Článek
Už zhruba sedm měsíců má zlínská realitní agentura Zvonek v nabídce vilu „na Kudlově“ za 65 milionů korun.
Luxusní objekt o ploše téměř 5 tisíc metrů čtverečních, s bazénem na pozemku, si ani po takové době nového majitele nenašel. A přitom lze z nabídky vyčíst, že má také wellness s parní saunou, whirpoolem, posilovnu či terasu na relaxaci.
Nakolik se při prodeji projevuje skutečnost, že tu bydlel místní boss Michal Redl, nyní trestně stíhaný v korupční kauze Dozimetr?
Získat odpověď je těžké. „Já se omlouvám, ale v této věci nemohu sdělit žádné informace,“ reagovala do telefonu realitní makléřka Zvonková a hned zavěsila telefon.
Vila je oficiálně psaná na společnost Kidron, od níž však přes svěřenský fond Fidea (spravovaný Redlovým člověkem, právníkem Václavem Petráskem) vedou vlastnické vazby přímo k Michalu Redlovi a jeho třem dětem - to popsali i vyšetřovatelé.
„Omlouvám se, ale nenašel jsem jediný důvod se vám vyjadřovat k mým soukromým záležitostem,“ odmítá se k prodeji vily vyjadřovat samotný Michal Redl. A podobně se staví k možnosti, že nyní uvažuje spíše o životě v zahraničí, konkrétně ve Španělsku. „Vaše informace jsou velmi nepřesné,“ odbyl Seznam Zprávy.
Michal Redl
Zlínský byznysmen a lobbista, který v minulosti úzce spolupracoval s Radovanem Krejčířem. V roce 2022 jej policie obvinila v kauze Dozimetr. Teď čelí obžalobě kvůli podezření z rozsáhlého ovlivňování veřejných zakázek a systematické korupce. Justice se ale znovu zabývá omezením jeho svéprávnosti (už v éře Krejčíře se tak vyhnul trestu). Verdikt ohledně jeho duševního stavu má padnout v lednu.
Mrtvola není pravděpodobná
Že domy se stigmatem zločinu, jako je ten Redlův, se obvykle prodávají velmi těžce, se ukazuje i v jiných případech.
Týká se to třeba vily v Úvalech u Prahy, v níž svého času bydlel přední český mafián Antonín Běla. Právě zde byl v 90. letech brutálně zastřelen.
Ještě na začátku letošního července byl Bělův dům s mřížemi v oknech nabízen za téměř 13 milionů korun, v mezičase však cena uvedená na serveru Sreality spadla na 11,15 milionu.
Michal Dvořák, realitní makléř z M&M reality nezastírá, že si vícero zájemců koupi rozmyslelo právě poté, co se blíže seznámili s historií nemovitosti. „Někteří to už věděli a nakonec nepřišli ani na prohlídku, jiní si celou tu historii našli na internetu, když jsem je na to upozornil,“ uvedl Dvořák.
Antonín Běla
Romský boss, dříve významná postava českého podsvětí. Měl za sebou bohatou trestnou činnost, svého času spolupracoval s Františkem Mrázkem. Zemřel v dubnu 1996 ve věku 52 let. Neznámí muži na něj před jeho domem v Úvalech vypálili kolem čtyřiceti ran ze samopalu, více jak polovina skončila v Bělově těle. Mezi podezřelými ze zosnování vraždy byl právě i Mrázek a bývalý bodyguard Pavel Šrytr, soudy však nikomu vraždu neprokázaly.
Zároveň ale říká, že pro mnohé zájemce jsou hlavní překážkou finance než cokoliv jiného. Je přesvědčen, že i přes historickou zátěž si tento objekt - z hlediska energií hodnocen jako mimořádně nehospodárný - brzy nového majitele najde. „Myslím si, že je to za dobré peníze, dnes fakticky za cenu pozemku. A stavba jako základ je dobrá, neboural bych to,“ uvedl.
