Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky měl Vratislav Mynář k dispozici i služební Škodu Superb s řidičem. Vůz využíval tak, že to vzbudilo zájem detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Kancléřův superb opakovaně absolvoval nákladné cesty do Belgie a zpět. A jak dříve informoval Deník N, podle Mynářových podřízených měly služební cesty za mnoho tisíc korun ryze soukromý účel. Mynář byl v podezření, že si posílá služební vůz do Belgie pro exotické papoušky, jejichž chovem a prodejem se ještě před nástupem na Hrad veřejně prezentoval. Takovou verzi předestřely Seznam Zprávám i někteří tehdejší pracovníci Hradu.
Nyní se ukázalo, že i toto podezření, že mohl zneužívat své postavení na Hradě k soukromému prospěchu, se Mynářovi podařilo u policistů odvrátit. A stejně jako v jiných případech mu k tomu pomohla výpověď bývalého prezidenta Zemana.
Když NCOZ Mynářovy cesty do Belgie prověřovala, kancléř jejich soukromý účel odmítl. Prohlásil je za legitimní služební cestu a předložil policii verzi, že dělal posla prezidentovi. Na základě ústního úkolu od Miloše Zemana prý vezl superbem na západ zásilku adresátovi, jehož jméno však zapomněl.
„Z pověření prezidenta republiky vezl kousek od Bruselu nějaké listiny osobě asistenta europoslance, nepamatuje si jméno. Listiny byly v obálce zalepené, listiny mu předal pan prezident,“ citují policisté Mynářovu výpověď u usnesení, jímž prověřování kancléře odložili a které Seznam Zprávy získaly.
Při další cestě Praha-Brusel prý zase Mynář naopak od stejného člověka, jehož jméno zapomněl, vezl listiny zase zpět Zemanovi.
Zeman to dosvědčil
Vyšetřovatelé si následně kvůli Mynářovu prověřování předvolali i samotného Miloše Zemana.
O tom, komu a zda Mynář od něj osobně vezl v roce 2022 listiny do ciziny a proč nebylo možné je poslat například kurýrem či poštou, jim nic neřekl. Kancléřovu verzi však bývalý prezident podle policejního usnesení i tak pokryl.
„Pokud uskutečňoval vedoucí Kanceláře prezidenta republiky cesty zahraničním služebním vozidlem, tak tyto činil z jeho pověření, ale podrobnosti si již nepamatuje,“ přepsali policisté výpověď bývalého prezidenta republiky do už citovaného dokumentu.
Mynářův „pokrývač“
Seznam Zprávy přinesly z policejního prověřování bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře řadu příkladů, jak Mynáře od dalšího policejního vyšetřování zachránily výpovědi prezidenta Miloše Zemana. A to dokonce i tak, že Zeman musel na policii popřít svá někdejší veřejně pronesená prohlášení.
Případ lovy v Lánech:
Případ hradního zlata a alkoholu:
Detektivové se s tím spokojili, ačkoli cesty za údajným a neznámým asistentem europoslance do Bruselu nebyly do výkazu Mynářových služebních cest nikdy zaneseny.
„Vykonal zahraniční cesty na základě ústního pokynu prezidenta republiky a uskutečnil je jako vedoucí kanceláře prezidenta k zajišťování úkolů pro hlavu státu,“ shrnují svůj závěr policisté s tím, že tedy hradní předpisy a tím ani zákon kancléř neporušil.
V už citovaném usnesení však nikde nepíší, zda zjišťovali, jestli na těchto cestách měl s sebou Mynář v autě papoušky, jak uváděli jeho podřízení z Hradu. Například, že by se na to ptali jeho řidiče.
Samotný Mynář už o tom také žádné informace neposkytl. S reportéry Seznam Zpráv nekomunikuje a na otázky k cestám do Belgie do vydání textu nereagoval.
Stromky do Osvětiman promlčeny
Že Mynář své počínání na Hradě novinářům nevysvětluje, není výjimka. Prchal, i když se ho ale Seznam Zprávy pokoušely zeptat na další případy, kdy k soukromým účelům využíval majetek Hradu, jak reportéři zjistili.
Dodnes bývalý kancléř veřejně nevysvětlil například ani to, jak je možné, že hradní náklaďák na jeho přímý pokyn najezdil 1819 kilometrů, aby mu navážel stromky k novému domu v Osvětimanech.
Proč za dopravu nezaplatil ani korunu, neodpověděl. „Seznam? To nic,“ odvětil v únoru 2023 na dotaz kancléř, který za osm let funkce u Miloše Zemana vydělal v čistém více než 17 milionů korun.

