Hlavní obsah

Budinského příbuzenstvo opanovalo i květinářství u vchodu do Motola

Toto video je dostupné jen přihlášeným uživatelům
Přihlásit se

Tchyně Pavla Budinského mladšího Eva Helešicová nechtěla okolnosti pronájmu květinářského obchodu v Motole komentovat. Video: Kristina Ciroková, SZ

Příbuzná bývalého motolského náměstka Pavla Budinského a jeho syna získala před rokem do pronájmu prodejnu květin v areálu nemocnice. Reportérce Seznam Zpráv to nejprve zapírala. Přiznala to až napodruhé.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Květinářství nedaleko budovy ředitelství motolské nemocnice měli manželé Bílkovi pronajaté pětadvacet let. Smlouvu jim vedení špitálu vždy po několika letech bez problémů prodlužovalo, až na konci předloňského roku se situace změnila. Nemocnice vyhlásila na pronájem výběrové řízení. A protože Bílkovi skončili až druzí, museli se poroučet.

Vítězkou se stala Eva Helešicová, která je příbuznou bývalého náměstka Motola Pavla Budinského, obviněného pro podezření z rozsáhlé korupce. Konkrétně jde o tchyni Budinského juniora, který v Motole také pracuje. A to na provozně-technickém oddělení, jež dle dřívějších zjištění Seznam Zpráv dalo rodinné firmě Helešicových před lety řadu zakázek na výměny a servis oken u několika budov nemocničního areálu.

„Měl jsem od začátku pocit, že už je předem rozhodnuto,“ komentuje s odstupem času pro Seznam Zprávy průběh výběrového řízení bývalý nájemce květinářství Petr Bílek. „Krátce předtím se to samé stalo jiným nájemcům a po nemocnici se říkalo, že se ty prostory teď pronajímají spřáteleným osobám,“ dodal.

Jak vidí výběrové řízení ta, co ho vyhrála, se Seznam Zprávám zjistit nepodařilo.

Eva Helešicová nejprve jeden den reportérce popřela, že by s nemocnicí někdy měla smlouvu na pronájem květinářství. „Ne, neměla,“ odpověděla v osobním hovoru na přímou otázku.

Když jí reportérka druhý den smlouvu při dalším osobním setkání ukázala, už ji nepopírala, ale bavit se nechtěla. „To je moje soukromá záležitost. Vy mi vyprávíte o tom, kdy máte menstruaci?“ uvedla žena, kterou kvůli kauze motolských zakázek předvolala tento týden k výslechu policie.

Její zeť Pavel Budinský mladší pak na otázky, zda on nebo jeho otec pronájem květinářství pro tchyni Helešicovou řešil, vůbec neodpověděl. Jako už několikrát v minulých týdnech nechal SMS zprávy redakce bez povšimnutí.

Budinští a Helešicovi

Spojení mezi rodinami Budinských a Helešicových se v motolském případu objevilo už několikrát.

  • Společnost Coventina Style, jejíž majitelkou byla současná manželka Pavla Budinského juniora - tehdy ještě pod jménem Lucie Helešicová -, dostala v Motole zakázky na výměnu a servis oken.
  • Poté tyto práce převzala rodinná firma Helešicových Ašská Feza (majiteli byli až do roku 2024 Eva a Antonín Helešicovi), zakázky měla dohromady za více než 14 milionů korun.
  • Na společnost Ašská Feza je evidován také luxusní automobil Audi, který policie s dalším majetkem zajistila po obvinění bývalému náměstkovi Motola Pavlu Budinskému staršímu. Ten je dle státní zástupkyně Zdeňky Pavláskové skutečným vlastníkem vozu, i když Eva Helešicová nesouhlasí a Seznam Zprávám k zabavení auta řekla, že „je to neprávem“. 

Nabídka lepší o 565 korun

I bez odpovědí příbuzensky spojených protagonistů, je však možné případ motolského obchodu s květinami popsat.

Eva Helešicová vyhrála výběrové řízení na pronájem květinářství díky tomu, že nabídla nájemné ve výši 6900 korun za metr čtvereční. Bylo to o 565 korun víc, než měli ve své nabídce manželé Bílkovi. Smlouvu Helešicová podepsala v lednu 2024.

Petru Bílkovi přišlo na výběrovém řízení nestandardní už to, že mu pracovnice provozně technického úseku (spadal pod Budinského staršího) řekla, že přihlášku do výběrového řízení i s nabídkou výše nájemného může poslat klidně e-mailem.

„Říkal jsem si, že když jim to pošlu e-mailem, každý to uvidí a o deset vteřin později může nabídnout víc,“ vysvětlil Petr Bílek, proč měl hned obavy.

Nakonec se rozhodl, že v poslední den soutěže, těsně před uzávěrkou, předá obálku s nabídkou pracovnici nemocnice z ruky do ruky. Jenže ji nezastihl, a tak mu nezbylo než jít do podatelny, kde mu dle jeho slov nebyli schopni ani vystavit potvrzení o převzetí.

Pak už Bílkovým nezbylo než čekat, jak to celé dopadne.