Obavy z toho, že potenciální kupec najde na parcela ještě nějaké krvavé stopy z Bělovy éry Dvořák rozptyluje: „Já jsem pana Bělu osobně nikdy nepoznal, nežil jsem v té době, ale selským rozumem mi přijde dost nepravděpodobné, že by si nějaký mafián zahrabával mrtvoly u sebe na zahradě.“
Mrázkova rezidence jde k zemi
Složitě se prodával i dům v Českém Brodě po dalším z kmotrů českého podsvětí Františku Mrázkovi, až se noví majitelé nakonec rozhodli srovnat rezidenci postavenou v roce 2000 na obří parcele s 15 tisíci metry čtverečních se zemí.
Samotné interiéry Mrázkovy vily měly téměř tisíc metrů čtverečních. V areálu si kmotr nechal vybudovat bazén, tenisový kurt či oddělený párty dům s terasou, také posilovnu a jezírko s vodopádem. Přímo v domě vybaveném výtahem měl parkování pro čtyři vozy a k tomu oddělenou garáž pro další tři vozy.
Ivana Mrázková, vdova po zastřeleném muži, se objekt snažila prodat už nedlouho po vraždě, k níž došlo v lednu 2006. Původně podle dobových informací za cenu kolem 100 milionů korun, nakonec však šla výrazně níž. Podle informací v registru smluv prodala celou rezidenci za 44,9 milionů korun a to až v červenci 2021.
Jak lze také vyčíst z katastru, k tomu ve stejný čas prodala (přes firmu Goldinvest) sousední pole s ornou půdou, rozdělené už na zhruba 25 parcel, a to za dalších 43,7 milionu.
Kupcem v obou případech byla pražská firma ACT Invest, která se mezitím přejmenovala na Prime Homes Český Brod. Jejím většinovým majitelem je podnikatel francouzského původu Jacques Raymond Sicotte (76), menšinovým někdejší známý advokát Vladimír Kostka (71). Oba muži jsou historicky spjatí s bývalým automobilovým závodníkem a podnikatelem Antonínem Charouzem.
František Mrázek
Z řadového veksláka se vypracoval na velmi výraznou postavou českého podsvětí. Svého času dělal byznys společně s kolegou Tomášem Pitrem, kdy se jim podařilo ovládnout i potravinářský podnik Setuza. Byl zastřelen v lednu 2006 na parkovišti před „zámečkem“ v pražské čtvrti Lhotka, kde měli s Pitrem kanceláře. Vrah, pravděpodobně nájemný, nebyl nikdy dopaden.
Kurt srovnán se zemí
Bývalá rezidence po Františku Mrázkovi se už řadu týdnů demoluje, na jejím místě mají stejně jako na přilehlém poli vyrůst rodinné domy.
I bagrista, kterého reportér Seznam Zpráv na začátku prosince na pozemku zastihl (v té době byl už zlikvidován i někdejší Mrázkův tenisový kurt), uvedl, že „to celé přijde zbourat a je to určeno na stavební pozemky“.
Důvod dlouholetého nezájmu o původní rezidenci však nemusí být jen v tom, že „páchne zločinem“.
Jde i o to, že velmi rozsáhlá nemovitost s nastíněným dispozičním řešením může jen těžko oslovit bežnou klientelu. Podle Mrázkova někdejšího blízkého známého Čeňka Absolona dnes takový obří dům standardní rodina nevyužije.
„Problém domů, jako měl Fanda Mrázek, je i v tom, že dnes už širší rodiny nebydlí pohromadě. Moc neexistují vícegenerační domácnosti,“ poznamenal Absolon.
Nediví se ani, že podobně těžko se hledá nový majitel rozsáhlé vily u Prahy po Radovanu Krejčířovi, kterou rovněž zná, byť s Krejčířem styky neudržoval. „Je to na svažitém pozemku, vždyť tam ani nevjedete autem,“ vidí nevýhody Absolon.