Vratislav Mynář předloni před dotazy reportérů prchl.Video: Adéla Jelínková, Lukáš Valášek, Seznam Zprávy
Policii však na rozdíl od novinářů Mynář jako prověřovaný odpovídat následně musel. Při výslechu oznámil, že přepravu stromků zaplatit chtěl, ale tehdejší šéf hradní správy Ivo Velíšek to odmítl.
„Neřeš to. Máš za chvíli narozeniny a to máš ode mě jako dar,“ citoval bývalý kancléř dokonce do protokolu údajná slova svého někdejšího podřízeného. A ještě dodal, že netušil, že mu následně stromky dovezl náklaďák Hradu, protože při svém pracovním vytížení neměl čas se zajímat, jak šéf hradní správy dopravu stromků k němu domů vlastně zařídil.
Nesmysl, říká někdejší šéf hradní správy
Sám Velíšek, kterého Mynář později z funkce odvolal a před koncem svého mandátu na něj dokonce jménem Hradu za údajné machinace podal i trestní oznámení (policie ho odložila), kancléřovo tvrzení striktně popřel.
„Mynář má narozeniny někdy koncem června, nevím přesně, a těžko by mě napadlo dávat dárek ve formě přepravy - a v dubnu,“ řekl Velíšek.
Seznam Zprávám už dříve řekl, že zajištění hradní přepravy, za kterou kancléř neplatil, bral jako příkaz od nadřízeného.
Také řidič hradního náklaďáku detektivům dosvědčil, že pro Mynáře vozem Mitsubishi Fuso převážel náklad stromků celkem třikrát. A že k tomu dostal pokyny přeposlané od Mynáře.
Podle záznamů z knihy jízd, které reportéři dříve získali, nejprve řidič z Hradu vyrazil do zahradnictví v Přerově nad Labem, aby tam stromky vyzvedl a dovezl je k novému domu Mynáře v Osvětimanech a pak se vrátil do Prahy. Stejnou trasu pak musel ještě zopakovat, protože najednou se stromky do auta nevešly. Potřetí pak Mynář řidiče nechal z Osvětiman odvézt část zvadlých stromků, které se mu nelíbily.
Policie: Porušení předpisů
Detektivové v tomto případě nakonec skutečně došli k tomu, že cestami, které se odehrály na příkaz Mynáře, Hrad porušil vlastní předpisy.
„Ačkoliv Správou pražského hradu tyto přepravy byly vedeny jako přepravy pro potřeby zřizovatele, nebyly provedeny v souladu s platnými vnitřními předpisy, čímž došlo k porušení povinnosti opatrovat řádně majetek Hradu,“ stojí v policejním dokumentu.
K trestnímu stíhání to ale ani tentokrát nevedlo.
Seznam Zprávy sice už dříve napsaly, že tržní cena za pronájem stejného vozidla je asi 30 korun za kilometr a 1819 ujetých kilometrů by tak Mynáře přišlo zhruba na 55 tisíc korun, avšak policisté se podrželi jiného výpočtu. Uvedli, že náklady na popisované vypočetli na pouhých 18 tisíc korun. A aby šlo o trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku, musela by škoda být minimálně 50 tisíc. Zmíněné vyčíslení ovšem pochází ještě z doby, kdy Hrad řídil právě Mynář.
Vyšetřovatelé pak vyloučili i možnost, že by svá zjištění předali úředníkům a ti by věc řešili jako přestupek s možnou pokutou. „Odpovědnost za přestupek zanikla uplynutím promlčecí doby 17. 5. 2023,“ argumentovali policisté.
Stan Hradu na sjezdovce? „Vše zaplatil“
Vratislav Mynář při policejním prověřování vyvázl i z dalšího podezření, že kancléř využíval majetek Hradu, jako by byl jeho vlastní.
I když i v tomto případě policisté potvrdili předchozí odhalení reportérů Seznam Zpráv, jak na žádost kancléře dovezli jeho podřízení na jeho sjezdovku v Osvětimanech dvěma auty obří party stan z majetku Hradu.
Kancléř tehdy reportérům tvrdil, že už za stan zaplatil a fakturu jim pošle. „Na fakturu. Zaplatil jsem normálně fakturu. Všechno je v pořádku,“ ujišťoval. „Objednal jsem si to za peníze. Naprosto normální. Oficiálně za peníze, za oficiální peníze,“ rozloučil se a zmizel za stromy.

