Hlavní obsah

Sbírka na vrtulník pro Ukrajinu zamrzla. Organizátoři koupí levnější

Foto: Dárek pro Putina

Americký vrtulník Sikorsky UH-60A Black Hawk nazvaný Čestmír byl veřejnosti představen 17. listopadu loňského roku. Po roce sbírky je na účtu 46 milionů korun, necelá polovina z původně stanovené cílové částky 105 milionů.

Iniciativa Dárek pro Putina bude od zítřka vybírat peníze na jiný vrtulník než původně. Místo stroje Sikorsky UH-60A Black Hawk za 105 milionů z majetku rodiny Strnadových má nový vrtulník Black Hawk stát 70 milionů.

Článek

Iniciativa na podporu bránící se Ukrajiny Dárek pro Putina našla způsob, jak oživit skomírající sbírku na vrtulník Black Hawk pojmenovaný Čestmír.

Místo původního stroje, který měl stát 105 milionů korun a na který se za rok podařila vybrat jen necelá polovina (46 milionů), má teď k dispozici jiný, jehož cena je 70 milionů. A jak uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí iniciativy Martin Ondráček, jde také o stroj o několik let mladší.

„Už asi půl roku řešíme s představiteli ukrajinské vojenské rozvědky HUR, pro které je tato helikoptéra určena, co s tím dál. A Ukrajinci přišli s variantou, která nám přišla docela dobrá. Oni umí zařídit koupi de facto té samé helikoptéry, a přitom je o něco novější. A to přímo v USA,“ uvedl Ondráček.

Má jít opět o demilitarizovaný stroj Black Hawk a Ukrajinci už jej prý podrobili v USA inspekci. „Klíčové teď je dovybrat zbylých 24 milionů. Ve chvíli, kdy ty peníze budou pohromadě, zaplatíme to a v nějakém relativně krátkém čase se ta helikoptéra octne v Evropě, respektive na Ukrajině,“ řekl také Ondráček.

Předražený stroj?

Že se sbírka na „Čestmíra“ zasekla a že se organizátorům nepodaří dosáhnout stanoveného cíle, přiznal už v září pro Seznam Zprávy Dalibor Dědek, zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu pro Ukrajinu, který za Dárkem pro Putina stojí.

„Dostalo se to nešikovně do mrtvého bodu,“ uvedl tehdy. Sám vyjádřil pochybnosti, jestli byl dobrý nápad vybírat peníze právě na tento účel. „Od počátku jsem váhal, zda ten vrtulník je správná věc, protože paralelně jedeme i drony, ale ukrajinská strana jej velmi vehementně chce,“ řekl Dědek.

Původně stanovenou cenu 105 milionů, za kolik se měl Čestmír od soukromníků odkoupit, označil tehdy za příliš vysokou. „Ten vrtulník je předražený,“ řekl zakladatel iniciativy.

Martin Ondráček nyní doplňuje, že není snadné takový stroj v Evropě koupit. „V tu chvíli v Evropě jiný Black Hawk na prodej nebyl. A jak se určuje cena věci, která je jediná v Evropě?“ reagoval protiotázkou.

Téměř 900 milionů pro Ukrajinu

  • Iniciativa Dárek pro Putina od začátku války už shromáždila na podporu bránící se Ukrajiny téměř 900 milionů korun. Přispělo přes 300 tisíc dárců.
  • Nejznámější kampaně, které rozjela, se týkaly například nákupu tanku T-72 „Tomáš“, na který Češi během jediného měsíce (září 2022) vybrali 33 milionů korun.
  • Na mobilní raketomet RM-70 „Přemysl“ s balíkem 365 raket se vybralo 50 milionů, na 15 kusů protivzdušné obrany „Viktor“ bylo shromážděno 101 milionů.
  • Poslední dokončená kampaň z minulých dnů se týká nákupu 100 kusů dronů Mavic 3 Pro za zhruba pět milionů korun, nyní se například vybírají peníze na protistřepinové vesty a deky do ukrajinských zákopů.
  • Dárek pro Putina není jedinou možností, jak lze přispět bránící se Ukrajině. Peníze na vojenské i nevojenské projekty je možné poslat například přes Paměť národa, Team4Ukraine, Drony Nemesis, Člověka v tísni nebo Charitu ČR.

V majetku Strnadových

Původní Black Hawk Čestmír vyrobený v roce 1980 se jako vyřazený z americké armády do Evropy dostal v roce 2019. Jak Seznam Zprávy popsaly, patří slovenské firmě Slovak Training Academy z Dubnice nad Váhom a jeho provozovatelem je prešovská letecká škola Heli Company.

Vlastnické vazby přitom vedou až k české zbrojařské rodině Strnadových, konkrétně k otci zakladateli největšího domácího zbrojařského holdingu Czechoslovak Group (CSG) Jaroslavu Strnadovi.

Seznam Zprávy chtěly v září vědět, za kolik firma Slovak Training Academy tento stroj získala. Některé zdroje z bezpečnostních složek totiž tvrdily, že byl na Slovensko společně se svým „dvojčetem“ dodán zdarma. Původně oba na Slovensku sloužily k výcviku afghánských pilotů.

Mluvčí Strnadových Andrej Čírtek pořizovací cenu nesdělil, nicméně odmítl, že by vrtulníky získali bezplatně. Cena z roku 2019 prý přibližně odpovídala sumě v rámci sbírky Dárek pro Putina, přičemž do obou strojů prý poté směřovaly ještě další investice.

Jak Seznam Zprávy také popsaly, loni si Čestmíra a jeho sourozence od Strnadových na léto pronajali čeští hasiči. Spolupráce při hašení požárů má trvat i v dalších letech. Český stát za to majitelům ročně platí desítky milionů korun.

Doporučované