Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V nenápadném činžovním domě na pražském Smíchově sídlí mezi běžnými nájemníky malá česká IT firma Tekies, která je však šampionem v digitalizaci na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Donedávna měla jen do pěti zaměstnanců, dnes dle statistik spadá do kategorie firem s 6 až 9 zaměstnanci.
V předchozích letech vůbec žádné zakázky od státu neměla, za poslední dva roky však má už v Registru smluv 53 záznamů - z toho 52 jsou právě dílčí smlouvy s MPSV a jejich dodatky. Seznam Zprávy spočítaly, že uzavřené kontrakty za poradenství a implementační služby, na kterých se dnes firma podílí, mají v součtu hodnotu 300 milionů korun. Tekies v tomto směru poráží i daleko větší konkurenty.
Tenhle raketový růst se přitom odehrál zhruba rok poté, co se hlavním IT architektem na ministerstvu vedeném Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) stal Pavel Vybíral, který - jak redakce také zjistila - pro Tekies v minulosti pracoval a spoluvlastnil její sesterskou firmu DNAI, jež sídlí ve stejném smíchovském činžáku.
Vrchní ředitel sekce IT na Ministerstvu práce a sociálních věcí Karel Trpkoš, který je pod všemi kontrakty podepsán, na náhlém vzestupu malé firmy nic zvláštního nevidí. „Pro mě je důležité, že firma Tekies prošla řádným výběrovým řízením. Bylo to v rámci jednacího řízení s uveřejněním a bylo to naprosto v pohodě,“ tvrdí.
Říká také, že jeho kolega Vybíral se na hodnocení účastníků tendrů nijak nepodílel. Ač má v rámci digitalizace na ministerstvu klíčovou roli, je dle Trpkoše Vybíral jen „externista, který byl dodaný firmou E&Y“.
„Nemůže se tedy účastnit jakýchkoliv výběrových řízení,“ uvedl vrchní ředitel Trpkoš.

Zvonky u činžovního domu na pražském Smíchově. Sesterské IT firmy DNAI a Tekies jsou zde v sousedství běžných nájemníků.
V životopise to (už) nemá
Pavel Vybíral v minulosti mnoho let pracoval jakožto IT architekt pro Českou spořitelnu a jejího rakouského vlastníka. Už z té doby se znají i s ředitelem Trpkošem. Spolumajitelem zmíněné sesterské firmy DNAI byl dle obchodního rejstříku v roce 2018. Ve svém profesním životopise na sociální síti LinkedIn o tom ale nyní nemá žádnou zmínku.

Aktuální profil Pavla Vybírala na síti LinkedIn.
Zdroj Seznam Zpráv z oblasti IT přitom uvedl, že ještě před rokem tam Pavel Vybíral záznamy o této části své kariéry zapsány měl - jak působení v DNAI, tak i v sesterské firmě Tekies. Během roku však tyto údaje z jeho profilu „zmizely“.
Redakci tento zdroj poskytl jako doklad i snímek obrazovky, pořízený dle doprovodných dat v dubnu 2024. U firmy Tekies je tam současný hlavní architekt z Ministerstva práce a sociální věcí uveden coby spolumajitel (Co-Owner), u firmy Tekies je zapsán jako manažer.