Krejčířovo „muzeum“ láká zvědavce
Zmíněná Krejčířova vila stojí v Černošicích, přes údolí Berounky je odtud vidět na protější vrch s vysílačem Cukrák. Původní majitel, považovaný za dalšího bosse českého organizovaného zločinu, zde naposledy pobýval před téměř dvaceti lety, než uprchl před spravedlností do ciziny.
Radovan Krejčíř
Dne 18. června 2005 během domovní prohlídky Krejčíř z vily uprchl policistům a zmizel za hranice. Jistou dobu žil na Seychelách, ale odtud se přemístil do Jihoafrické republiky, kde už od roku 2013 sedí za těžké zločiny ve vězení. Za zmínku stojí, že v úvodu popisovaný Michal Redl s Krejčířem v začátcích jeho české zločinecké kariéry poměrně úzce spolupracoval, jak svého času popsal dnes už bývalý elitní policejní detektiv Karel Tichý.
V Černošicích původně stávala prvorepubliková vila, kterou Krejčíř odkoupil v roce 1998, nechal zbourat a vystavěl úplně nový objekt. Odhad jeho investic se různí mezi 300 až 400 miliony korun.
Na kaskádovitém pozemku bylo vybudováno i sportovní centrum se squashovým kurtem a diskotékou, venkovní a vnitřní bazén, basketbalové hřiště, garáže pro šest aut, rozsáhlé prostory v podzemí spojuje chodba s výtahem. Ikonické bylo Krejčířovo obří akvárium se žralokem.
Po útěku majitele se do černošické nemovitosti opakovaně vlámali různí nelegální návštěvníci a vandalové, v roce 2017 třeba i skupina čtyř youtuberů. Chátrající objekt výrazně utrpěl i v roce 2019, kdy střechu poškodil rozsáhlý požár.
Mezitím se exekutoři už od roku 2017 několikrát snažili vilu odprodat. Nejdříve za cenu zhruba 65 milionů korun, dražba byla úspěšná až na osmý pokus. Nová majitelka Petra Kučerová ji získala jen za 21,4 milionů. Její rodina, která podniká v realitách, už v minulosti koupila jinou (menší) vilu po Krejčířovi, také v Černošicích. Opravila ji a nakonec prodala za trojnásobek.
U velké Krejčířovy vily nová majitelka nejdříve uvažovala, že si ji ponechá, investovala do nové střechy a fasády, ale od loňska se snaží rezidenci opět prodat. Cena, která není na stránce realitního serveru zveřejněna, byla dle dostupných informací doposud 55 milionů korun, ale kupec se hledá velmi těžko, jak potvrdil makléř Ondřej Černovický.
„Teď budu mít zrovna s majtelkou jednání, cena půjde asi výrazně dolů,“ uvedl, když s ním Seznam Zprávy obtíže kolem prodeje probíraly.
Sám Černovický ale říká, že spíše než historická zátěž s Krejčířem odrazuje zájemce potřeba dalších relativně vysokých investic. Interiéry jsou jen nahrubo připraveny pro finální úpravu.
„Nevšiml jsem si, že by pan Krejčíř byl tím hlavním důvodem, proč se lidé zdráhají ten dům koupit. Ono je to také už docela dávno,“ uvedl Černovický. Větší problémem podle makléře obvykle nastává, když je dům spjat s nějakou čerstvou tragickou událostí. „Máme třeba zkušenost s jinou nemovitostí, kde se předchozí nájemce oběsil. A to potom výraznou roli hraje,“ podotkl.
Vila po Krejčířovi návštěvníky stále láká spíše jako jakési neformální muzeum českého organizovaného zločinu než jako objekt vhodný k rodinnému bydlení. Jak totiž makléř už dříve popsal, velmi mnoho lidí jen předstírá kupce, aby mohla nahlédnout dovnitř a na vlastní oči spatřit někdejší honosné sídlo předního českého mafiána.