Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) pobírá měsíčně za práci v čele města 168 785 korun. Jako volený zástupce je zodpovědný za jeho chod, bezpečnost a rozvoj.
Ředitel magistrátu Martin Kubelka má jako jeho nejvyšší úředník na starost chod celého úřadu a všechny zaměstnance. Letos si jenom na mimořádných odměnách vydělal více než primátor. Dostal 2 220 000 korun, což je měsíčně 185 000.
Informaci o výši Kubelkových mimořádných odměn a také odměn sekčních ředitelů dostal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím opoziční zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě). Jak říká, chtěl jejich výši porovnat se dříve zveřejněnou odměnou pro Kubelkovu asistentku - server iRozhlas.cz zjistil, že jí právě ředitel Kubelka dal loni odměny za 857 000 korun.
V dokumentu, který pro Čižinského vypracoval personální odbor magistrátu, jsou uvedené odměny ředitele za poslední tři roky. Zatímco v roce 2022, tedy ještě za primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), dostal Kubelka odměny ve výši 950 000 korun, v roce 2023, kdy do vedení radnice usedl Bohuslav Svoboda, to bylo o 270 000 víc, tedy 1 220 000 korun.
Letos tak primátor Svoboda, který o těchto penězích rozhoduje, Kubelkovi oproti loňsku odměny zvýšil o milion. Jaký k tomu měl důvod, se neví. Seznam Zprávy sice Bohuslavu Svobodovi poslaly SMS s touto otázkou už ve středu, ale marně. Ani přes čtvrteční ujištění, že odpoví („Samozřejmě odpověď dostanete. Materiál na ni je připravován.“) se primátor už neozval.
Můžeme tak pouze vycházet z dřívější reakce na toto téma (ke statisícovým odměnám Kubelkovy bývalé asistentky). „Mnoho úředníků odvádí nadstandardní práci a za mě je velmi nešťastné, když se takto ve veřejném prostoru zneužívá téma odměn k šíření závisti a vyvolávání domněnek neoprávněnosti a zneužívání systému. Tento přístup chápu vůči politikům, ale nesouhlasím s ním vůči zaměstnancům,“ uvedl tehdy primátor pro server Novinky.cz.
Odpověď od primátora nakonec přišla až v pátek v podvečer. „Mimořádné odměny náleží panu řediteli MHMP za úspěšné splnění mimořádných nebo zvlášť významných pracovních úkolů, kdy reflektují zejména rostoucí náročnost a objem pracovních úkolů, stejně tak jako odrážejí výsledky, kterých úřad pod vedením ředitele dosáhl či průběžně dosahuje, často ve zkrácených termínech,“ uvedl Bohuslav Svoboda.
Případ parkovacích karet:
Samotný Martin Kubelka je přesvědčen, že si vysoké peníze zaslouží. „Výše odměn není pro danou pozici nijak neobvyklá a je nutné ji dát i do kontextu s velikostí vykonávané agendy, počtu podřízených, velikostí rozpočtu města a podobně. Doporučuji také srovnání s řediteli či předsedy některých společností, které patří do našeho akciového portfolia, neboť jejich odměny jsou minimálně srovnatelné,“ napsal v SMS zprávě.
Jak však tento týden napsaly Seznam Zprávy, čelí Martin Kubelka také kritice opozičních zastupitelů. Kromě zmíněných odměn pro asistentku také za to, jak na svoje jméno přidělil 14 oprávnění k parkování po celé Praze zdarma. Ukázalo se totiž, že kromě členů krizového štábu města jsou dvě povolení vydána na vozy Kubelkovy manželky, další dvě na vozy firem patřících příbuzným náměstkyně primátora Alexandry Udženije (ODS).
Martin Kubelka
- Martin Kubelka přišel na pražský magistrát za vlády primátorky hnutí ANO Adriany Krnáčové. Byl asistentem bývalého radního pro majetek a šéfa zastupitelského klubu hnutí ANO Michala Haška, který je jeho tchánem.
- V roce 2017 se stal ředitelem odboru evidence majetku a zůstal jím i po dalších volbách, kdy do primátorského křesla usedl Zdeněk Hřib (Piráti). Tehdy se politici nemohli na volbě nového ředitele úřadu shodnout. Kubelku vybrali až na třetí pokus, a to i díky hlasům Pirátů.
- S bývalým primátorem, nynějším náměstkem Zdeňkem Hřibem, má ale v současnosti Kubelka vyhrocené vztahy. A to kvůli výsledkům auditu městského Operátora ICT.
Ředitelé sekcí šli přes milion
V písemné odpovědi, kterou o výši Kubelkových odměn poskytl zastupiteli Čižinskému personální odbor magistrátu, je jen jejich obecné zdůvodnění. Jedná se podle dokumentu o „odměny za úspěšné splnění mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu“.
Personální odbor také připomíná, že nejde o odměny za práci jen na jedné pracovní pozici. Například ředitel úřadu byl prý navíc pověřen i řízením magistrátní sekce. „Odměny jsou tedy přiznány za veškeré vykonávané činnosti na všech pozicích v příslušném období,“ píše se v materiálu.
Kromě ředitele magistrátu odměny značně vzrostly i jeho zástupcům, tedy šéfům sekcí úřadu. Zatímco v roce 2022 se pohybovaly od 489 000 do 779 000, letos jim právě Martin Kubelka, který o tom rozhoduje, rozdělil od 1 575 000 do 1 775 000 korun.
