Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Devět veřejných zakázek za miliony a všechny podle stejného modelu: zákulisně vybraný vítěz – vše za pomoci radničních úředníků.
Právě kvůli zakázkovým machinacím na magistrátu v Pardubicích obvinili v úterý policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu 19 lidí a dvě firmy.
Podle pátrání Seznam Zpráv sesbírali důkazy, že skupina podnikatelů a magistrátních referentů ohýbala soutěže ve prospěch konkrétních firem.
Jednalo se například o práce na opravách kanceláří, výměny elektrorozvodů, vylepšení dětského bazénu nebo opravu desítek bytů: tedy drobnější zakázky za 700 tisíc až po miliony.
„Z prověřování vyplývá, že trestná činnost při zadávání veřejných zakázek Statutárním městem Pardubice je páchána dlouhodobě a systematicky s vysokou mírou konspirace a sofistikovaně,“ stojí v soudním příkazu k domovním prohlídkám, který Seznam Zprávy prostudovaly.
Exúředník Hruška vyhrál
Soudní rozhodnutí o domovních prohlídkách, které redakce získala, popisuje například soutěž na opravu 51 bytů v Husově ulici.
Policisté podle dokumentu zjistili, že někdejší šéf magistrátního Odboru investic Jaroslav Hruška dostal loni na jaře od bývalého kolegy Petra Huška neveřejné informace o chystané zakázce. A tento úředník začal navíc podle kriminalistů souběžně odrazovat některé stavební společnosti od účasti v soutěži.
Proč? Tak aby nejvýhodnější nabídku s cenovkou 24 milionů podala společnost, pro niž právě exúředník Hruška pracoval.
Při zakázce na rekonstrukci elektrických rozvodů ve dvou mateřských školách zase referent investic Hušek předal podle policie neveřejné podklady podnikateli Milanu Frydrychovi z firmy SBF. A ten pak zajistil, aby magistrát uzavřel smlouvu za 5,2 milionu s firmou Frydrychova syna a společností dalšího, předem dohodnutého podnikatele.
Frydrych senior také, tvrdí vyšetřovatelé, dokázal do soutěže „dodat“ nabídky konkurenčních firem. Které ale tvořily jen křoví, aby tendr nepůsobil podezřele.
Miliony tekly do rodiny
Rodina Frydrychů pak podle kriminalistů hraje roli i v dalších soutěžích, jež policie podle zjištěných důkazů považuje za ovlivněné. Otec Frydrych například dokázal synovi loni v červenci podle policie díky úředníkovi Huškovi zajistit opravu pěti bytových jader za 1,4 milionu.
Referent Hušek, uvádí policie, podnikateli sehnal materiály o zakázce, tak aby Frydrych stačil před odjezdem na dovolenou vypracovat nabídky i za zdánlivě konkurenční firmy – ve skutečnosti opět předem domluvené křoví.
Jak na tato zjištění policie reagují podezřelí, není zatím jasné. Policie podezřelé zadržela a ještě během středy probíhaly výslechy.
Kauza má ještě druhou část, v níž detektivové stíhají mimo jiné Martina Charváta (ANO), bývalého primátora a současného člena vedení městského fondu mající na starosti velké investice. Současně také obvinili další manažerku fondu a zastupitelku za SPD Helenu Dvořáčkovou.
Detektivové tvrdí, jak už Seznam Zprávy ve středu napsaly, že se v soutěži za 340 milionů na nový parkovací dům pokusili účelově vyšachovat nejvýhodnější nabídku. Další investici do letního stadionu zase Charvát podle soudního povolení k domovním prohlídkám prodražil o 38 milionů pomocí vylhaných víceprací.