Článek
Odvolací soud dal bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové šanci na další odškodnění za trestní stíhání, které v jejím případě trvalo devět a čtvrt roku, ale nakonec skončilo zprošťujícím rozsudkem.
V kauze kolem nákupu armádních letounů CASA jí Ministerstvo spravedlnosti již loni vyplatilo za neoprávněné obvinění přes 1,6 milionu korun. Teď pražský Městský soud sepsal nový rozsudek, který Seznam Zprávy získaly. V něm se uvádí, že zejména kvůli průtahům, ke kterým došlo během jejího stíhání, má Parkanové ministerstvo vyplatit za délku trestního stíhání celkově 154 275 korun.
Případ odškodnění pro Parkanovou nejdříve řešila soudkyně Šárka Henzlová z Obvodního soudu pro Prahu 2. I když Henzlová mimo jiné uvedla, že trestní řízení proti Parkanové bylo vykonstruované, tak jí další peníze nepřiznala.
Odvolací soud v rozsudku však připustil, že by exministryně obrany mohla dostat další peníze. Pražská městská soudkyně Ludmila Petráková konkrétně napsala, že Henzlová případ Parkanové neposuzovala správně a vrátila jí případ zpět. Největší chybu podle odvolacího soudu udělala, když Parkanové nedala šanci předložit případy jiných lidí, kteří za neoprávněné obvinění dostali třeba i vyšší odškodnění.
„Odvolací soud zejména zdůrazňuje, že při posouzení adekvátní formy a případné výše zadostiučinění v penězích z titulu nezákonného trestního stíhání. (…) Soud prvního stupně neprovedl dostatečné srovnání s co nejvíce obdobnými případy jiných poškozených,“ uvedla Petráková.
Vlasta Parkanová podle své žaloby požaduje po státu více než 8,5 milionu. Tvrdí, že kvůli svému stíhání začala mít zdravotní problémy. Trpěla třesem, poruchou příjmu potravy, depresemi, začala se stranit lidí a opustila veřejný život.
Navíc - jak uvedla Petráková - se má obvodní soud zabývat rovněž okolnostmi při zahájení trestního stíhání Vlasty Parkanové. Jak je známo, její případ tehdy měl na starosti současný šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek a dozoroval ho žalobce Jan Kořán.
„Tvrdila (Vlasta Parkanová), že se v jejím případě jednalo o zcela bezdůvodné trestní stíhání, v odvolání však již nastiňuje excesivní způsob jednání orgánů činných v trestním řízení zřejmě jak při zahájení trestního stíhání, tak i v jeho průběhu,“ připomněla v rozsudku Petráková.
Obvinění proti Parkanové bylo postaveno na tom, že bývalá ministryně dostatečně neprověřila cenu za letouny CASA. Jenže s tímto tvrzením obžaloba u soudu neuspěla.
„Odvolací soud je přesvědčen, že zejména z výpovědí znalců oslovených obhajobou lze učinit závěr, že stanovení ceny obvyklé je u takového zboží nemožné,“ napsala pak v rozsudku mimo jiné soudkyně Petra Benešová.
Kauza letounů CASA
Nákup čtyř transportních letounů CASA zhruba za 3,5 miliardy korun vláda schválila v roce 2009. O tři roky později vyšlo najevo, že nákup vyšetřuje policie, když policisté v červnu 2012 požádali o vydání Parkanové, tehdejší místopředsedkyně Sněmovny, ke stíhání. Parkanová poté na funkci rezignovala.
Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk byli obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 818,8 milionu korun. Později byla částka snížena na 777 milionů korun. Obžaloba jim vytýkala, že před rozhodnutím o nákupu nenechali zpracovat nezávislý posudek. Soudy pak ale Parkanovou i Staňka zprostily obžaloby. Také Staněk dostal za neoprávněné stíhání odškodné.