„Jednání se týkalo bezpečnostních otázek a spolupráce, která zde mezi našimi armádami již funguje,“ uvedl tehdy premiér po jednání s keňským ministrem obrany.

V úvodu uvedený opoziční poslanec Růžička na sociální síti X nicméně napadl, že zatímco třeba v roce 2019 proběhlo v Keni cvičení schválené českým Parlamentem, pro letošní rok takové zmocnění chybí.

Související témata:
601. skupina speciálních sil

Doporučované