Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Protiruské sankce přinesly veřejnému sektoru povinnost vyvarovat se zadávání nadlimitních zakázek společnostem ovládaným občany Ruska. Absolutní zákaz se týká osob, které jsou na sankčním seznamu Evropské unie.
Příkladem, že spolupráce veřejného sektoru s ruskými firmami přesto neustala - byť nejde o zakázky či taktéž zapovězené dotace - může být městská část Praha 8.
Jak Seznam Zprávy zjistily, na konci letošního července uzavřela místní radnice zastoupená starostu Ondřejem Grosem (ODS) smlouvu o spolupráci s developerskou firmou G2 group. Týká se projektu „Rezidence Palmovka park“, který zahrnuje výstavbu bytů u Sokolovské ulice.
Seznam Zprávy pro ukrajinské běžence
Znáte nějaké ukrajinské běžence? Máte je ve svém okolí? Nasdílejte jim důležité informace, které pro ně připravují Seznam Zprávy, například o očkování proti covidu.
Podle evidence skutečných majitelů je konečným vlastníkem společnosti ruský podnikatel Alexandr Ruchev (ačkoliv v obchodním rejstříku je od června místo Rucheva uvedena kyperská firma Fermosa). Jde o byznysmena, který byl v minulosti šéfem a spolumajitelem největší ruské firmy zaměřené na rezidenční development Morton Group. Jak vyplývá z jeho životopisu, působil i v některých centrálních ruských institucích.
Seznam Zprávy na existenci tohoto kontraktu narazily při mapování aktivit jiného podnikatele ruského původu, a to Grigorije Bubnova, který má už i české občanství a je spolu s manželkou menšinovým akcionářem G2 group.
„Uzavřená smlouva o spolupráci není smlouvou dodavatelskou, a tak nepodléhá zákonu o zadávání veřejných zakázek. Při uzavírání těchto typů smluv nejsou zkoumány vlastnické struktury investorů,“ uvedl na dotaz redakce k nedávnému podpisu smlouvy mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.
Projekt Alexandra Rucheva a Grigorije Bubnova zahrnuje výstavbu více než stovky nových bytů v bytovém domě nedaleko metra Palmovka (naproti rozestavěnému centru Nová Palmovka).
Zmíněná dvojice loni už dokončila jiný projekt v ulici Na Valentince v Praze 5, byty jsou již rozprodány.
Dar šest milionů
Radnice Prahy 8 uvádí, že jednání o libeňském projektu začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy projektant a zástupce developera představili původní záměr. Ten byl však podle radnice velmi „naddimenzovaný“, a tak se dlouho vedla jednání o zmenšení výšky a objemu stavby. Nakonec ale podle mluvčího městské části obě strany došly k dohodě. Radní z Prahy 8 projekt odsouhlasili letos v květnu.
A smlouva o spolupráci z července má být odrazem oboustranné snahy o zajištění odpovídajících veřejných služeb a veřejné infrastruktury v této lokalitě. Smluvní strany se zavazují ke spolupráci a vzájemné součinnosti. Firma s ruskými majiteli se ve smlouvě také zavázala poskytnout městu pro budování infrastruktury finanční dar 6,2 milionu korun.
Dokud není na sankčním seznamu…
Město na sebe podpisem smlouvy o spolupráci bere určité závazky, nicméně o žádné zakázky či dotace v tomto kontraktu nejde. A tudíž podle expertů nemůže být s vysokou mírou pravděpodobnosti ani řeč o porušování současné podoby protiruských sankcí. Sankční pravidla totiž podobné kontrakty zatím vůbec neřeší.
„Pokud dotyčná osoba není na sankčních seznamech, což pokud vím, není, pak to je v souladu s legislativou,“ říká Jiří Skuhrovec z Datlab Institutu, který se od začátku války věnuje problematice sankcí.
„Ještě jsem si pročítal příslušný sankční balíček a skutečně jsem nenašel ustanovení, které by se na tento případ vztahovalo,“ ztotožňuje se se Skuhrovcovým názorem právník Lukáš Kraus z organizace Rekonstrukce státu.
Podle Jiřího Skuhrovce by se situace mohla změnit, pokud by se například ukázalo, že vlastník firmy G2 group je napojený na režim v Kremlu. „Potom by byla k diskuzi otázka možného zápisu na sankční seznamy. Do té doby lze ale maximálně zkoumat etický a politický rozměr celé věci,“ vidí věc Jiří Skuhrovec.
Seznam Zprávy se opakovaně snažily kontaktovat i zástupce společnosti G2 Group Grigorije Bubnova. Na adrese v Libni, kde developerská firma formálně sídlí, se žádná kancelář nenachází. Na e-mailem zaslané otázky Bubnov nijak nereagoval.
Kam až lze v potírání ruských subjektů zajít a co všechno lze ještě akceptovat, je otevřenou otázkou i pro experty z Ministerstva pro místní rozvoj, které má celou problematiku v popisu práce. Právě tento resort v květnu vypracoval pro veřejné zadavatele metodiku, jak při uplatňování sankcí postupovat.
„Tento případ mi připadá velmi zajímavý, zrovna ho řeším, ale konečný názor jsem si k tomu ještě neudělal,“ uvedl šéfporadce ministra Ivana Bartoše, analytik Janusz Konieczny.