„Hned asi dva dny po uzávěrce se kolem prodejny začali motat lidi, kteří si to tam přeměřovali. Chtěli jsme tedy vědět, jak výběrové řízení dopadlo, ale dostával jsem pořád mlhavé odpovědi, že se to ještě neví,“ vzpomínal Petr Bílek.

Nakonec mu nemocnice sdělila, že soutěž prohrál a obchod musel po čtvrtstoletí opustit. „Taková pachuť z toho zůstane navždycky, protože si myslím, že jsme tam odváděli dobrou práci,“ uzavřel bývalý nájemce.

Nabídka lepší o 65 korun

Příběh motolského květinářství se ale později poněkud zamotal.

V registru smluv, které musejí státní instituce dle zákona zveřejňovat, lze dohledat na jméno Evy Helešicové ještě jeden dokument. Je to dodatek ke smlouvě o pronájmu květinářství a vyplývá z něj, že ve chvíli, kdy obchod převzala, dělala nemocnice v prodejně rekonstrukci rozvodů vody a kanalizace. Kvůli tomu nemohla příbuzná náměstka Budinského prostory využívat a Motol jí po tu dobu odpustil nájemné.

Pak přišel nečekaný zvrat.

Aniž by květinový byznys v Motole vůbec rozjela, dala Eva Helešicová z vysoutěženého nájmu výpověď. „Prostory byly opět nabídnuty na webových stránkách nemocnice. Nabídku podala jediná firma, a to AOE21 s.r.o .,“ uvedla k tomu pro Seznam Zprávy mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Pavlína Danková.

Foto: Kristina Ciroková, Seznam Zprávy

Prodejna květin, kterou měla nejprve pronajatou tchyně Pavla Budinského jr. a teď je v ní zaměstnaná.

Bílkovi už byli pryč a o novém výběrovém řízení se nedozvěděli. Do soutěže se nakonec přihlásil jediný zájemce a ten nabídl o 65 korun na metr vyšší cenu, než v předchozím tendru Bílkovi. Nemocnice tedy nakonec pronajala prodejnu za téměř stejné peníze, které jí chtěli platit původní dlouholetí nájemci.

Žena za pultem

Překvapivé je, že Evu Helešicovou v nemocničním květinářství i dnes potkáte, protože tam nadále, i po odstoupení od nájemní smlouvy, působí.

Stojí za pultem a prodává květiny.

Když ji v prodejně reportérka Seznam Zpráv oslovila, byla její reakce odmítavá. „Já mám práci, vy taky, já si tu svoji cením a nebudu se bavit s vámi o věcech, které mě nezajímají,“ říkala na pokládané otázky. A jak už jsme zmínili, svou činnost kolem pronájmu či práce v květinářství nechtěla vysvětlit ani později.

Padli jsme si do oka

Nájemcem obchodu s květinami v Motole je nakonec firma AOE21. 

Jejím majitelem je David Reich, který má i další společnosti a podniká především v gastronomii. Tvrdí, že Pavla Budinského staršího ani mladšího nezná a že se o výběrovém řízení dozvěděl z webu nemocnice. Motolská prodejna je prý jeho první a jediné květinářství.

A s Evou Halešicovou se údajně potkal jen shodou okolností. „My jsme se tam potkali ve chvíli, kdy jsme ten prostor rekonstruovali. Padli jsme si do oka a domluvili jsme se na spolupráci,“ uvedl pro Seznam Zprávy Reich.

V obrazech: Dovolenkový dům Budinských u moře

+8

Rekonstrukce prodejny, během níž se zcela náhodně potkal se svou nynější prodavačkou, stála víc než milion korun.

Výše nákladů je přitom důležitá, protože dle dodatku ke smlouvě z loňského prosince si vynaložené peníze může nájemce takzvaně odbydlet, tedy odečíst z nájmu. Konkrétně až do výše více než 1,3 milionu korun bez DPH (s DPH 1,6 milionu). Po dobu sedmi let tak místo čtvrtletního nájmu ve výši 95 tisíc korun bude David Reich platit méně než polovinu.

„Šlo to tam z gruntu. Dělala se tam okna a elektroinstalace, plus interiér,“ vypočítal nájemce květinářství.

Obchod navíc nemocnice povolila novému nájemci zvětšit a to, jak plyne ze smlouvy, o  8 metrů čtverečních. Bývalý nájemce Petr Bílek říká, že kdyby věděl o této možnosti, jeho nabídka by byla vyšší. Nic takového se ale při výběrovém řízení nedozvěděl.

„Cítil jsem to jako křivdu, ale snažím se na to už nemyslet. Prostě jdeme dál,“ říká.

Jaké služby policie v Motole vyšetřuje

Vedle bývalého ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka, jeho náměstka Pavla Budinského a dodavatelů velkých stavebních zakázek stíhají detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu i menší firmy a živnostníky, kteří dodávali různé služby. Jde o zakázky na praní prádla, úklid nebo provozování bufetu a kavárny v areálu nemocnice.

Doporučované