Takto měla vypadat původní verze profilu.
Že by cokoliv ve svém dosavadním životopise smazal, aby tak skryl staré vazby na Tekies, Pavel Vybíral vyloučil.
„Já nevím, jak je pro vás LinkedIn důležitý… Možná mi to někdo hacknul, nevím,“ uvedl Pavel Vybíral do telefonu v první reakci, když jej redakce žádala o vysvětlení uvedené změny profilu. Později prohlásil, že snímek z LinkedIn je „generovaný obrázek“.
Co se týče firmy Tekies, prý s ní sice dříve skutečně spolupracoval, ale oproti sesterské DNAI v ní jako spolumajitel nikdy nebyl - odkazuje na obchodní rejstřík.
Byl šikovný, ale rozešli jsme se
Jediným majitelem obou IT firem - Tekies i DNAI - je dnes pražský podnikatel Pavel Wimmer. Neskrývá, že se s nynějším hlavním architektem z MPSV z minulosti dobře zná, ale tvrdí, že Vybíralovo angažmá v jeho firmách už dávno skončilo.
„My jsme kdysi uvažovali, že s ním budeme dělat startup zaměřený na oblast umělé inteligence. To bylo právě v rámci firmy DNAI, ale ono se to nikdy pořádně nerozjelo. On (Pavel Vybíral) byl jako architekt hrozně šikovný, ale nakonec jsme se rozešli,“ uvedl Wimmer s tím, že posléze ještě Vybíral pro jeho firmu Tekies „chvilku“ pracoval jako architekt na zakázce pro energetickou firmu ČEZ.
„Potom skončil a odešel,“ uvedl Wimmer na adresu nynějšího klíčového specialisty z MPSV. Neskrývá, že se spolu i nyní v nové Vybíralově roli potkávají. „Samozřejmě se potkáváme, ale potkáváme se tam se všemi dalšími dodavateli,“ reagoval také majitel firem Tekies a DNAI.
O své společnosti Tekies sám Wimmer hovoří jako o „malinkaté firmičce“, které se daří díky šikovným zaměstnancům. MPSV je prý pro ně dnes „jeden z největších klientů, možná druhý“.
Zakázky za 300 milionů
Tekies jako malá pražská IT firmička zaznamenala mimořádný obchodní úspěch v červenci 2023, když v rozpětí jednoho týdne uzavřela na Ministerstvu práce a sociálních věcí hned dvě velké rámcové smlouvy, které jí a jejím partnerům do dnešních dnů generovaly navazující zakázky v celkovém objemu 300 milionů korun.
První rámcová smlouva se týká dodávky „implementačních služeb“, jde třeba o agendu úřadů práce a je na ní vyčleněno kolem půl miliardy korun. Ministerstvo tuto velkou smlouvu uzavřelo s celkem pěti poskytovateli, kteří by se o tento objem měli „podělit“.
Společnost Tekies se do soutěže přihlásila v konsorciu s další pražskou firmou COPS Financial Systems. Seznam Zprávy spočítaly, že tato dvojice je zatím jednoznačně nejúspěšnější. Do dnešního dne uzavřela 16 z celkových 21 dílčích (publikovaných) smluv, přičemž celková hodnota jejich zakázek je asi 210 milionů korun. Druhá v pořadí je nadnárodní firma Eviden (dříve Atos) s dvěma zakázkami za asi 40 milionů korun.
U některých kontaktů přitom došlo i k dodatečnému navýšení formou dodatků. Asi nejviditelnější je to u první smlouvy, která se týká projektu „Jednotná fronta“. Původní hodnota zakázky zadané dvojici Tekies/COPS měla být 47 milionů, nakonec tento dílčí kontrakt vyskočil na 64 milionů.
Z nuly ke stamilionům
Výrazný skok ve veřejných zakázkách zadaných firmě Tekies ukazuje i graf z Hlídače státu. Objem zakázek je ale v tomto případě ovlivněn skutečností, že aplikace do celkových čísel zahrnuje i hodnotu rámcových smluv. I tak jde o stamiliony korun.

Graf ukazuje růst veřejných zakázek z původních nulových hodnot.
Další sadu kontraktů firma Tekies získala jakožto jeden ze čtveřice poskytovatelů „strategického poradenství“. Rámcová smlouva z předloňska hovoří o celkově vyčleněné částce 160 milionů korun, přičemž firma Tekies tentokrát uspěla v tandemu s renomovanou firmou KPMG.
Pod touto rámcovou smlouvou Seznam Zprávy zatím napočítaly 17 dílčích kontraktů, přičemž 10 z nich v hodnotě zhruba 90 milionů korun získala firma Tekies a její partner. Ostatní tři vybraní poskytovatelé v zásadě jen paběrkovali.
Dvě rámcové smlouvy na MPSV
Rámcová dohoda o implementačních službách
- Uzavřena: 13. července 2023
- Celková hodnota bez DPH: 480 mil. Kč
- Vybraní poskytovatelé: Principal engineering, Atos IT Solutions and Services, Tekies/COPS Financial Systems, OKsystem, AUTOCONT
Rámcová dohoda na poskytování poradenských služeb
- Uzavřena 20. července 2023
- Celková hodnota bez DPH: 160 mil. Kč
- Vybraní poskytovatelé: Ernst & Young, Deepview, DXC Technology Czech Republic, KPMG ČR/Tekies
Zdroj: Registr smluv
Odpovědný vrchní ředitel sekce IT z MPSV Karel Trpkoš si je jistý, že výběr poskytovatelů služeb proběhl zcela v souladu se zákonem. „Vše proběhlo standardním způsobem. Musíte splnit podmínky účasti, že máte schopnost to dodávat. A když to splníte, tak je to už jen o ceně,“ uvedl k výběru.
O tom, že má jeho kolega Pavel Vybíral, s nímž se zná od roku 2009, historické vazby na firmu Tekies, prý zatím nikdy neslyšel. „O spojení Pavla Vybírala a Tekies nic nevím. Neumím se k tomu vyjádřit,“ prohlásil Trpkoš. Vybíral mu prý ani nikdy žádný možný střet zájmů nenahlásil.