Článek
Psal se 14. březen 2023, když rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák oznámil, že chce kvůli skandálnímu chování děkana Miroslava Ševčíka odvolat z vedení Národohospodářské fakulty.
Tím začala vleklá bitva plná nejrůznější lhůt a vypracovávání posudků, kterými po sobě obě strany pálily. Po 294 dnech, skoro přesně tři čtvrtě roce, je konečně jasno – rektor Dvořák rozhodl o Ševčíkově odvolání.
Rektor děkanovi vyčetl nevhodné vystupování na veřejnosti, které poškozovalo fakultu a ve výsledku i celou školu. Rektor dodal, že kdyby Ševčíka neodvolal, mělo by to pro školu ještě mnohem závažnější dopady.
Kontroverzní ekonom při středečním osobním setkání rozhodnutí o odvolání od rektora nepřevzal, tudíž odvolání není zatím pravomocné.
Advokát a docent z Katedry podnikového a evropského práva Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Tomáš Moravec však míní, že proces s doručením odvolání nebude nekonečný. Rozhodnutí nabývá právní moci jeho doručením – ať už poštou nebo do datové schránky.
Kdyby teoreticky Ševčík rozhodnutí „nevyzvedl“, nastala by lhůta deseti dnů. „Může nastat varianta, že si rozhodnutí nevyzvedne. Procesní předpisy říkají, že pak nastává takzvaná fikce doručení. Po deseti dnech se doporučený dopis doručuje takzvanou fikcí. Právo počítá s tím, že dopis byl doručený – respektive sdělení v datové schránce – a rozhodnutí se považuje za doručené a nabývá právní moci,“ řekl Seznam Zprávám advokát Moravec.
Existují podle něho teoreticky i krajní varianty, jak by se i tak dalo obstruovat a pravomocné přijetí oddalovat. Například tím, že by Ševčík požadoval doručení rozhodnutí nikoliv přímo jemu, ale jeho právnímu zástupci. Nebo kdyby šlo o hospitalizaci. „Pak by se dala kvůli hospitalizaci namítat neúčinnost doručení v 10denní lhůtě. To znamená, že by měl možnost opravného prostředku nebo by to mohl napadat správní žalobou, čímž by se posouvala lhůta,“ dodal Moravec.
Rektor proti děkanovi
Rozhodující jednání, které podle názoru rektora Vysoké školy ekonomické v Praze odůvodňuje odvolání Miroslava Ševčíka z funkce děkana, se uskutečnila zejména dne 3. 9. 2022 na demonstraci „Česká republika na 1. místě“ na Václavském náměstí, dne 28. 10. 2022 na demonstraci „Česko proti bídě“ na Václavském náměstí, v rámci rozhovoru pro pořad Protiproud TV dne 19. 1. 2023 a při demonstraci konané dne 11. 3. 2023 v Praze na Václavském náměstí.
Podle názoru rektora došlo mimo jiné k porušení Etického kodexu Vysoké školy ekonomické v Praze a k ohrožení a poškození zájmů Vysoké školy ekonomické v Praze, konkrétně ve vztahu k povinnostem uvedeným:
– v části I. bodu 1. Etického kodexu Vysoké školy ekonomické v Praze „Člen/ka akademické obce VŠE i zaměstnanec/zaměstnankyně VŠE: Zachovává při své práci a studiu vysoký standard dodržování mravních principů a etických zásad.“
− v části I. bodu 9. Etického kodexu Vysoké školy ekonomické v Praze „Člen/ka akademické obce VŠE i zaměstnanec/zaměstnankyně VŠE: Dbá na upevňování vážnosti a dobrého jména VŠE a svou činností i chováním se snaží k němu přispívat.“
Materiál pro zasedání Akademického senátu VŠE, návrh rektora na projednání podnětu o vyslovení souhlasu s odvoláním Miroslava Ševčíka z funkce děkana Národohospodářské fakulty VŠE.
Děkan Ševčík s odvoláním nesouhlasí, za svými výroky a kroky si dlouhodobě stojí a chce se bránit soudní cestou.
Tvrdí také, že přijetí rozhodnutí o odvolání neplánuje blokovat, pouze dle svých slov požaduje doručit sdělení oficiální písemnou či elektronickou cestou. „Já jsem pouze požádal pana rektora, aby postupoval standardní cestou. To znamená, aby mi to poslal poštou, nebo ať mně to pošle datovou schránkou. Vždyť nic jiného po něm nechci,“ uvedl končící děkan pro ČTK. Na dotazy Seznam Zpráv Ševčík ve středu odpoledne nereagoval.
Proruské tóny
Ekonom Miroslav Ševčík se v uplynulém roce objevoval na protestních akcích po boku proruských dezinformátorů, například Ladislava Vrabela – coby podporovatel iniciativy Česká republika na 1. místě. Na začátku roku děkan zase poskytl rozhovor bývalému mluvčímu prezidenta Václava Klause Petru Hájkovi, kterého experti Ministerstva vnitra pro boj s dezinformacemi označili za „hlásnou troubu Kremlu“.
Rektor Dvořák po těchto incidentech dospěl k záměru odvolat Ševčíka z vedení fakulty z důvodu závažného poškozování zájmů VŠE. Pro tento krok získal podporu akademického senátu celé univerzity.
