Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Davida Ratha a firmu Metrostav usvědčily z korupce při investicích do nemocnic mimo jiné ručně psané poznámky, které přesně odpovídaly plánovaným úplatkům.
Bývalý středočeský hejtman za ČSSD a největší stavební společnost v zemi dostali v červnu pravomocné tresty v další části Rathovy korupční aféry. Někdejší politik sedm let, Metrostav tříletý zákaz účastnit se veřejných zakázek.
Soudce Alexander Karolyi tresty odůvodnil jen stručně, před dvěma týdny ale Vrchní soud v Praze dokončil a rozeslal obžalovaným podrobnou písemnou verzi rozsudku. Seznam Zprávy verdikt o 141 stranách získaly.
Dokument především ukazuje, že vrchní soud neměl sebemenší pochybnosti o tom, že David Rath a jeho spolupracovníci - lékaři Kateřina a Petr Kottovi - plánovali v roce 2012 s Metrostavem zmanipulovat zakázky na výstavbu nových pavilonů v nemocnicích v Kolíně a na Kladně.
A dohromady za to vybrat od Metrostavu dva úplatky: 10 milionů a 22,3 milionu.
„Jednalo se o kriminalitu mimořádně sofistikovanou, páchanou soustavně a skrytě, způsobem, jenž navenek jevil zdání naprosté transparentnosti. Svědčí o tom, že trestná činnost nebyla prakticky odhalitelná žádným z kontrolních mechanismů,“ napsal do rozsudku soudce Karolyi.
Ratha, Kottovy, tehdejšího šéfa Metrostavu Pavla Piláta a obchodního manažera Jiřího Anděla usvědčily především odposlechy, které policie tajně pořídila v pracovně Kateřiny Kottové v kladenské nemocnici. A také v rodinném domě Kottových v Rudné u Prahy.
S manažery Pilátem a Andělem Kottová probírala zakázkové machinace opatrně, takže detektivové nahráli jen náznaky. Například šeptali a psali během schůzek v kanceláři na papíry. Ale doma potom Kottová vše přetlumočila manželovi a hejtmanu Rathovi.
„Potom tady byl ten Pilát, tak jsem se s ním na všem domluvila. Dvanáct procent, na všem,“ oznámila například na jednom z odposlechů.
Důkaz se skrýval v sešitu
Policistům se však navíc podařilo zajistit důvěrný poznámkový blok s motivem ovoce na předních deskách. Kottová si do něj během schůzek s Metrostavem zapisovala důležitá čísla a termíny.
Zápisník pak detektivům spojil zapsané údaje s tím, co měli na odposleších. Na papírech stálo, kolik budou v procentech tvořit první části úplatku, tedy jakési zálohy, a kolik ty druhé.
„Popsaná trestná činnost s sebou nese zničující dopad na víru občanů v transparentnost a zákonný průběh zadávacího řízení, kdy průběh veřejných zakázek je se zájmem sledován běžnými občany,“ shrnul soudce Karolyi.
Pilát, generální ředitel Metrostavu, u soudu tvrdil, že nemůže za to, co si o něm povídají jiní lidé do telefonů nebo co řeší doma v obýváku. A že při schůzkách s Kottovou někdy ani pořádně nerozuměl, o čem je řeč.
Podle soudu je to nesmysl. Odposlechy ukazují, že dobře věděl, že se řeší ovlivnění soutěží ve prospěch jeho firmy. „Rozhodně nevyplývá, že by obžalovaný nebyl orientován,“ zjistil soudce Karolyi.
Metrostav podle obžaloby fakticky napsal výběrová řízení ve středočeských nemocnicích sám pro sebe tak, aby nikdo jiný nemohl vyhrát.
V podmínkách například stálo, že vítěz nesmí zdravotnické vybavení pavilonů nakoupit od subdodavatelů, ale že musí jít do soutěže už se zavedenými firmami, které přístroje nabízejí. A s těmi se Metrostav tajně předem dohodl.
„S rozsudkem se neztotožňujeme a podáme dovolání u Nejvyššího soudu. Dovolání však nemá odkladný účinek, a proto se musíme udělenému trestu podřídit a vykonat jej, což uděláme,“ řekl v červnu mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha.
Soudce: Trest pro Metrostav není přísný
Kottovy potrestal vrchní soud dvěma roky navíc k šestiletému trestu (ten měli za první větev Rathovy kauzy, v níž šlo například o korupci při rekonstrukci zámku v Buštěhradu), dal oběma také pokutu 15 milionů. I Rath odešel od soudu s osmi lety (do trestu se mu zahrnuje i to, co už odseděl v první části případu) a povinností zaplatit 13 milionů.
Manažeři Pilát s Andělem odešli s podmínkami a pokutami: Pilát zaplatí 2,5 milionu, Anděl 250 tisíc.
Zákaz zakázek pro Metrostav není podle soudce Károlyiho nijak zvlášť přísný. Soudce připomněl, že podle zákona může zákaz účasti ve veřejných soutěžích dosáhnout až 20 let.
Metrostavu také vyměřil pokutu 10 milionů a firma musí navíc o rozsudku informovat v médiích. Metrostav už dříve spočítal, že kvůli tříleté stopce na veřejné zakázky firma přijde zhruba o 33 miliard.