Hlavní obsah

Rus pracující v české firmě dodal stroje výrobci Putinových raket

Foto: SZ

Rusa Alexandra Uška USA podezírají, že se svým otcem vytvořil systém, který české obráběcí stroje dodal i výrobci odpalovacích systémů Iskander, jehož rakety dopadají na Ukrajinu.

Spojené státy uvalily sankce na Rusa, který podle pátrání Seznam Zpráv dodal obráběcí stroje české firmy Putinově továrně na rakety masakrující ukrajinské civilisty. O porušení zákazu jsme nevěděli, říká firma.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rus Alex Uško minimálně od roku 2018 žil v Česku. Užíval si Prahu, pil plzeňské pivo a krom toho se nechal zaměstnat ve zlínské firmě Tajmac-ZPS, která vyrábí vysoce přesné obráběcí stroje. Přesně takové, po nichž prahnou ruské zbrojní továrny, ale nemohou je dostat –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na vývoz do Ruska je už od roku 2014 a zabrání Krymu v Evropě embargo.

Mladého Rusa však obvinily Spojené státy, že se svým otcem Sergejem sestavili řetězec společností, aby zákaz vývozu obešli. Americké úřady ho dokonce pojmenovaly „systém Uško“. Píší tak o něm v oficiálním dokumentu, kde uvalení sankcí na oba Rusy oznámily.

Seznam Zprávy pak získaly doklady, že některé stroje zlínské firmy Tajmac-ZPS skončily v ruském výrobním středisku Titan-Barrikady, které vyrábí odpalovací zařízení pro rakety. A to včetně systémů Iskander využívaných k útokům na Ukrajinu nebo systémů Topol-M schopných nést jaderné hlavice.

V továrně na odpalovače raket

Důkaz, že už v roce 2018 Uškovi dodali Titan-Barrikady dvě obráběcí centra z dílny Tajmac-ZPS za v přepočtu zhruba 20 milionů korun, poskytuje ruská evidence státních zakázek.

Sankce tehdy ještě umožňovaly zásobovat civilní ruské firmy, zpřísněny byly až po invazi na Ukrajinu v roce 2022.

A právě toho podle dosavadních zjištění Uško využil, aby české vláda vývoz povolila.

Foto: Seznam Zprávy

Důkaz z ruské evidence zakázek. Uško dodal české stroje do vojenské továrny.

Z pátrání reportérů postaveného na zdrojích z české státní správy plyne, že Tajmac-ZPS licenční správu Ministerstva průmyslu požádala o vývoz ruskému civilnímu odběrateli. Konkrétně firmě LLC PC Mashinostroitel, což úředníci odmávli.

Totožné stroje ale následně skončily právě ve vojenské výrobní továrně. Jako dodavatel je v ruské databázi zapsaná Uškova firma Tros, která sídlí v Moskvě a dnes je také pod sankcemi USA.

Zaměstnání pro Uška mladšího

Česká firma Tajmac-ZPS zásilku pro LLC PC Mashinostroitel potvrdila, ale trvá na tom, že o žádném porušení zákazu dodávat techniku ruské vojenské výrobě neví.

„Vývoz byl realizován dle platné vývozní licence od Ministerstva průmyslu a obchodu. Nemáme žádnou informaci o tom, že by tyto stroje skončily v ruském zbrojním průmyslu,“ řekl Seznam Zprávám finanční ředitel Tajmac-ZPS Jan Kurinec.

Jisté ale je, že po tomto úspěšném obchodě Tajmac-ZPS Uška mladšího zaměstnala. Dokládá to jeho text ve vydání firemního časopisu ze září 2018 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ psal o účasti Tajmac-ZPS na strojírenském veletrhu v Moskvě. Uško jr. je zde podepsán jako pracovník „podpory prodeje“ české firmy.

Foto: Seznam Zprávy

Text Uška ve firemním časopise zlínské společnosti.

Z článku plyne, že Tajmac-ZPS měl na moskevském veletrhu společný stánek s dnes sankcionovanou rodinnou firmou Uškových Tros. „Směr využití našich strojů vzbudil velký zájem také u ruských zákazníků, kteří potřebují svařovat dohromady různé typy materiálů, například v leteckém a v automobilovém prúmyslu,“ pochvaloval si Uško mladší ve výše zmíněném článku podnikového časopisu.