Jelikož se ale chtěl vyvarovat potenciálním soudním sporům, více než tři měsíce čekal na další postup Ševčíkovy fakulty. Její akademický senát si v červnu vyžádal posouzení právních rizik odvolání děkana a na několik měsíců přerušil své jednání.
Paradoxní bylo, že Ševčík má z funkce odejít mimo jiné kvůli účasti na demonstraci svolané politickou stranou PRO Jindřicha Rajchla, jejíž bývalý první místopředseda a advokát Tomáš Nielsen na podzim pro Ševčíka vypracoval právní obranu. Seznam Zprávy na konci října upozornily, že právní stanovisko pro jednání fakultního akademického senátu vypracoval právník Nielsen, který na začátku tohoto roku dostal pokutu 12 tisíc za předloňské vyhrožování ředitelům škol, kteří dodržovali proticovidová opatření.
Nebylo překvapením, že Nielsen se v posudku Ševčíka zastal a ve stanovisku pro fakultní senát uvedl, že není důvod Ševčíka z čela Národohospodářské fakulty VŠE odvolávat. Rektor Dvořák však od svého záměru neuhnul a rozhodl, že kontroverzního muže z čela fakulty skutečně odvolá.
Ševčíkovy kauzy
Jsou to více než dva roky, co se Seznam Zprávy začaly zabývat činností politika, ekonoma a pedagoga Miroslava Ševčíka.
Na začátku července 2021 jsme zveřejnili dokumenty z do té doby neznámé minulosti Ševčíka, kterého před revolucí lákala do svých řad komunistická vojenská rozvědka. Z listin vyplynulo, že Ševčík se v letech 1987 a 1988 scházel s vojenskou rozvědkou, která měla v plánu pozdějšího ekonomického experta hnutí Trikolora vyslat do zahraničí – konkrétně do Rakouska na Vídeňskou univerzitu, kam se Ševčík chystal na stáž z VŠE.
Ševčík, který do KSČ vstoupil v roce 1984, před dvěma lety odmítl odpovídat na dotazy v osobním rozhovoru. V písemných odpovědích plných osobních útoků jakýkoli záměr s rozvědkou spolupracovat odmítl.
Ševčík se v uplynulých letech netajil proruskými názory. Pozornost na sebe připoutal například vyjadřováním kolem útoku ruských agentů na sklady ve Vrběticích. Podobně jako bývalý prezident Miloš Zeman se tehdy pustil do kritiky ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Mimo jiné pronesl, že ruskému vládci Putinovi věří víc než šéfovi BIS.
Student VŠE Jakub Kuneš loni v dubnu v rozhovoru pro Seznam Zprávy popsal, jak Ševčík uvádí před studenty dezinformace – ať už o covidu, či o válce na Ukrajině.
Loni na jaře se Ševčík ucházel o post děkana Národohospodářské fakulty VŠE, což se mu povedlo, a do čela fakulty nastoupil 1. července 2022. Když jsme se jej tehdy ptali, zda odsuzuje Putinovu agresi na Ukrajině či bere zpět svá slova o řediteli BIS Koudelkovi, neodpověděl.
Loni na podzim Ševčík vystoupil na protivládní demonstraci po boku několika figur spojených s tuzemskou dezinformační scénou coby podporovatel iniciativy Česká republika na 1. místě.
Ve spojitosti s dezinformátory se děkan pohyboval i nadále. Letos v lednu před druhým kolem prezidentských voleb poskytl rozhovor bývalému mluvčímu prezidenta Václava Klause Petru Hájkovi, kterého experti Ministerstva vnitra pro boj s dezinformacemi označili za „hlásnou troubu Kremlu“. Ševčík v rozhovoru popsal své voličské preference a nevybíravě se navezl do voličů. Přiznal, že Andrej Babiš je pro něho lepší kandidát než Petr Pavel. „Určitě je lepší, než je posluhovač NATO a válečných štváčů, pan generál,“ pronesl Ševčík.
V lednu se tehdejší ministr školství Vladimír Balaš (STAN) setkal s rektorem VŠE Petrem Dvořákem, aby řešili situaci kolem děkana Ševčíka. Ministr reagoval na žádost absolventů VŠE, kteří se na něho dopisem obrátili. A požádali ho, aby pověřil Správní radu VŠE – kterou ministr jmenuje a odvolává – prověřením dlouhodobého chování děkana Ševčíka. Vadilo jim, že vedení školy do té doby výrazněji nezasáhlo.
V březnu se Ševčík znovu vyskytl na protivládní demonstraci, při níž se ocitl v hloučku lidí, kteří útočili na budovu Národního muzea. Tímto už pomyslný pohár trpělivosti přetekl a rektor Dvořák Ševčíka vyzval, aby se postu děkana vzdal. Ševčík odstoupit odmítl, tvrdí, že u incidentu se ocitl náhodou, rektor ale už v březnu uvedl, že je připravený využít své zákonné pravomoci a Ševčíka z funkce děkana odvolat. Na konci června jej v tomto záměru podpořil Akademický senát VŠE.
Loni v prosinci rektor Ševčíka z vedení fakulty odvolal.