Hlavní obsah

Šéfkuchař dělal za milion pro silničáře. Podvod to nebyl, řekl soud

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Robert Chejn u soudu tvrdil, že kromě restauratérství se chtěl nově pustit i do údržby zeleně.

Soudkyně sepsula Národní centrálu proti organizovanému zločinu: I běžní policisté z obvodního oddělení by prý případ podezřelých zakázek vyšetřili lépe.

Článek

Pět let se tím případem zabývali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Pak stačila tři rychlá soudní jednání a padl jednoznačný závěr: nic trestného se nestalo.

Soud ve čtvrtek osvobodil šéfkuchaře a hoteliér Roberta Chejna obžalovaného z podvodu při silničářských zakázkách. V roce 2019 dostala Chejnova gastronomická firma od středočeských silničářů dvě zakázky na ořezání stromů.

Podle obžaloby Chejn žádnou práci neudělal, ostatně do té doby se v tomhle oboru nepohyboval. Odměna 1,1 milionu tak měla být jen vyvedením veřejných peněz.

Podle soudkyně Aleny Králové ovšem policie nedokázala – v nijak složité kauze – během let shromáždit důkazy o tom, že se stal zločin. „Po několika letech teď zjišťujeme, jestli byla odříznuta jedna větev nebo pět větví,“ podotkla Králová.

Dokonce ve spisu podle soudkyně chyběly základní dokumenty a kriminalisté nevyslechli ani všechny důležité svědky. „Jsem poměrně zklamaná z práce elitního útvaru. To i naše obvodní oddělení v Kolíně pracuje na úplně jiné úrovni než NCOZ,“ prohlásila Králová.

Získat zakázku – a přeprodat

Obžaloba stála na znaleckém posudku, který si před pěti lety objednal a zaplatil Michael Pánek (ODS), středočeský zastupitel a hlasitý kritik hospodaření krajských silničářů. Znalkyně tehdy doložila, že dva úseky silnic na Kolínsku a Kutnohorsku, jež měla ošetřit šéfkuchařova firma, zůstaly ve skutečnosti nedotčené.

Chejn před soudem popřel, že práce byly jen fiktivní. Současně přiznal, že ošetření stromů možná nebylo provedené dokonale. A také že jeho firma na těchto zakázkách snadno vydělala – na vše si totiž výhodně najala subdodavatele.

Takže například za alej ořešáků na Kolínsku dostal Chejn od kraje 500 tisíc, ale přepustil tuto zakázku jiné společnosti za 150 tisíc.

Chejn, provozovatel luxusního komplexu Chateau Kotěra u Kolína, v závěrečné řeči prohlásil, že by si nedovolil podvádět, protože by ho to poškodilo v jeho hlavním byznysu. „V gastronomii je dobrá pověst naprosto zásadní,“ vysvětlil.

„Toxický“ znalec

Také policie měla posudek, že stromy ošetřené nebyly. Jenže před soudem zaznít nemohl. Ukázalo se, že kvůli chybě detektivů: odborníka z České zemědělské univerzity přibrali během vyšetřování jako takzvaného konzultanta – aby jim pomohl se vyznat v oboru dendrologie. A pak stejnému expertu zadali vypracování oficiálního posudku.

Foto: Vojtěch Blažek

Silnice u Radlic na Kolínsku, kde si krajští silničáři v roce 2019 zadali ořezání ořešáků.

To ale zákon nedovoluje, protože takový znalec je už zjednodušeně „infikovaný“ tím, co se jako konzultant dozvěděl od policistů. A tudíž nemusí být nezávislý.

A tak zazněly jiné dva posudky, jeden z nich si nechala zpracovat sama Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje. Oba uzavřely, že se ořezy stromů uskutečnily. Znalec Jiří Konopáč při výslechu řekl, že u zakázky na Kutnohorsku zjistil už v roce 2020 provedení prací. „Ne, určitě jsem se nemohl splést,“ ujistil Konopáč.

Společně se šéfkuchařem Chejnem byli obžalovaní ještě dva bývalí zaměstnanci krajské správy silnic, kteří podle policie podvod kryli. A pak podnikatel, jemuž Chejn jednu zakázku přepustil.

Jejich advokáti namítali, že proti nim nejsou žádné důkazy. Soudkyně Králová to potvrdila. „Nestává se to často, ale musím souhlasit skoro se všemi námitkami obhajoby,“ řekla. Rozsudek ještě není pravomocný, státní zástupce Petr Šimice si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Pět let a žádný odsouzený

Jedním ze svědků, kteří vypovídali v Chejnův prospěch, byl i bývalý ředitel krajských silničářů Zdeněk Dvořák. Za jeho šéfování Chejn dvě zakázky získal. Dvořák bydlí ve stejné vesnici, v níž stojí Chejnův hotel. A oba jsou členy stejného mysliveckého sdružení v severních Čechách.

Právě Dvořák a velké silničářské firmy byly původním terčem kriminalistů z NCOZ. Z  dlouhodobého sledování a odposlouchávání ale vyplynula jen jedna drobná trestní kauza – a v té byl navíc Dvořák loni pravomocně zproštěn obžaloby.

Na druhou stranu policejní pátrání ukázalo, že se ve Dvořákově okolí objevují podezřelé peníze: přítelkyni pořídil z nejasných peněz pozemek na stavbu domu kousek za Prahou. A také že Dvořák se konspirativně scházel s majiteli firem, jež pro krajské silničáře pracovaly. Například jednali v hotelích a při cestách na schůzky nečekaně měnili auta, podle policistů proto, aby se vyhnuli skrytým mikrofonům.

Doporučované