Proč a za co se výše odměn o tolik zvedla, zdůvodňuje mluvčí magistrátu Vít Hofman inflací. „Obecně se výše finančních prostředků zvyšuje i kvůli inflaci, což je přirozené nejen na našem úřadě, ale i na jiných úřadech a v soukromé sféře. V tomto případě po dohodě s panem radním pro oblast financí došlo k nárůstu prostředků na odměny v rámci celého úřadu, a nejedná se proto jen o odměny ředitelů,“ uvedl mluvčí na dotaz Seznam Zpráv.
„Nehorázně vysoká odměna“
Jaký názor mají na odměny pro ředitele magistrátu a jeho úředníky, se redakce Seznam Zpráv zeptala v e-mailu všech politiků z pražského zastupitelstva.
Z vládnoucí koalice se ozvali jen Piráti, lidé z ODS, TOP 09, lidovci a hnutí STAN neodepsali vůbec. „Odměna je nehorázně vysoká, stejně jako v případě jeho bývalé asistentky,“ myslí si náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). Podle radního Adama Zábranského budou Piráti žádat po primátorovi vysvětlení, protože si „nevšimli“, že by ředitel Kubelka podával tak mimořádný výkon.
Z opozičních lavic zastupitel Jan Čižinský (Praha sobě) mluví v odpovědi pro redakci o tom, že se na úřad „vrátily devadesátky“. „Pan ředitel Kubelka má práci snů, bere peníze jako český premiér,“ zkritizoval situaci zastupitel. Podobné hlasy zaznívají i od jeho kolegů z klubu. „Když pan primátor Svoboda nechce ředitele odvolat, mělo by se svolat mimořádné zastupitelstvo,“ navrhl Adam Scheinherr, předseda Prahy sobě.
Nákup budov po Soukupovi:
Nezařazená zastupitelka Hana Kordová Marvanová napsala, že výše odměn, především za letošní rok, ji „velmi překvapila, až šokovala“. Připomněla, že dříve „platila přísná pravidla, která stanovila, za jaké činnosti lze odměny udělit. „Zároveň byly limitovány částky, které může zaměstnanec na odměnách získat,“ uvedla Marvanová.
Člen hnutí SPD Josef Nerušil označil odměnu za „neobvykle vysokou“. A uvedl, že jeho klub bude požadovat prověření, zda se nejedná o „zavedenou praxi“, jak některým osobám přilepšovat.
Z hnutí ANO přišla odpověď od Patrika Nachera. „Z mého pohledu je to vysoká částka, ale nemohu se na to dívat jen z vlastní perspektivy,“ uvedl s tím, že neví, jak funguje přidělování odměn pro ředitele magistrátu, a proto je to pro něj „těžké komentovat“.
Bouře kvůli asistentce
Odměny pro úředníky magistrátu se za bouřlivé atmosféry řešily i minulý týden na zasedání pražského zastupitelstva. Přesněji - řešila se už zmíněná více než osmi set tisícová odměna pro bývalou asistentku šéfa úřadu.
Primátor Svoboda její výši hájil s tím, že má externí právní analýzu, ze které vyplývá, že se Martin Kubelka jejich přidělením „nedopustil trestného činu“.
Seznam Zprávy analýzu získaly. Plyne z ní, že by se teoreticky v tomto případě mohlo jednat o porušení právního předpisu, podle kterého musí šéf úřadu dodržovat „rovnost zacházení“ se všemi zaměstnanci.
V dokumentu, který vypracovala advokátní kancelář Chrenek, Toman, Kotrba, se ale také píše, že to právníci nemohou posoudit, protože nemají dostatek informací. „Bylo by nutné vyhodnotit všechny okolnosti, které k poskytnutí odměny v konkrétní výši vedly, a posoudit je v celkovém kontextu,“ uvádí se v analýze s tím, že by to musel rozhodnout soud.
Video: Jak se rozčílil primátor Svoboda
Kvůli právní analýze, kterou si primátor nechal vypracovat od advokátní kanceláře Chrenek, Toman, Kotrba, se na zasedání zastupitelstva minulý týden odehrála vypjatá scéna. Zastupitel Jan Čižinský vznesl podezření, že primátor lže. Že nechce ukázat právní analýzu proto, aby nevyplynulo najevo, že odměna 857 tisíc není podle právníků v pořádku.
Bohuslav Svoboda pak neudržel emoce na uzdě. „Tam je všecko to, co vy říkáte, že tam není. Tady to máte,“ odpověděl primátor rozčíleně a hodil analýzu na zem.
„Tak si to můžete přijít vzít. Vstaňte, tady máte právní stanovisko. Když jste to chtěl takhle, ubohé…,“ přidala se náměstkyně primátora Alexandra Udženija z ODS, která v tu chvíli řídila schůzi.
Video z této rozepře si můžete prohlédnout zde:
Z posudku je také jasné, že i kdyby Kubelka udělením loňských odměn předpis porušil, nemůže ho primátor odvolat, protože to smí udělat jen do šesti měsíců po prohřešku. A tato doba už uplynula.
Zastupitelé si minulý týden odhlasovali, že zaúkolují primátora, aby nechal připravit právní analýzu udělování mimořádných odměn. Zároveň doporučili Kubelkovi, aby nechal zpracovat pravidla pro odměňování.