Článek
Věci měl sbalené, kancelář přichystanou. Den před odletem do katarského Dauhá se však dozvěděl, že mu ministerstvo zahraničí nevydá služební pas. Tím padlo jeho angažmá v Perském zálivu.
Jan Darmovzal na začátku května vyhrál výběrové řízení na pozici vedoucí zahraniční kanceláře agentury CzechTrade (spadající pod Ministerstvo průmyslu a obchodu) v Kataru.
V tamním hlavním městě si následně vyřídil administrativní záležitosti, coby designovaný šéf katarské kanceláře exportní agentury se účastnil mezinárodního Katarského ekonomického fóra. V mezičase získal i bezpečnostní prověrku na stupeň Tajné.
Post ředitele kanceláře CzechTrade v Kataru však spadá pod tamní české velvyslanectví, Darmovzal tedy potřeboval potvrzení i od ministerstva zahraničí. Zdálo se, že vzhledem k vyhranému tendru a bezpečnostní prověrce půjde o formální krok. Jenže situace se zamotala a Černínský palác Darmovzalovi souhlas koncem září nevydal.
„Kancelář agentury CzechTrade v Kataru není samostatnou entitou a je součástí zastupitelského úřadu v Dauhá. V souladu s příslušnou dohodou, která byla uzavřena mezi Ministerstvem zahraničních věcí (MZV) a Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), napomáhají při výkonu zahraniční služby. Jejich vyslání je podmíněno souhlasem MZV. Tento souhlas nebyl udělen, o čemž bylo MPO řádně informováno,“ uvedla Mariana Wernerová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.
To samé uvedlo i Ministerstvo průmyslu a obchodu. „Zároveň Ministerstvo zahraničních věcí požádalo o nominaci jiného vhodného kandidáta na danou pozici,“ dodala Miluše Trefancová z tiskového oddělení MPO.
Hamižný a militaristický Izrael
Důvody pro neudělení souhlasu pro Darmovzalovu misi v Kataru ministerské úřady nesdělily. Mimo záznam však zdroje redakce ve vedení ministerstev zahraničí a obchodu a průmyslu uvedly, že stopku způsobily články, ve kterých Darmovzal ostře kritizoval Izrael za jeho postup vůči Palestině.
„Hamižnost a touha po moci daly v roce 1948 vzniknout na oko demokratickému státu, ale ve skutečnosti jde o militaristickou entitu, která neuznává mezinárodní úmluvy a která vytvořila ohavný režim apartheidu, trvající daleko déle než ten, který jsme znali z Jihoafrické republiky. Brutalita, kterou se tento režim prezentuje nejen v těchto dnech, je v historii zcela bezprecedentní,“ napsal například loni v květnu v článku nazvaném „Morálně zkorumpovaný český establishment je hrdý na podporu izraelské genocidy a apartheidu“.
Darmovzal si za svými ne zrovna diplomaticky laděnými články stojí a poukazuje na svobodu slova. Vadí mu, že mu úřady oficiálně nevysvětlily, co a kdo konkrétně za nevydáním služebního pasu stojí.
„Mělo by se poukázat zejména na svobodu slova v demokratické zemi, jakou je Česká republika, a poodhalit závoj nekalých praktik, které občany České republiky s jiným vnímáním světa znevýhodňují, či dokonce diskvalifikují,“ řekl Darmovzal Seznam Zprávám.
Kritiku izraelského státu obhajuje poukazováním na lidská práva. „Má publikační činnost není a priori proti Izraeli, ale poukazuje především na lidskoprávní otázky na okupovaných palestinských teritoriích a v Gaze, na životy lidí, kteří dlouhá desetiletí žijí pod vojenskou okupační správou a čelí něčemu, co se podobá apartheidu, který jsme znali z Jižní Afriky,“ míní.
Darmovzal působí v aktivních zálohách armády u výsadkářů, což je podle něho vedle prověrky a vyhrané soutěže další skutečnost, která měla hrát v jeho prospěch.
„V AČR oddaně sloužím a na svou službu jsem patřičně hrdý. Nikdy jsem se nedostal do žádného konfliktu, pokud šlo o mé názory na lidskoprávní otázky. Má publikační činnost nebyla nikdy tajná a nikdy jsem s tím neměl žádný problém. Je přeci jasné, že pokud by mé názory a články byly problémové, nikdy bych nemohl projít výběrovým řízením na CzechTradu, a také velmi důkladným bezpečnostním řízením na NBÚ,“ dodal.
Česko chce prostřednictvím agentury CzechTrade pomoci rozvíjet obchodní vazby v Kataru pro tuzemské firmy. K Dauhá upnuli Češi pozornost zejména kvůli energetické krizi a ruské válce na Ukrajině s nadějí, že dosáhnou v příštích letech na dodávky katarského zkapalněného plynu – v rámci snížení závislosti na dodávkách ruského plynu.
V létě Česko otevřelo v Dauhá ambasádu, podobně by měl učinit v příštích měsících i Katar v Praze.