Článek
Od poloviny prosince má pražská hygiena nového ředitele: Vladimír Možíšek zvítězil v konkurzu vypsaném Ministerstvem zdravotnictví.
Na vysokých postech se Možíšek pohybuje od roku 2017, kdy se stal oficiálně státním úředníkem. Jenže podle zjištění Seznam Zpráv nyní odboráři pražské hygieny zpochybňují klíčový dokument, který tehdy otevřel Možíškovi dveře do státní služby.
A chtějí, aby to policie prošetřila jako možný podvod.
Vladimír Možíšek, bývalý policista, který - jak říká - se dlouhá léta živil poradenstvím, se v roce 2017 hlásil na místo vedoucího právního a kontrolního oddělení na hygieně ve Zlíně.
Podmínky konkurzu a přijetí do úřednického stavu vyžadovaly předchozí praxi. Možíšek tedy musel doložit, že v posledních letech po odchodu z policejní služby dělal něco podobného. Konkrétně podle zákona a požadavků výběrového řízení „přípravu návrhů právních předpisů a zajišťování právní činnosti“.
Nynější nový ředitel pražské hygieny tenkrát tuhle zkušenost doložil potvrzením od slovenského advokáta Milana Fulce. Stojí v něm, že v letech 2012 až v 2016 poskytoval bratislavskému advokátovi konzultační služby v oblastech správního, občanského a obchodní práva při zastupování klientů v Česku.
„Taktéž… konzultační služby právního charakteru při setkáních s klienty s bydlištěm, respektive sídlem v České republice, respektive osobami s českým státním občanstvím,“ uvádí dokument podepsaný advokátem Fulcem.
Tohle jednostránkové „potvrdenie“ je, jak tvrdí odboráři, z hlediska zákona bezcenný papír. Správně měl podle nich Možíšek doložit například pracovní nebo jinou smlouvou, že opravdu zastával nějakou pozici a prováděl právní činnosti.
„To potvrzení nemá žádnou právní relevanci. A to nám řekli i odborníci, se kterými jsme to konzultovali,“ prohlásil Jiří Pěkný, předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací při Hygienické stanici hlavního města Prahy.
Souhlasí s tím i advokát Martin Kopecký, specialista na zákon o státní službě, kterého Seznam Zprávy oslovily (a jenž nemá k případu žádný vztah).
„Tu listinu bych skutečně nemohl považovat za doklad prokazující praxi pro účely zákona o státní službě. Právní konzultace slovenskému advokátovi osobou, která podle všeho nemohla ani poskytovat právní služby, legitimně praxi neprokazují,“ řekl advokát Kopecký, mimochodem autor takzvaného komentáře k tomuto zákonu - tedy odborné publikace, jak se mají služební zákon a jeho paragrafy vykládat.
Nevěděli, k čemu to je
Slovenský advokát Fulec pro Seznam Zprávy uvedl, že s Vladimírem Možíškem mezi lety 2012 až 2016 spolupracoval. A že mu vystavil zmíněné potvrzení.
„Vydáním potvrzení jsme jen na požádání Vladimíra Možíška deklarovali, že jmenovaný konzultační služby v uvedeném rozsahu a období pro naši advokátní kancelář skutečně vykonával bez ohledu na to, na jaký účel jmenovaný uvedené potvrzení použil,“ odpověděl na otázku redakce Fulec.
Vladimír Možíšek nechtěl o své praxi a potvrzení od slovenského advokáta mluvit.
Opakovaně do telefonu odkazoval na své nadřízené. „Musíte zavolat asi někomu jinému. Já o tom nic nevím,“ reagoval. Řekl pouze, že měl vše v pořádku. A po dalších otázkách položil mobil.
Odbory: Dáme to policii
Odboráři tak tvrdí, že Vladimír Možíšek se už v roce 2017 dostal do státní služby podvodným trikem.
A ten že mu umožnil, aby po letech strávených na hygieně ve Zlíně vystoupal zkraje loňského roku nejprve do křesla ředitele krajské hygieny v Ústí nad Labem. A teď od prosince začal vést hygieniky v Praze.
Odboráři proto chtějí příští týden podat trestní oznámení. Tvrdí, že Vladimír Možíšek mohl zhruba sedm let brát plat neoprávněně. „Škoda jde podle nás do milionů,“ řekl šéf odborů Pěkný.
Je však nutné dodat, že Pěkného manželka se neúspěšně účastnila konkurzu na šéfa pražské hygieny proti Možíškovi. Že by to mohl být důvod, proč se jeho organizace začala o Možíška zajímat, Pěkný popírá.
Dluhy a exekuce
Možíškovu minulost kritizovali i odboráři hygieny z jiného organizace ze Zlína, když Seznam Zprávy koncem roku napsaly, že před příchodem do státní služby dlužil statisíce lidem na Zlínsku, jimž slíbil různé služby.
Peníze vrátil Vladimír Možíšek až pod tlakem vymahače. A měl také mnohamilionovou exekuci, kterou dnes vysvětluje nevydařeným obchodem s pohledávkami.
Vladimír Možíšek nevysvětlil ani další rozpor, na který odboráři upozorňují: že v době, kdy se hlásil do konkurzu na úřednické místo, neměl ani vysokou školu právního zaměření. Takže je podle odborářů otázkou, jak mohl poskytovat advokátovi v Bratislavě právní konzultace (ostatně na to narážel ve svém vyjádření advokát Kopecký, odborník na zákon o státní službě). Dnes má Možíšek už titul doktora práv ze soukromé školy ve slovenském Sládkovičovu.
O Možíškově přijetí mezi úředníky a jeho praxi odmítla i mluvit i Eva Sedláčková, ředitelka hygienické stanice ve Zlíně, za níž Možíšek do služby nastoupil a vypracoval se až na jejího náměstka. „To jsou pracovně právní vztahy,“ řekla Sedláčková a odkázala na Ministerstvo zdravotnictví, pod které dnes Možíšek jako šéf hygieny v Praze spadá.
Ministerstvo zdravotnictví přes mluvčího Ondřeje Jakoba jinými slovy odpovědělo, že nebude zkoumat, jestli sedm let starý doklad o Možíškově praxi byl dostatečný pro přijetí do úřednického stavu. A protože výběrové řízení, po němž Možíšek dostal své první úřednické místo ve Zlíně, se odehrálo už roce 2017, stejně už prý nemá žádnou možnost, jak jeho výsledky napadnout.