Článek
Marek Semerád je už roky „dotačním mágem“. Jako starosta - i díky přátelství s odsouzeným hejtmanem Davidem Rathem - vyšperkoval svoji malou obec tak, že v ní stojí i parkovací dům. A jeho firma zase ve velkém zprostředkovává městům nebo školám získání dotací.
Semeráda, bývalého člena ČSSD, teď policie stíhá pro dotační podvod. A to v souvislosti s téměř osmnáctimilionovou dotací pro školku určenou autistickým dětem v Cerhenicích u Kolína, kde Semerád starostuje.
Školu provozuje spolek vedený Semerádem, který má sám autistickou dceru. „Je to ze strany policie neskutečná drzost. Ta školka mě a moji rodinu stála skoro všechny peníze. A ještě teď splácím patnáctimilionovou hypotéku,“ reagoval Semerád.
Není úplně zřejmé, v čem policie vidí problém. Středočeská policejní mluvčí od čtvrtka na dotazy Seznam Zpráv neodpověděla.
„Zpochybňují projektovou dokumentaci. My s tím nesouhlasíme, podali jsme proti stíhání stížnosti i ústavní stížnost. Podle mě je to nedorozumění. Školka funguje, žádný podvod to nebyl. Je to prostě celé nesmysl,“ odmítl Semerád. Dodal, že škoda se podle policie pohybuje okolo milionu korun.
Dotační firmu předal manželce
Školka, jak ukazuje oficiální registr dotací, dostala v roce 2020 celkem 17,7 milionu na vybudování „logopedického a ergoterapeutického tréninkového pracoviště.“
Ministerstvo pro místní rozvoj, pod nějž dotační program spadá, uvedlo, že je v trestním řízení poškozenou stranou. „Konečné vyčíslení výše nesrovnalosti a výzvu k vrácení poskytnuté dotace zpracujeme až podle výsledku soudního rozhodnutí,“ uvedla mluvčí ministerstva Karolína Nová.
Šestačtyřicetiletý Semerád přepustil letos v květnu své manželce vlastnictví firmy Artendr, která zajišťuje na klíč mimo jiné administrování dotací a veřejných zakázek. „Nebyl to přímo ten důvod, ale to obvinění to uspíšilo,“ připustil Semerád. Artendr podle dat projektu Hlídač státu dosud uzavřel smlouvy za 127 milionů.
Seznam Zprávy už předloni popsaly, jak si ve Žlebech na Kutnohorsku najali Semerádovu firmu, aby obci vyběhala dotaci na opravu školy a pak také stavbu hlídala. Skončilo to vyhroceným sporem, kdy se žáci museli provizorně celou zimu učit ve stavebních buňkách, protože stavební firma odmítala pustit děti do školy, dokud nedostane sedm milionů navíc.
Tehdejší vedení Žlebů to označilo za předem domluvený komplot Semeráda a stavební firmy, jak ze Žlebů vytáhnout podvodem miliony.
Semerád uznal, že jeho Artendr nese svůj díl viny. „Velice nás mrzí, do jaké situace se náš klient dostal, a budeme se všemožně snažit mu být v této situaci nápomocni,“ omlouval se tenkrát. Dodnes běží kvůli téhle investici soudní pře mezi obcí a stavební společností.
Drahé kino řeší policie
V Úštěku na Ústecku zase Artendr zprostředkoval osmnáctimilionovou dotaci na opravu kina a také měl nad rekonstrukcí dozor. Už třetím rokem tuhle akci prošetřuje policie: jak v roce 2022 Seznam Zprávy také vypátraly, stavba se prodražila o 14 milionů - a stále nebyla hotova.
Navíc stavební firmě tehdejší vedení města podle podezření části zastupitelů proplácelo milionové faktury za práce, jež nebyly hotové.
Za Semerádovu firmu na stavbu dohlížel zaměstnanec bez požadované licence od České komory autorizovaných inženýrů a techniků. Semerád to uznal, ale argumentoval, že je to člověk s celoživotní praxí ve stavebnictví. Ale popřel, že město platilo za neprovedené práce.
Doma v Cerhenicích na Kolínsku vyhrává Semerád suverénně každé volby už od roku 2002, kdy převzal obec v pouhých 24 letech a oranžových barvách ČSSD. Za hejtmana Davida Ratha se stal Semerád vyslancem Středočeského kraje v Bruselu (už tehdy podnikal v oblasti dotací a vedení strany ho kritizovalo, že je ve střetu zájmů) a poté i krajským náměstkem.
Semerád: Dotace jsou soutěž
Semerád, vystudovaný historik, v roce 2018 v reportáži Seznam Zpráv otevřeně přiznával, že jeho Cerhenice byly a jsou úspěšné v získávání dotací kvůli politickým konexím. I těch směrem k Rathovi.
Cerhenice, v nichž žije 1600 obyvatel, měly semaforové křižovatky, Centrum ekologické výchovy, naučnou stezku, dvě rozhledny a čerstvě přiklepnuté dotace na školu a zmíněný parkovací dům.
„Cerhenice uspěly s žádostmi o dotace s takovou pravděpodobností, jako kdyby vám při hodu deseti mincemi padl na všech současně orel,“ divil se dnes už nežijící opoziční zastupitel Věslav Michalik z hnutí STAN.
„Běžné příjmy malým obcím na nic nestačí. Takže vám nezbývá nic jiného než jít od tvrdé soutěže s ostatními o dotace. No, a my jsme se snažili, oběhali jsme si to,“ opáčil tehdy Semerád.