Že Alexeje Uška v březnu 2018 najala, potvrdila i Tajmac-ZPS. Označila ho ale za výzkumníka. „Hledali jsme v té době člověka, který by pomohl při realizaci robotického pracoviště. Pan Uško robotiku studoval a nabídl nám svoji spolupráci,“ řekl finanční ředitel Kurinec s tím, že Uško mladší působil jako specialista na robotizaci při vývoji robotické buňky na pracovní vízum do letošního února.

Uškovi na dotazy Seznam Zpráv nereagovali.

Foto: Facebook

Alex Uško si užíval života na západě a přitom podle USA zásoboval Putinovy zbrojní rovárny.

Příznivci Putina

Ze sociálních sítí Alexeje Uška je patrné, že i při zaměstnání u české firmy a ještě potom, co Rusové vtrhli na Ukrajinu, pravidelně navštěvoval Rusko. A velebil Putinův režim. V lednu 2023 psal o návštěvě muzea ukořistěné druhoválečné techniky v Kubince.

„Vypadá to, že naším koníčkem je krotit německé šelmy, pár jich dát do muzea a zbytek utopit. Místo pro nového obyvatele –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Leopard –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ se najde,“ psal rusky Uško na svůj facebook v den, kdy německé vláda potvrdila, že dodá Ukrajině tanky Leopard.

Jeho otec mezi sdílením propagačních příspěvků české strojírenské firmy tepal do evropských diskutujících. „Nejprve zničte liberální nacismus a pak učte ostatní, jak žít,“ reagoval na výzvu, ať odsoudí Vladimira Putina. „Pokud jsou na lidi uvaleny sankce bez ohledu na jejich vinu, jedná se o nacismus,“ dovysvětlil.

I pokusy porušovat sankce ze strany EU otec a syn na sociálních sítích paradoxně také zdokumentovali. Ještě v polovině roku 2022 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tři měsíce po invazi na Ukrajinu a zákazu vývozu citlivé techniky do Ruska –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ se Uškovi pochlubili fotkami stánku své firmy Tros na ruském strojírenském veletrhu. Na prominentních místech měli opět umístěné logo zlínské firmy. Replika obráběcího stroje stejné firmy stála ve středu celé expozice.

„Při osobním setkání na stánku naší společnosti s vámi probereme možnosti dodávek zařízení z Evropy a představíme vám naše partnery z Číny,“ lákali návštěvníky.

Foto: Seznam Zprávy

Uško se ještě v polovině roku 2022 pochlubil na sociální síti fotkami stánku své firmy Tros na moskevském strojírenském veletrhu. Na prominentních místech měl umístěné logo zlínské firmy.

Finanční ředitel Tajmac-ZPS Jan Kurinec ale trvá na tom, že v té době už s Uškovými neobchodovali. „Poslední obchodní případ s firmou Tros byl realizován před více než čtyřmi roky, a to na základě platného vývozního povolení vydaného orgány ČR,“ popírá spolupráci ředitel Kurinec.

Uškova moskevská společnost Tros byla ještě letos na jaře na webu společnosti Tajmac-ZPS vedená jako oficiální obchodní zástupce pro Rusko. Finanční ředitel Kurinec ale uvedl, že od roku 2022, kdy EU zakázala dodávat Rusku i techniku pro deklarované civilní použití, tuto zemi už nezásobují vůbec.

„Aktuálně žádná spolupráce neprobíhá s žádným z ruských subjektů, neboť do Ruska z důvodu mezinárodních sankcí nelze vyvážet. Nicméně i před rozšířením sankcí byl pro nás ruský trh pouze okrajovým trhem, kde jsme realizovali cca pět procent tržeb,“ dodal ředitel Kurinec.

Přes Kazachstán a Čínu do Ruska

USA zdokumentovaly systém, jakým podle nich přísné evropské sankce na vývoz technologie zneužitelné v ruském vojenském průmyslu Uškovi obcházejí. Konstatuje se, že mají dnes k dispozici zahraniční firmy vystupující jako prostředníci pro zákazníky, kterými jsou ve skutečnosti Rusové.