Oficiálně za peníze, za oficiální peníze, tvrdil Mynář reportérům na dotaz, jak se stalo, že má na sjezdovce party stan z Hradu.Video: Adéla Jelínková, Christine Havranová, Seznam Zprávy
Policisté se v tomto prověřování spokojili s tím, že Mynář tentokrát za využití hradního majetku opravdu zaplatil. Jeho podřízení mu stanovili cenu 47 tisíc bez daně.
Nijak při odložení věci policisté neřešili, že fakturu Hrad Mynářovi vystavil teprve v den, kdy ho reportéři se stanem na sjezdovce přistihli. A v usnesení nekomentují nijak ani to, že e-mail s objednávkou, který podle tvrzení podřízených Mynáře na Hrad přišel, je datovaný až čtrnáct dnů po tom, co reportéři stan na sjezdovce poprvé vyfotili.
„Policejní orgán má za to, že ze strany zaměstnanců správy Hradu i prezidentské kanceláře byly dodrženy všechny zákonné normy a naplněny podmínky pro dočasné ponechání majetku za úplatu,“ shrnuli policisté s tím, že podle nich nedošlo k jakémukoliv protiprávnímu jednání.
V usnesení se nepíše, zda se zajímali o to, jestli mohl přijít někdo „z ulice“ a majetek Hradu si ze sídla prezidenta také vypůjčit. A nepadl dotaz ani na to, proč si Mynář nepůjčil stan v jedné z fungujících půjčoven v okolí Osvětiman, což by znamenalo, že nebude platit dopravu téměř 300 kilometrů z Prahy.
Inventura Seznam Zpráv Mynářovy éry:
Mynářova říše

Vratislav Mynář.
Případ borovice: Náklaďák najezdil do Osvětiman 1819 kilometrů
Případ odměny: Odsouzenému správci z Lán šlo 10,8 milionu
Případ Katar: „Otevřel si to Vráťa a řeší peníze“
Případ prezidentských darů:
Případ slivovice: Slivovici pro prezidenty kupoval Mynář u autoservisu bez koncese
Zemanovy milosti

Miloš Zeman.
Případ Metrostav: Stavební kolos chce milost za korupci
Případ Mynář: Hrad utajnil dopis, který měl zajistit beztrestnost
Případ Nečasová: Milost pro J. N. je pošlapáním spravedlnosti
Případ podvodník: Podvedl dědice o 35 milionů, teď chce ven
Případ Balák: Další milost Balákovi? Ukázalo se, že už se to nestihne
Balákovy Lány

Miloš Balák.
Případ film: Hrad dá půl milionu. Dostane je známá bývalého šéfa
Případ kámen: Mynářův lesní spustil plán na těžbu v oboře
Konec případu kámen: Plán lesního Baláka zatrhl nový šéf
Případ lovy zvěře: Mynář ve velkém lovil v lánské oboře
Na kolik lovy přišly stát: Účet za Mynářovy lovy zdarma: 3 664 820 korun