Článek
Olomoucký vrchní soud zrušil rozsudek v kauze Stoka, v níž vyšetřovatelé rozkryli systematickou korupci a ovlivňování veřejných zakázek v Brně.
Jde o případ, v němž byla jeho hlavní tvář - bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula - odsouzena k 9,5 roku vězení. Nepodmíněné tresty (detaily v infoboxu níže) pak dostali také další členové skupiny.
Jenže tyto tresty nyní už neplatí. Jak zjistily Seznam Zprávy z justiční databáze Infosoud, Vrchní soud v Olomouci ve středu po zhruba roce a půl, co studoval odvolání, nepravomocný rozsudek brněnského krajského soudu zrušil.
„Rozhodnutí soudu prvního stupně zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k novému projednání,“ uvádí se v databázi Infosoud.
Informaci, že došlo v tomto případě k rozhodnutí, následně potvrdil také mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik. „Vzhledem ke skutečnosti, že bylo rozhodnuto v neveřejném zasedání, není možné sdělit způsob rozhodnutí a ani důvody tohoto rozhodnutí a to do doby vyhotovení rozhodnutí a jeho doručení všem účastníkům řízení,“ napsal Seznam Zprávám Cik.
Obvinění podle obžaloby v této kauze manipulovali veřejné zakázky v hodnotě minimálně 260 milionů korun. Celkové úplatky pro zločineckou skupinu podle verdiktu krajského soudu přesáhly dvacet milionů korun.
Soudkyně krajského soudu Jaroslava Bartošová v tomto rozsudku přitom detailně popsala, jak se v Brně podle ní systematicky ovlivňovaly veřejné zakázky. Při jeho psaní si dala práci také s jakýmsi ceníkem korupce v Brně.
Jde o tabulku, v níž se uvádí, kdo konkrétně a v jaké výši úplatek za jednotlivou veřejnou zakázku v této kauze získal. Je v ní přitom konkrétně sedmadvacet podle soudu ovlivněných zakázek za více než 130 milionů korun. Týkaly se rekonstrukce bytových domů, obnovy zastávky městské hromadné dopravy, vybudování gymnastického sálu v základní škole nebo opravy dalších městských nemovitostí.
„Nepochybně každý z obžalovaných věděl, že podvádět, krást, uplácet, nebo přijímat úplatky se nemá,“ napsala soudkyně Bartošová v rozsudku. „Přesto však obžalovaní jednali cíleně, aktivně a promyšleně, v úmyslu dosáhnout ovlivnění zakázek a zejména vlastního finančního obohacení, ať už cestou získání zakázky pro sebe, pro spřátelenou firmu, nebo získání finančního profitu ve formě úplatku,“ doplnila.
Podle obžaloby získávaly veřejné zakázky vybrané spřátelené firmy, kdy úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných v systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní podle obžaloby působily jako takzvaně křoví. Cena se tím uměle navyšovala.
Článek jsme aktualizovali a doplnili vyjádření mluvčího vrchního soudu.
Rozsudky Krajského soudu v Brně v kauze Stoka
Jiří Švachula – bývalý vlivný politik ANO, exmístostarosta Brna-střed. Podle obžaloby vedl organizovanou skupinu, ovlivnil stovky stavebních zakázek a rozděloval úplatky mezi komplice. Měli takto získat 47 milionů korun. Vinu u soudu popřel.
Rozsudek: 9,5 roku, propadnutí části majetku
Navržený trest státním zástupcem: 14 let, propadnutí majetku zajištěného policií
Saman El-Talabani – brněnský podnikatel iráckého původu. Klíčový svědek, usiluje o status spolupracujícího obviněného. Odsouzen v jiné kauze obřích daňových úniků, policii na Stoku navedl. Měl vazby na politiky, podle obžaloby vybíral úplatky na Brně-střed i v městských částech.