„Sergej Uško a Alexandr Uško koordinují se svými společníky činnost několika zprostředkovatelů ve Střední Asii, kteří zajišťují přeposílání moderních obráběcích strojů do Ruska,“ shrnuje americké ministerstvo financí.

Foto: SZ

I když se jako odběratelé obchodů domluvenáých Uškem tváří uzbecká firma Uzstanex a kazašská Kazstanex, což je z pohledu nastavených sankcí v pořádku, reálně jimi moderní stroje jen protekly. A následně přes čínskou firmu Shanghai Winsun Imp and Exp Co skončily v „zakázaném“ Rusku.

Tajmac-ZPS řekla, že s firmou Kazstanex obchodovala. Opět ale byla přesvědčená, že prodaná technika skončila v Kazachstánu.

„V minulosti proběhl vývoz přes spol. Kazstanex pro kazašského zákazníka. Nemáme žádnou informaci o tom, že by tyto obchody jakkoliv souvisely s panem Uškem. Firmu Kazstanex známe z kazašského trhu. Kontakt jsme získali díky našim účastem na veletrzích v Kazachstánu. Stroj, který byl vyvezen do Kazachstánu, byl určený kazašskému zákazníku,“ řekl už citovaný zástupce zlínské firmy.

České úřady kauzu komentovat nechtějí

Jak také zjistily Seznam Zprávy, loni české úřady firmě Tajmac-ZPS vývoz některých dalších strojů nepovolily. Tentokrát byl deklarovaným příjemcem zákazník z Turecka.

„Licence nám byla nejprve udělena a následně odebrána pro obavu z reexportu do Ruska. Podrobnosti neznáme, protože licenční správa důvody neposkytnutí nebo odebrání licence nesděluje, jsou v režimu utajení,“ potvrdil informace reportérů ředitel Kurinec.

Trvá však na tom, že se nic nenasvědčovalo tomu, že by turecký zákazník byl prostředník a přímo navštívili jeho výrobu. „V případě jakéhokoliv vývozu podmiňujeme smlouvu vždy dodržováním platných mezinárodních pravidel pro export a dále udělením platné vývozní licence. Jiné možnosti ošetření dalšího užití strojů jako soukromý subjekt nemáme,“ dodala firma.

Foto: facebook.com

Poslední příspěvek, který Uško zveřejnil –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zachycuje bombardování Ukrajiny.

Ministerstva průmyslu a zahraničí, která mají v gesci povolování vývozů a uplatňování sankcí, případ Tajmac-ZPS a rodiny Ušků komentovat nechtějí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ citují ochranu zahraničně politických a bezpečnostních zájmů Česka. „Česká republika dělá maximum možného, aby zabránila obcházení sankcí,“ uvádí mluvčí Ministerstva zahraničí Daniel Drake. Stejně mluví i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ani kontrarozvědka BIS se ke konkrétnímu případu vyjadřovat nechtěla. „Lze ovšem potvrdit, že vámi popisovaná kauza odpovídá schématu případů, kterými se BIS intenzivně zabývá,“ uvedl mluvčí BIS Ladislav Šticha. Rusko podle něj pro na obcházení mezinárodních sankcí vytváří rozsáhlé sítě.

„Prostřednictvím těchto sítí chce získat kontrolované komodity, jako jsou například chemické látky, biologické jedy, zbraňové systémy, sofistikovaná strojní zařízení, technologie, aby je mohlo využít ve válečných vojenských programech,“ dodal zástupce kontrarozvědky.

Poslední příspěvek na sociální síti Facebook Alexandra Uška je z konce listopadu. Jde o přepracovanou scénu z filmu Ironman, v niž se ruské rakety snášení na Ukrajinu. Doplněno je to komentářem, z něhož plyne, že jde o nové rakety Orešnik, kterými ve stejný den Ukrajině vyhrožoval Vladimir Putin.

Uško dnes žije zpátky v Moskvě a na profesní síti LinkedIn udává, že v rodinné firmě Tros zastává post vedoucího marketingového manažera. Ani v Česku mu ale doteď nic nehrozí. Sankční seznam USA tu nemá platnost.

Doporučované