Článek
Nestává se často, aby jedna z obviněných a důležitých postav korupční kauzy žádala o schůzku ministra vnitra. Právě k tomu však došlo v případu Dozimetr, který letos rezonoval v nejvyšších patrech tuzemské politiky.
Petr Hlubuček, bývalý šéf pražské organizace STAN a exstarosta městské části Lysolaje, se nehodlá smířit s tím, že ho Starostové chtějí vyloučit ze svých řad.
Členství má zatím kvůli kauze kolem pražského dopravního podniku jen přerušené a odchodu ze STAN se brání. Proto měl podle zjištění Seznam Zpráv zájem vyříkat si to z očí do očí s předsedou hnutí a současným ministrem vnitra Vítem Rakušanem.
Ten ale na výzvu nereagoval a na jednání v rámci hnutí na konci listopadu nedorazil.
Interní orgány STAN nyní dokončují formální proces Hlubučkova odchodu. Rozhodnout se má na přelomu roku.
„Na základě žádosti Petra Hlubučka bylo svoláno ústní jednání Rozhodcovského a smírčího výboru (RSV), kam se však bez omluvy nedostavil. Později byl vyzván, aby k návrhu na vyloučení zaslal alespoň písemné vyjádření, což učinil. RSV teď bude, nejspíše na přelomu roku, rozhodovat,“ sdělila redakci mluvčí hnutí Sára Beránková.
Hlubuček se podle svých slov jednání nezúčastnil proto, že u stolu nehodlal usednout šéf STAN Rakušan.
„Nevyužil jsem osobní jednání, jelikož jsem chtěl hovořit především s Vítem Rakušanem jako s předsedou strany tak, jak je to v jiných stranách běžné. Bylo mi však sděleno, ze se jednání nezúčastní,“ napsal Seznam Zprávám exstarosta Lysolají. Dodal, že o setkání nadále stojí. „Stále bych se rád potkal s Vítem Rakušanem jako předsedou hnutí,“ uvedl ve zprávě.
Policie Hlubučka spolu s dalšími 12 lidmi obvinila letos v červnu. V hlavní linii se pozornost vyšetřovatelů stočila na Dopravní podnik hlavního města Prahy, kde skupina obviněných podnikatelů a politiků v čele s exnáměstkem primátora Petrem Hlubučkem a lobbistou Michalem Redlem podle policie úplatně manipulovala se zakázkami.
Ještě mě neodsoudili
Strategie Hlubučkovy obrany proti vyloučení podle zjištění Seznam Zpráv spočívá v argumentu, že vyloučený má být ten člen, který je již pravomocně odsouzený. Kriminalisté v případu Dozimetr sdělili v červnu podezřelým obvinění, vyšetřovatelé však stíhané ještě neobžalovali, až poté může proběhnout soud.
„Právě otázka rozlišení mezi prostým zahájením trestního řízení a pravomocným odsouzením člena hnutí STAN je v předmětném případě zcela klíčová, neboť Stanovy racionálně a v duchu zásady presumpce neviny činí mezi těmito dvěma situacemi a jejich dopady do práv a povinností členů hnutí STAN zásadní rozdíl,“ brání se Hlubuček u orgánů STAN.
Nic nenamítá proti pozastavenému členství, které stanovy hnutí umožňují po zahájení trestního stíhání. Proti úplnému vyloučení Hlubuček argumentuje tím, že podle stanov může být člen STAN vyloučen, když „byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin po dni vzniku svého statutu k Hnutí“.
„V kontextu jazykového i systematického výkladu Stanov tedy nezbývá než konstatovat, že v okamžiku, kdy proti členovi hnutí sice bylo zahájeno trestní stíhání, ale dosud nedošlo k jeho pravomocnému odsouzení, nemůže z tohoto důvodu dojít k jeho vyloučení z hnutí STAN,“ stojí v Hlubučkově obraně.
Stanovy hnutí však zmiňují i další důvody, kvůli kterým může politik přijít o členství. Například když člen STAN „svým chováním na veřejnosti či způsobem výkonu veřejné funkce nebo svého povolání (podnikání) opakovaně nebo závažně poškodil nebo ohrozil pověst Hnutí“.
Volební model agentury Median zveřejněný po vypuknutí Dozimetru ukázal, že Starostové přišli v červnu téměř o čtyři procenta hlasů.